• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Badania ujawniają coraz silniejszy związek pomiędzy narażeniem na zanieczyszczenie powietrza, a chorobami układu oddechowego, układu krążenia, a nawet wpływem na mózg, funkcje poznawcze i zachowanie (patrz: źródło). Jednym z najlepszych dostępnych sposobów na poprawę jakości powietrza w naszym codziennym otoczeniu są maski antysmogowe i oczyszczacze powietrza.

Choć dobry oczyszczacz powietrza to często spory wydatek, który niektórym może wręcz wydawać się fanaberią, to właśnie to urządzenie może przedłużyć życie wszystkim tym z nas, którzy choćby okresowo mają styczność ze smogiem i kiepskiej jakości powietrzem. W dobie pandemii i wysokiej powszechności alergii wziewnych oczyszczacze znajdują coraz większe grono zwolenników. Nie ma się zresztą czemu dziwić, bo niosą ze sobą wiele zalet.

Przeglądamy najlepsze oczyszczacze powietrza dostępne na rynku, podpowiadamy jak wybrać oczyszczacz powietrza oraz sprawdzamy czy warto kupić oczyszczacz powietrza z jonizatorem.

Czytaj także: Czy warto kupić oczyszczacz z nawilżaczem?

SHARP Plasmacluster UA-PM50E-B

SHARP Plasmacluster UA-PM50E-B

Model SHARP Plasmacluster UA-PM50E-B docenią zwolennicy maksymalnego komfortu. Wymienne filtry HEPA i węglowy mają żywotność do 10 lat. Co prawda mówi się, że w polskich warunkach będzie to raczej okres 5 lat, to i tak jest to jeden z najlepszych wyników na rynku. Po upływie tego czasu Sharp UZ-PM5DF (filtr węglowy) i filtr HEPA (Sharp UZ-PM5HF) kupisz za około 150 zł.

Pasywny system filtrów w oczyszczaczu wspiera technologia Plasmacluster, która pomaga dezaktywować wirusy, bakterie i alergeny. Wsparcie technologią jonizacji pozwala skuteczniej neutralizować zanieczyszczenia biologiczne, mechaniczne i gazowe. Przepływ powietrza na poziomie do 306 m3/h sprawia, że Sharp UA-PM50E-B dorównuje pozostałym polecanym oczyszczaczom powietrza i świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 40 m2.

Jednocześnie model UA-PM50E-B to jedyny oczyszczacz na rynku z funkcją Mosquito Catcher (tzw. pułapką na komary). Wziąwszy pod uwagę, że najcichszy tryb pracy urządzenia generuje dźwięki na poziomie 20 dB, SHARP UA-PM50E-B może być najlepszym rozwiązaniem problemu uporczywych owadów w pomieszczeniu. O konieczności wymiany lepu na owady informuje osobny wskaźnik. Żywotność lepu to około 2 miesiące, a w zestawie z urządzeniem otrzymujesz ich 3 sztuki (na cały sezon).

Toshiba CAF-Y92XPL

Wśród najlepszych oczyszczaczy powietrza należy wymienić także model Toshiba CAF-Y92XPL. Wysoka wydajność (550 m³/h) pozwala na zastosowanie go w pomieszczeniach o wielkości do 66 m². Jeśli chodzi o specyfikacje i stosunek ceny do jakości, ten oczyszczacz powinien zajmować pierwsze miejsce w rankingu oczyszczaczy powietrza. Jedynym minusem jest wyłącznie niższa, w porównaniu do Sharpa, żywotność filtra (2 lata).

Prócz standardowego wskaźnika żywotności filtra, użytkownik otrzymuje też przypomnienia o czyszczeniu filtra wstępnego. 6-warstwowy filtr (True Hepa H13) zatrzymuje do 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona, co stanowi standardową wielkość dla większości typowych alergenów, bakterii i wirusów w powietrzu.

Wśród funkcji dodatkowych znajduje się blokada rodzicielska i timer 72 h. Poziom hałasu w maksymalnym trybie (Turbo) wynosi 56 dB, podczas gdy tryb minimalny (Sleep) generuje tylko 28 dB. Pomiędzy nimi jest jeszcze tryb auto, który dostosowuje intensywność pracy do poziomu zanieczyszczeń.

Oczyszczacz monitoruje otoczenie dzięki trzem czujnikom: laserowym PM2.5/ kurzu, VOC i światła. Wskaźniki informują użytkownika o ilości pyłów PM2.5 (wskaźnik cyfrowy) i jakości powietrza (3-stopniowa skala).

Electrolux Pure A9 PA91-604GY

O ile nasz numer jeden, czyli SHARP Plasmacluster UA-PM50E-B przoduje w kwestii komfortu użytkowania i ekologii, a numer dwa, czyli Toshiba CAF-Y92XPL prezentuje najlepszy stosunek ceny do wydajności, tak Electrolux Pure A9 PA91-604GY jest jednym z najbardziej wydajnych i zdecydowanie najbardziej estetycznym modelem w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza.

Ze względu na swoją wysoką wydajność (618 m³/h) to najlepszy wybór dla dużych pomieszczeń o powierzchni nawet 129 m². Spiralny ruch powietrza, nazwany przez producenta technologią AirSurround, umożliwia dotarcie do każdego zakamarka przestrzeni. To jednocześnie bardzo cichy oczyszczacz, który swoją pracą emituje hałas na poziomie 16- 49 dB.

Możesz nim sterować za pomocą aplikacji mobilnej lub ustawić tryb automatyczny, który stale monitoruje jakość powietrza i dopasowuje do niej moc oczyszczania. Żywotność filtrów, przy założeniu, że oczyszczacz będzie pracował 12 godzin na dobrę, wynosi 12 miesięcy. Filtry wymienne nie należą do najtańszych, ale trzeba tu brać pod uwage fakt, że ten model oczyszcza ogromne ilości powietrza, jako że jest przystosowany do dużych powierzchni.

Klarta Stor 2

Klarta Stor 2 to jedna z najciekawszych propozycji pośród polecanych oczyszczaczy powietrza. To polski producent, który zadebiutował w 2017 roku produktem Forste (o którym piszemy nieco niżej).

Model, który w naszym odczuciu zasłużył na czwarte miejsce w rankingu oczyszczaczy powietrza, jest wyposażony nie tylko w filtrację HEPA, ale i jonizację plazmową ION Plasma AIR. Opinie użytkowników wskazują na cichą pracę (24-64 dB) i wysoką wydajność. Warto zauważyć, że ten model może komfortowo pracować w pomieszczeniach o wielkości nawet 80 m2.

Oczyszczacz dysponuje trzema trybami automatycznymi (Turbo, Auto i Sleep), dzięki czemu użytkownik może łatwo dobrać aktualną wydajność i głośność pracy. Dodatkowo, dedykowana aplikacja pozwala planować pracę urządzenia nawet podczas naszej nieobecności.

To co najbardziej wyróżnia ten model spośród najlepszych oczyszczaczy powietrza to także różnorodność kolorów. Klarta Stor 2 jest dostępna nie tylko w wersji białej, czarnej i srebrnej, ale i różowej oraz złotej. Tak oryginalnej stylistyki nie znajdziesz nigdzie indziej.

BlueAir Classic 405

Jeśli szukasz oczyszczacza o dużej wydajności, prawdopodobnie warto, żebyś zwrócił uwagę także na model BlueAir Classic 405. Ma bardzo podobne specyfikacje do naszego polskiego konkurenta Klarta Stor 2.

BlueAir Classic 405 oferuje wydajność na poziomie 595 m³/h i jest przystosowany do pracy na powierzchni o maksymalnej wielkości 67 m². Nie posiada technologii jonizacji, więc może być alternatywą wobec Stor 2, jeśli nie chcesz posiadać takich funkcji na wyposażeniu.

Opinie użytkowników wskazują na wysoką jakość wykonania i wysoką gwarancję (5 lat). Ostatecznie mówimy o szedzkiej marce, która pracuje na swoją renomę od ponad 20 lat. Warto jednak wiedzieć, że urządzenie jest sporej wielkości i nie należy do najlżejszych, a także brakuje mu zintegrowanego, inteligentnego czujnika.

Webber AP9900

Kolejnym pośró wartych uwagi najlepszych oczyszczaczy powietrza do dużych powierzchni jest Webber AP9900. Ten model może poszczycić się wydajnością 800 m³/h, co jest najwyższym wynikiem w naszym zestawieniu.

Sprawdzi się w pomieszczeniach o maksymalnej wielkości 106 m², a do tego jest dostępny w niewygórowanej cenie. Użytkownik ma do dyspozyji funkcję jonizacji oraz funkcję nawilżania, a ich obsługa jest możliwa z poziomu aplikacji Smart Life.

Sama praca oczyszczacza może odbywać się w pięciu trybach: niskiej, średniej i wysokiej prędkości wentylatora, a także w trybie nocnym lub automatycznym.

Welltec APH450D

Nieco droższym, pośród polecanych oczyszczaczy powietrza do dużych pomieszczeń, jest Welltec APH450D. Oferuje wydajność na poziomie 750 m³/h i sprawdzi się na powierzchniach o wielkości maksymalnej do 85 m².

Welltec APH450D zaskakuje wielowarstwową filtracją, na którą składa się nie tylko standardowy filtr węglowy i HEPA, ale także filtr zeolitowy, zimnokatalityczny oraz jonizator. Rzadko spotykane filtry – zeolitowy i zimnokatalityczny – odpowiadają za filtrację gazów, w tym ksylenów, benzenu, siarkowowdoru i amoniaku.

Wentylator oczyszczacza może pracować w sześciu prędkościach, a urządzenie potrafi dobrać tryb pracy samodzielnie na podstawie stężenia pyłu PM2,5.

Airdog X8

Ostatnim spośród wysokowydajnych oczyszczaczy, na które chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę, jest Airdog X8. W tym modelu, podobnie jak w przypadku Webber AP9900, mamy do czynienia z wydajnością na poziomie 800 m³/h. Mimo to producent zaleca, by urządzenia używać w pomieszczeniach nie większych niż 90 m².

Choć ten model należy do najdroższych w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza, filtry mają stosunkowo długą żywotność (2 lata) i nie są tak drogie jak w pozostałych polecanych oczyszczaczach powietrza do dużych powierzchni.

Użytkownik ma tu do dyspozycji jonizator, opinie wskazują także na cichą pracę i wysoką moc.

Haus & Luft HL-OP-20

Bardzo blisko Toshiby CAF-Y92XPL, zarówno pod względem ceny, jak i osiągów, plasuje się Haus & Luft HL-OP-20. Oczyszczacz skutecznie usuwa składniki smogu (pyły PM2.5, benzoapiren), lotne związki organiczne, bakterie, wirusy, zarodniki grzybów i alergeny. Eliminuje także nieprzyjemne zapachy, w tym dym papierosowy. Dodatkowo model oferuje jonizację i lampę UV, która emituje fale ultrafioletowe i uzupełnia wewnętrzny proces filtracji.

Wysoka wydajność (481 m³/h) pozwala na stosowanie tego urządzenia w pomieszczeniach o powierzchni do 50 m². Do dyspozycji użytkownika jest też funkcja Sleep, która redukuje prędkość pracy i wyłącza oświetlenie. Sterowanie może odbywać się za pomocą panelu lub pilota dołączonego do zestawu.

Haier KJF600KCAA

Model Haus & Luft HL-OP-20 goni z kolei Haier KJF600KCAA. Podobne osiągi, cena, a nawet żywotność filtra sprawiają, że ten model dorównuje najlepszym oczyszczaczom powietrza na rynku. Haier słynie z korzystnego stosunku ceny do jakości oferowanych produktów, co dotychczas było szczególnie dobrze widoczne w przypadku klimatyzatorów.

Pracą urządzenia możesz sterować zarówno za pomocą wygodnego panelu, jak dołączonego pilota. Mamy tu do dyspozycji tryb nocny, który dzięki czujnikowi natężenia światła aktywuje się samoczynnie. Jest też programator czasowy, a także jonizator.

Viomi Smart Air Purifer Pro

Viomi Smart Air Purifer Pro to prawdopodobnie najlepszy oczyszczacz powietrza pod względem stosunku ceny do wydajności. Jeśli szukasz oczyszczacza do mieszkania o powierzchni 60 m2, ten model kupisz w przyjemnie niskiej cenie i niczego Ci w nim nie zabraknie.

Uniwersalny design, łatwa w obsłudze aplikacja (Mi Home) i czytelny wyświetlacz z czujnikiem zanieczyszczeń to coś, czym obecnie mogą chwalić się już wszystkie chińskie oczyszczacze. Są zupełnie bezproblemowe w użytkowaniu i skuteczne w zwalczaniu zanieczyszczeń oraz nieprzyjemnych zapachów.

Innymi słowy, Viomi Smart Air Purifer Pro to dobry wybór dla każdego, kto nie lubi przepłacać.

Winix Zero Pro

Choć Winix Zero Pro ma podobną (a nawet nieco niższą wydajność) co wspomniany wyżej model, producent zapewnia że nada się do powierzchni o metrażu nawet do 120 m². Jest praktycznie dwukrotnie droższy niż Viomi Smart Air Purifer Pro, ale i oferuje nieco więcej.

Prócz filtra węglowego i HEPA, który dodatkowo posiada antymikrobową powłokę Clean Cel, mamy tu także technologię Plasmawave, czyli generator jonów. Niektórych użytkowników być może zainteresuje także fakt, że model otrzymał certyfikaty UK Allergy i ECARF.

Smartmi Air Purifier 

Smartmi Air Purifier to drugi, po wspomnianym niżej Xiaomi Mi Air Purifier 3C, najtańszy oczyszczacz powietrza. Podobnie jak w przypadku Viomi Smart Air Purifer Pro, mamy tu do czynienia z przyjemną w obsłudze aplikacją, którą pozwala także monitorować jakość powietrza.

Mimo niskiej ceny oczyszczacz ma wbudowany tryb nocny i tryb automatyczny, który samodzielnie dostosowuje intensywność pracy do poziomu zanieczyszczenia powietrza. Czujniki obejmują higrostat (monitoring poziomu wilgotności) i czujniki poziomu zanieczyszczeń.

Philips AC2959/53

Szóste miejsce w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza zajmuje Philips AC2959/53. Wyróżnia go unikalna konstrukcja, która pochłania zanieczyszczenia praktycznie z każdej strony.

3-stopniowa filtracja pozwala wychwytywać alergeny, smog, bakterie i wirusy, kurz oraz sierść. Filtr NanoProtect HEPA neutralizuje 99,97% zanieczyszczeń, nawet tak małych, jak najmniejszy znany wirus (od 0,003 μm). Jego praca ma być nawet 100 razy bardziej dokładna w porównaniu do standardowego filtra HEPA, który filtruje cząstki o wielkości od 0,3 μm.

Urządzeniem można sterować za pomocą wyświetlacza, ale i aplikacji na smartfonie. Osobne wskaźniki dla cząsteczek PM2,5 (smogu) i alergenów (IAI) informują użytkownika o stężeniu zanieczyszczenia (μg/m³) i obecności alergenów w powietrzu (wartości od 1 do 12). Jeśli szukasz dobrego oczyszczacza powietrza bez jonizacji, ten model jest jedną z lepszych propozycji na rynku.

Xiaomi Mi Air Purifier 3H

Xiaomi Mi Air Purifier 3H to przykład stosunkowo taniego, a jednocześnie bardzo dobrego oczyszczacza powietrza. Laserowy czujnik PM wykrywa nawet bardzo drobne zanieczyszczenia (PM2.5), a potrójny filtr eliminuje 99,7% bakterii, wirusów, a także dym, smog, pyłki, kurz, sierść i wszelkie cząsteczki oraz alergeny większe niż 0,3 mikrona. Mi Air Purifier posiada też czujniki temperatury i wilgotności.

Sterowanie jest możliwe za pomocą aplikacji i głosowo z wykorzystaniem AI. Wyświetlacz z ekranem dotykowym OLED umożliwia jednak także jednorazową konfigurację ustawień – tryb automatyczny świetnie radzi sobie z dopasowaniem mocy filtracji do panujących warunków. Dzięki kompaktowym rozmiarom i minimalistycznemu designowi, oczyszczacz łatwo staje się spójnym elementem pomieszczenia. To jeden z lepszych pośród polecanych oczyszczaczy powietrza bez jonizacji.

Xiaomi Smart Air Purifier 4

Jeszcze wyższą wydajność w porównaniu do modelu wyżej ma Xiaomi Smart Air Purifier 4. Przepływ powietrza na poziomie 400 m³/h czyni ten model jednym z najlepszych oczyszczaczy powietrza na rynku dostępnych w korzystnej cenie. Oczyszczanie pomieszczenia o powierzchni 20 m² odbywa się już nawet w 10 minut, ale oczyszczacz radzi sobie także z większymi powierzchniami – do 48 m2.

Smart Air Purifier 4 podczas swojej pracy generuje dźwięki na poziomie 32 dB. W przeciwieństwie do wspomnianego wyżej modelu Mi Air Purifier 3H, posiada funkcję jonizacji. Radzi sobie z filtrowaniem alergenów z sierści zwierząt, pyłków, pyłu, dymu, a nawet włókien bawełny czy martwego naskórka. Jednocześnie usuwa wszelkie nieprzyjemne zapachy powiązane z zanieczyszczeniami, czyli zapach zwierząt, opary kuchenne i szkodliwe substancje, takie jak toluen czy formaldehyd.

Podobnie jak w modelu wyżej, filtry w Smart Air Purifier 4 powinny być wymieniane co 6-12 miesięcy.

Philips AC5659/10

Wysoka wydajność modelu Philips AC5659/10 (500 m³/h) sprawia, że jest to jeden z najlepszych oczyszczaczy powietrza, ale jego zakup wiąże się ze sporym wydatkiem. Ze względu na fakt, że Toshiba CAF-Y92XPL (drugie miejsce w rankingu oczyszczaczy powietrza) ma nawet wyższą wydajność, a jest dostępna w niższej cenie, AC5659/10 umieściliśmy na niższym miejscu zestawienia. Jeśli jednak szukasz oczyszczacza bez jonizacji, ten model zainteresuje Cię bardziej niż propozycje z najwyższych miejsc dzisiejszego rankingu oczyszczaczy powietrza.

Model oferuje czuły tryb antyalergenowy i usuwa do 99,97% alergenów – od pyłków po roztocza, a także informuje o poziomie alergenów w pomieszczeniu. Podobny wskaźnik mierzy liczbę szkodliwych cząstek. Urządzeniem możesz sterować za pomocą aplikacji, na niej też sprawdzisz bieżące zużycie filtra.

Xiaomi Mi Air Purifier 3C

Szukasz najtańszego, ale dobrego oczyszczacza powietrza do powierzchni 40 m2? Xiaomi Mi Air Purifier 3C to odpowiedź na Twoje potrzeby. Mimo niskiej ceny masz do dyspozycji czytelny wyświetlacz OLED, który na bieżąco informuje Cię o stanie powietrza i wybranym trybie pracy.

Filtr HEPA i węglowy doskonale radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń i zapachów. Nie musisz nawet wybierać trybu pracy, ponieważ wyposażony w tryb automatyczny Xiaomi Mi Air Purifier 3C samodzielnie dopasuje go do wykrytego poziomu zanieczyszczeń. W dowolnym momencie możesz także skorzystać z funkcji timera.

Klarta Forste 4

Choć polska marka Klarta wypuściła na rynek także bardziej wydajny model (który zajął czwarte miejsce w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza), na uwagę zasługuje także Klarta Forste 4. Podobnie jak w modelu Stor 2, tu także mamy do wyboru kolory: czarny, biały, srebrny, różowy i złoty.

Jeśli szukasz dobrego oczyszczacza powietrza do powierzchni 40 m2, Klarta Forste 4, ze swoją wydajnością 300 m³/h, z pewnością Cię nie zawiedzie. Fitry mają przyzwoitą wydajność, porównywalną do konkurencji i są dostępne w podobnych cenach.  Dodatkowo do dyspozycji masz jonizator plazmowy ION Plasma Air.

Cichą pracę model zawdzięcza japońskiemu bezszczotkowemu silnikowi NIDEC. Warto zauważyć, że Klarta Forste 4 jako jeden z niewielu oczyszczaczy na rynku podąża za wytycznymi WHO i uznaje powietrze za dobre tylko jeśli nie przekracza stężenia 5 ug/m³ dla PM2,5.

Samsung AX40R3030WM

Ranking oczyszczaczy powietrza zamyka Samsung AX40R3030WM. 3-stopniowa filtracja wychwytuje zarówno duże cząsteczki kurzu, sierść, jak i pyłki roślin, alergeny, bakterie, ultradrobne pyły PM1,0; PM2,5, PM10, spaliny oraz dym tytoniowy. Nie ma tu wbudowanej technologii jonizacji, więc jest to propozycja dla tych, którzy woleliby jej uniknąć.

4-kolorowy wskaźnik jakości powietrza pozwala na łatwe monitorowanie skuteczności oczyszczania. Czujnik gazu i pyłu pozwala urządzeniu automatycznie dostosowywać pracę do poziomu zanieczyszczenia. Do dyspozycji jest także tryb nocny, który generuje dźwięki na poziomie 20 dB i wyłącza światło na panelu sterowania.

Sam dotykowy panel jest intuicyjny i przyjemny w obsłudze. Dedykowany wskaźnik na panelu informuje o konieczności wymiany filtrów, możliwe jest także ustawienie blokady rodzicielskiej i 12-godzinnego timera.

Ranking oczyszczaczy powietrza 2022 – TOP 20

Nazwa Cena Wydajność Powierzchnia Cena filtra Żywotność filtra Filtracja Gdzie kupić?
Sharp UA-PM50E-B 979,00 zł 306 m³/h 40 m² 300 zł 10 lat wstępny, HEPA i węglowy, jonizacja
Toshiba CAF-Y92XPL 989,00 zł 550 m³/h 66 m² od 167 zł 2 lata 6-warstwowy (w tym HEPA), jonizacja
Electrolux Pure A9 PA91-604GY 2099,00 zł 618 m³/h 129 m² od 399 zł 1 rok węglowy, HEPA
Klarta Stor 2 1429,00 zł 600 m³/h 80 m² od 239 zł 2 lata HEPA, węglowy, jonizacja
BlueAir Classic 405 1490,00 zł 595 m³/h 67 m² od 339 zł 6 mies HEPA, węglowy
Webber AP9900 1999,00 zł 800 m³/h 106 m² od 389 zł 6-12 mies HEPA, węglowy, srebrny, jonizacja
Welltec APH450D 2450,00 zł 750 m³/h 85 m² od 197 zł 6-24 mies HEPA, zeolitowy, węglowy
Airdog X8 4399,00 zł 800 m³/h 90 m² od 199 zł 2 lata TPA, węglowy
Haus & Luft HL-OP-20 1049,00 zł 481 m³/h 50 m² od 249 zł 2 lata węglowy, HEPA, jonizacja, lampa UV
Haier KJF600KCAA 949,00 zł 500 m³/h 40 m² od 269 zł b.d. wstępny, węglowy, HEPA, jonizacja
Viomi Smart Air Purifer Pro VXKJ03 599,00 zł 500 m³/h 60 m² od 149 zł 14 mies PET, węglowy i HEPA
Winix Zero Pro 1119,00 zł 470 m³/h 120 m² od 279 zł 1 rok HEPA, jonizacja
Smartmi Air Purifier FJY6003EU 549,00 zł 400 m³/h 48 m² od 149 zł 14 mies HEPA, węglowy
Philips AC2959/53 1599,00 zł 380 m³/h 45 m² 249 zł 3 lata potrójny (w tym NanoProtect HEPA)
Xiaomi Mi Air Purifier 3H 619,00 zł 380 m³/h 48 m² od 149 zł 14 mies PET, węglowy i HEPA
Xiaomi Smart Air Purifier 4 799,00 zł 400 m³/h 48 m² od 149 zł 1 rok PET, węglowy i HEPA, jonizacja
Philips AC5659/10 2 096,00 zł 500 m³/h 60 m² od 129 zł 2 lata b.d.
Xiaomi Mi Air Purifier 3C 439,00 zł 320 m³/h 40 m² od 149 zł 14 mies HEPA, węglowy
Klarta Forste 4 929,00 zł 300 m³/h 40 m² od 139 zł 1 rok HEPA, węglowy
Samsung AX40R3030WM 849,00 zł 311 m³/h 40 m² od 319 zł 1 rok wstępny, węglowy i HEPA

SHARP Plasmacluster UA-PM50E-B

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz ma za zadanie usuwać z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, alergeny i toksyny. Stopień filtracji cząstek i ich wielkość zależy od wybranego modelu urządzenia.

Dostępne na rynku modele zwykle wykorzystują wielowarstwowy system filtrów składający się z filtra wstępnego, węglowego, antybakteryjnego i HEPA (tradycyjnie używanego w szpitalach, usuwającego unoszące się w powietrzu cząstki poprzez filtrację mechaniczną).

Należy zwrócić uwagę, że żaden oczyszczacz nie usuwa cząstek, które osiadły na meblach, ścianach, wykładzinach i innych powierzchniach. Dobry oczyszczacz powietrza pomoże jednak zminimalizować ilość krążących w pomieszczeniu alergenów, neutralizować szkodliwy dym i zanieczyszczenia z zewnątrz.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem czy bez?

Technologia jonizacji jest dość powszechnie wykorzystywana w oczyszczaczach powietrza, klimatyzatorach i nawilżaczach. Proces jonizacji polega na neutralizacji jonów dodatnich przez jony ujemne. Czym są jony dodatnie i dlaczego powinno nam zależeć na ich neutralizacji? 

Producenci w tym miejscu przywołują hasło elektrosmog, czyli promieniowanie elektromagnetyczne, które jest wytwarzane przez praktycznie cały sprzęt elektroniczny i elektryczny – komputery, telewizory, telefony komórkowe, lodówki i wszystko inne, co przewodzi prąd. Jony dodatnie krążąc w powietrzu przyciągają roztocza, kurz, bakterie i inne zanieczyszczenia skutecznie rozprzestrzeniając je po całym pomieszczeniu. Ich neutralizacja ma powodować, że wszystko to opada i pozostaje na ziemi, dzięki czemu ryzyko styczności z zanieczyszczeniami maleje.

O ile samo założenie nie jest szkodliwe, a wręcz ma realną szansę na poprawę czystości powietrza, tak część naukowców wyraża wątpliwość czy technologia została odpowiednio dobrze przetestowana. Badania przeprowadzone w pekińskiej szkole dowodzą, że pomimo ograniczenia części szkodliwych cząstek w powietrzu, u dzieci pojawiły się problemy ze zmiennością rytmu serca.

Główny problem w stosowanej powszechnie technologii jonizacji polega na tym, że nie sprawdza się możliwości powstawania produktów ubocznych jonizacji w warunkach innych niż laboratoryjne. Badania prowadzone przez producentów skupiają się na efektywności pracy urządzeń, nie uwzględniając cząstek i substancji, które krążą w pomieszczeniach używanych przez ludzi na co dzień. Tymczasem jony dodawane do powietrza mogą wchodzić w zupełnie nieprzewidziane reakcje z cząstkami obecnymi w powietrzu.

Dlatego my najchętniej pozostalibyśmy przy oczyszczaczach bez jonizacji oraz przy rozwiązaniach przetestowanych skrupulatnie i niezależnie. Naszym zdaniem nie warto eksprymentować z rozwiązaniami, co do których nie mamy pewności, że zostały odpowiednio przetestowane. Choć część alergików chwali sobie wpływ jonizacji na ogólny stan zdrowia, inni mogą odczuwać podrażnienie śluzówki, duszność i świąd.

Jakie rozwiązanie jest najlepsze? Nie chcąc pozbawiać naszych czytelników możliwości obiektywnej oceny, w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza umieściliśmy zarówno oczyszczacze powietrza z jonizatorem, jak i bez. Przy każdym z modeli wyraźnie zazaczyliśmy do której grupy ów produkt należy.

Xiaomi Mi Air Purifier 3H

Jak używać oczyszczacza powietrza?

Żeby oczyszczacz powietrza mógł spełniać swoją rolę, jego użytkownik musi bezwarunkowo zadbać o kilka kwestii. Wziąwszy pod uwagę fakt, że część środowiska lekarskiego nie popiera nadmiernego unikania bakterii i alergenów w obawie o upośledzanie układu odpornościowego, oczyszczacza należy używać wtedy, gdy jest ku temu wskazanie. Wskazaniem może być zła jakość powietrza na zewnątrz lub okres pylenia drzew. Całoroczne i codzienne używanie oczyszczacza jest zresztą mało efektywne z ekonomicznego punktu widzenia.

Dodatkowo należy pamiętać o regularnej wymianie filtra oraz utrzymaniu w czystości zarówno samego urządzenia, jak i wszystkich pomieszczeń w domu. Nawet najlepszy oczyszczacz powietrza nie będzie służył zdrowiu, jeżeli z jego powierzchni będzie wzbijał się kurz.

Filtr wstępny, który najczęściej nie jest wymienny, myje się pod bieżącą wodą. Filtry węglowe i HEPA warto odkurzać raz lub dwa razy w miesiącu, ponieważ przedłuża to ich żywotność i wpływa na jakość wypuszczanego powietrza. Na szczęście użytkownik nie musi monitorować zużycia filtrów wymiennych, ponieważ większość producentów bazowo instaluje w oczyszczaczach wskaźniki wymiany filtrów.

Dobry oczyszczacz powietrza – czyli jaki?

Zacznijmy od tego, że dobry oczyszczacz powietrza powinien posiadać filtr HEPA. Choć na rynku z łatwością znajdziemy inne rozwiązania, wysokowydajny filtr cząstek stałych (HEPA) jest jednym z najlepiej przetestowanych i najbardziej godnych zaufania rozwiązań.

Kolejną ważną kwestią jest wentylator, który jest gwarantem skutecznego systemu wymiany powietrza. Wydajność filtracji jest wyrażana w metrach sześciennych na godzinę i w dalszej części materiału podpowiemy jak obliczyć ją dla swojego metrażu. By móc dopasować wydajność oczyszczacza do wielkości oraz warunków danego pomieszczenia przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę na funkcję regulacji przepływu powietrza.

Jedną z niewielu wad oczyszczaczy jest konieczność wymiany filtra. Tą niedogodność możemy jednak zminimalizować wybierając urządzenie z filtrami o kilkuletniej przydatności. Choć na trwałość filtra wpływa także regularne czyszczenie jego poszczególnych części, już podczas zakupu można ułatwić sobie życie.

Zawsze warto również rzucić okiem na maksymalny poziom hałasu, jaki generuje urządzenie. Jeśli oczyszczacz ma pracować także w nocy, najlepiej sprawdzi się model, który generuje około 30 dB lub posiada opcję trybu nocnego. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że tryb nocny może wiązać się z redukcją wydajności oczyszczania.

Dwie ostatnie kwestie to sensory oraz części zamienne. Im więcej czujników posiada oczyszczacz, tym lepiej. W lepszej jakości urządzeniach sensory pozwalają na automatyczne dopasowanie trybu pracy do poziomu zanieczyszczeń w powietrzu, a także informują o potrzebie wymiany wkładu. Jeżeli rozważasz kilka modeli oczyszczaczy różnych producentów, zwróć uwagę na dostępność części zamiennych. Dobry serwis też potrafi czasem oszczędzić rozczarowań.

Mniej istotną kwestią będzie moc urządzenia. Oczyszczacze to sprzęt energooszczędny więc w tym przypadku im większa wydajność, tym lepiej – filtrowanie powietrza będzie przebiegało sprawniej i szybciej. Poszczególne modele nie różnią się jednak między sobą odczuwalnie.

SHARP Plasmacluster UA-PM50E-B

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Skuteczność urządzenia zależy w dużej mierze od tego, czy jego wydajność została dopasowana do specyfiki pomieszczenia. Oczywistym jest, że oczyszczacz będzie pracował najlepiej w pomieszczeniach, w których naturalnie występuje dość dobry przepływ powietrza. Otwarta kawalerka będzie na pewno łatwiejszym do oczyszczenia miejscem niż mieszkanie dwupokojowe przedzielone wąskim korytarzem.

Szukając informacji o wydajności produktu należy patrzeć na wartości wyrażone w metrach sześciennych na godzinę. Ten parametr określa maksymalną ilość powietrza, którą urządzenie jest w stanie przefiltrować w przeciągu godziny przy założeniu, że pracuje w pełnym obciążeniu.

Jak obliczyć wydajność oczyszczacza dla swojego metrażu?

Pamiętając, że mówimy o metrach sześciennych, dla salonu o powierzchni 25 m2 (i standardowej wysokości 2,5 m) obliczamy objętość: 62,5 m3. Jako że powietrze powinno zostać wymienione przez oczyszczacz około pięciu razy w ciągu godziny, otrzymaną wyżej wartość mnożymy przez 5. Pożądana wydajności oczyszczacza dla pomieszczenia o powierzchni 25 m2 wynosi zatem 312,5 m³/h.

Czytaj także: Ranking czujników jakości powietrza do domu [TOP 3 detektory cząstek PM]

#materiałreklamowy

5/5 - (3 votes)