Znacząca część zawodów wiąże się z pracą przy biurku. Tymczasem mało kto zwraca uwagę na to na czym właściwie siedzi, niezależnie od tego czy pracuje z domu czy z biura. Z nieprawidłowej pozycji kręgosłupa najczęściej zdajemy sobie sprawę dopiero w momencie, gdy zaczyna nam doskwierać ból pleców.
Dobry ergonomiczny fotel wspierający prawidłową postawę ciała potrafi przynieść ulgę w dyskomforcie i zapobiegać trwałym skrzywieniom kręgosłupa. Dlatego dziś sprawdzamy czym powinny charakteryzować się ergonomiczne fotele i weryfikujemy które rzeczywiście są korzystne dla zdrowia. Podpowiadamy jak dobrać dobry fotel dla pleców, tak by odpowiadał Twoim potrzebom.
Czytaj także: Jaki fotel gamingowy kupić? Ranking [TOP 10]
Elegance Kulik System / Top E Shop Marlin
Spis treści
Czym różni się dobry ergonomiczny fotel od zwykłego?
Najczęstszym problemem konstrukcyjnym krzeseł biurowych i tych używanych w domu jest brak podparcia dla odcinka lędźwiowego. Dlaczego jest to tak ważny element? Ponieważ pozwala zachować naturalną wewnętrzną krzywiznę dolnej części kręgosłupa. Wybierając fotel wspierający prawidłową postawę zwróć uwagę czy jest wyprofilowany tak, by odzwierciedlać naturalne ułożenie kręgosłupa.
Dobry fotel dla pleców powinien też zapewnić zgięcie kolan pod kątem 90 stopni i możliwość oparcia stóp na płasko na podłodze. Ewentualnie na podnóżku. Fotel powinien też oferować możliwość obracania się, ponieważ wyginanie samej głowy w którąkolwiek stronę nie jest naturalne dla ciała. Powinieneś też być w stanie usiąść tak, żeby dolna część pleców była dosunięta do oparcia.
Jak wybrać dobry fotel dla pleców?
Niestety nie ma prostej odpowiedzi na pytanie jak wybrać dobry fotel dla pleców. Każdy z nas ma inne poczucie wygody, inną budowę i siedzi w nieco inny sposób. Dlatego to, co możemy powiedzieć na pewno to fakt, że codzienne siedzisko powinno być przede wszystkim regulowalne. I to w szerokim zakresie.
Zakres regulacji
Wybierając dobry fotel dla pleców powinieneś móc oprzeć całe plecy i dopasować wszystkie możliwe ustawienia tak, żeby spełnić powyższe przesłanki. Zwróć uwagę czy stopy przylegają do ziemi, kolana są ugięte pod kątem 90 stopni i czy odcinek lędźwiowy ma wygodne wsparcie.
Zakres regulacji powinien obejmować wysokość siedziska, podłokietników i głębokości siedziska, a także regulowany zagłówek i podparcie lędźwiowe oraz opcję odchylania siedziska.
Materiały wykonania
Materiały wykonania fotela też będą miały duże znaczenie. Jak zawsze warto postawić na jakość, ponieważ wyższa jakość będzie oznaczała wysoką trwałość i większą wygodę. Poduszki nie powinny być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Powinny być zbite i dopasowujące się do pleców oraz zapewniać pewne podparcie dla ciała.
Warto też zwrócić uwagę na to, czy materiał zapewnia przepływ powietrza. Nawet najbardziej ergonomiczny fotel biurowy nie będzie na dłuższą metę przyjemny w użytkowaniu jeśli będziesz się na nim stale pocić.
Jak ograniczyć ryzyko bólu pleców?
Jeżeli przed dłuższy czas zaniedbywałeś pozycję, w jakiej Twoje ciało znajduje się w ciągu dnia, nawet najbardziej ergonomiczny fotel biurowy może nie usunąć samoczynnie bólu pleców. Nie bez znaczenia są przerwy podczas pracy. Warto oderwać się od biurka raz na 30 minut i przejść się, a najlepiej – wykonać kilka ćwiczeń.
Pamiętaj również, że na ból pleców mogą mieć wpływ także inne czynniki. National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS) wymienia wśród nich nie tylko czynniki związane z pracą, ale także ogólne zdrowie psychiczne, palenie papierosów czy ogólny poziom sprawności.
Skutki zaniedbań potrafią z dnia na dzień utrudnić wykonywanie podstawowych czynności, takich jak robienie zakupów czy prowadzenie samochodu. Specjaliści uważają, że nawet 80% dorosłych prędzej czy później doświadczy bólu pleców. Jeżeli nie chcesz znaleźć się w tej grupie, zadbaj o prawidłową postawę ciała i swoje zdrowie już dziś.
Sprawdź również: Jaki monitor przenośny? Najlepsze modele
Najbardziej ergonomiczny fotel biurowy – podsumowanie
Dobry ergonomiczny fotel to jeden z pierwszych kroków, które warto wdrożyć w dbałości o prawidłową posturę i ograniczenie bólu pleców na co dzień. Warto wiedzieć, że taki fotel nie musi kosztować tysięcy złotych. Wystarczy, że znajdziesz model, który będzie wygodny dla Ciebie, a najlepiej – jeśli wcześniej odpowiednio długo go przetestujesz.
Tanie fotele nie będą zapewniały takiej trwałości i pewności oparcia dla pleców jak droższe modele, ale jeżeli nie dysponujesz kwotą w okolicy 2 tysięcy złotych lepiej postawić chociaż na odpowiednie wyprofilowanie. Tańszy model będzie miał też na pewno mniejszy zakres regulacji poszczególnych elementów, dlatego tym ważniejsze jest dobre przetestowanie siedziska przed zakupem.
Nasze porady odnośnie tego jak wybrać dobry fotel dla pleców powinny pomóc Ci znaleźć odpowiedni model nawet pośród tańszych rozwiązań. Miej na uwadze fakt, że zawsze możesz też wykazać się kreatywnością i na przykład podłożyć pod odcinek lędźwiowy zwinięty ręcznik albo kupić dedykowaną poduszkę. Pod stopy z kolei możesz podłożyć choćby klocek do jogi.
Kluczem jest znalezienie rozwiązania, które umożliwia zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Wsparcie dla odcinka lędźwiowego i stabilne, wygodne podparcie dla wyższych partii kręgosłupa są niezwykle ważne, jeśli chcesz uniknąć bólu i komplikacji zdrowotnych, a także utrzymać dobre samopoczucie na co dzień.
Czytaj również: Najlepsze oczyszczacze powietrza [TOP 25]