Badania ujawniają coraz silniejszy związek pomiędzy narażeniem na zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, a chorobami układu oddechowego, układu krążenia, a nawet wpływem na mózg, funkcje poznawcze i zachowanie (źródło). Jednym z najlepszych zalecanych przez naukowców sposobów na poprawę jakości powietrza w naszym codziennym otoczeniu są oczyszczacze powietrza. Dostępne na rynku modele zwykle wykorzystują wielowarstwowy system filtrów składający się z filtra wstępnego, filtra węglowego, filtra antybakteryjnego i filtra HEPA (tradycyjnie używanego w szpitalach, usuwającego unoszące się w powietrzu cząstki poprzez filtrację mechaniczną). Jako urządzenia wyższej klasy oczyszczacze nie należą do najtańszych urządzeń domowych, warto więc przemyśleć swój wybór. Jednak naszym zdaniem oczyszczacz to urządzenie dla każdego, dlatego w rankingu uwzględniliśmy różne segmenty cenowe.

Oczyszczacz powietrza Smartmi Air Purifier FJY6003EU

 Smartmi Air Purifier FJY6003EU

Oczyszczacz powietrza – czy warto?

Oczyszczacz ma za zadanie usunąć z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, alergeny i toksyny. Dokładna ilość i wielkość cząstek usuwanych przez oczyszczacz zależy od jego modelu. Niektóre wersje są wyposażone w filtry, które mają na celu usunięcie cząstek podczas przepływu powietrza, podczas gdy inne mają możliwość neutralizować szkodliwe cząsteczki już w powietrzu, bez uprzedniego ich filtrowania. Zupełnie odrębną kategorią jest oczyszczacz powietrza z jonizatorem – ma za zadanie emitować jony ujemne, które pomagają przyciągać cząsteczki jonów dodatnich, by następnie je zneutralizować. Czy jonizacja działa i czy nie szkodzi zdrowiu – to osobna kwestia, którą zaraz poruszymy. Oczywiście nie należy przyjmować założenia, że którykolwiek oczyszczacz zagwarantuje, że pozbędziemy się wszelkich niechcianych cząsteczek z pomieszczenia. Należy zwrócić uwagę, że żaden oczyszczacz nie usuwa cząstek, które osiadły na meblach, ścianach, wykładzinach i innych powierzchniach. Dobrej jakości urządzenie pomoże jednak zminimalizować ilość krążących w pomieszczeniu alergenów, neutralizować szkodliwy dym lub zanieczyszczenia z zewnątrz.

Oczyszczacz powietrza ELECTROLUX Pure A9

Oczyszczacz powietrza ELECTROLUX Pure A9

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – czy jonizacja szkodzi zdrowiu?

Technologia jonizacji wykorzystywana jest w oczyszczaczach powietrza, klimatyzatorach i nawilżaczach. To w założeniu neutralizacja jonów dodatnich przez jony ujemne. Czym są jony dodatnie i dlaczego powinno nam zależeć na ich neutralizacji? Producenci w tym miejscu przywołują hasło elektrosmog czyli promieniowanie elektromagnetyczne, które jest wytwarzane przez praktycznie cały sprzęt elektroniczny i elektryczny – komputery, telewizory, telefony komórkowe, lodówki i wszystko inne, co przewodzi prąd. Jony dodatnie krążąc w powietrzu przyciągają roztocza, kurz, bakterie i inne zanieczyszczenia skutecznie rozprzestrzeniając je po całym pomieszczeniu. Ich neutralizacja ma powodować, że wszystko to opada i pozostaje na ziemi, dzięki czemu ryzyko styczności z zanieczyszczeniami maleje.

O ile samo założenie nie jest szkodliwe, a wręcz ma realną szansę na poprawę czystości powietrza, tak sama technologia nie jest wystarczająco dobrze przetestowana. Badania przeprowadzone w pekińskiej szkole dowodzą, że pomimo ograniczenia części szkodliwych cząstek w powietrzu, u dzieci pojawiły się problemy ze zmiennością rytmu serca. Główny problem w zastosowaniu technologii jonizacji polega na braku wystarczających informacji odnośnie skutków ubocznych i powstawania ewentualnych produktów ubocznych jonizacji. Badania laboratoryjne prowadzone przez producentów skupiają się na efektywności, jednocześnie nie uwzględniając krążących w pomieszczeniach substancji. Tymczasem jony dodawane do powietrza mogą wchodzić w nieprzewidywane reakcje z cząstkami obecnymi w powietrzu. Do dobrze przetestowanych i skutecznych rozwiązań należą filtry oczyszczające powietrze.

Smartmi Air Purifier FJY6003EU

Oczyszczacz powietrza Smartmi Air Purifier FJY6003EU

Oczyszczacze powietrza – na co zwrócić uwagę?

Dobrej jakości oczyszczacz powietrza powinien posiadać filtr HEPA. Choć na rynku z łatwością znajdziemy inne rozwiązania, wysokowydajny filtr cząstek stałych (HEPA) jest jednym z najlepiej przetestowanych i najbardziej godnych zaufania rozwiązań. Kolejną kwestią jest wentylator, który jest gwarantem skutecznego systemu wymiany powietrza. Wydajność filtracji jest wyrażana w metrach sześciennych na godzinę. By móc dopasować wydajność oczyszczacza do wielkości oraz warunków danego pomieszczenia trzeba zwrócić uwagę na regulację przepływu powietrza. Przy tej okazji warto także sprawdzić maksymalny poziom hałasu, jaki generuje oczyszczacz. Jeśli będzie pracował także w nocy, warto postawić na ciche urządzenie, posiadające około 30 dB lub wyposażone w opcję trybu nocnego. Tryb nocny może jednak wiązać się z redukcją wydajności oczyszczania. Dwie ostatnie kwestie to sensory oraz części zamienne. Im więcej czujników posiada oczyszczacz, tym lepiej. W lepszej jakości sprzęcie sensory pozwalają na automatyczne dopasowanie trybu pracy do poziomu zanieczyszczeń w powietrzu, a także informują o potrzebie wymiany wkładu. Rozważając kilka różnych producentów warto zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych urządzenia – dobry serwis oszczędzi rozczarowań. Opcjonalnie można także wziąć pod uwagę moc urządzenia. Oczyszczacze to sprzęt energooszczędny więc w tym przypadku im większa wydajność, tym lepiej – filtrowanie powietrza będzie przebiegało sprawniej i szybciej.

Oczyszczacz powietrza PHILIPS AC 4550

Oczyszczacz powietrza PHILIPS AC 4550

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Skuteczność urządzenia zależy w dużej mierze od tego, czy jego wydajność została dopasowana do specyfikacji pomieszczeń. Oczywistym jest, że oczyszczacz będzie pracował najlepiej w pomieszczeniach, w których naturalnie występuje dość dobry przepływ powietrza. Otwarta kawalerka będzie na pewno łatwiejszym w dezynfekcji miejscem niż mieszkanie dwupokojowe przedzielone wąskim korytarzem. Szukając informacji o wydajności produktu należy patrzeć na wartości wyrażone w metrach sześciennych na godzinę. Ten parametr określa maksymalną ilość powietrza, którą urządzenie jest w stanie oczyścić w przeciągu godziny przy założeniu, że pracuje w pełnym obciążeniu.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza z uwzględnieniem swojego metrażu? Wystarczy pamiętać, że mówimy o metrach sześciennych, a więc gdy bierzemy pod uwagę salon o powierzchni 25 m2 i standardowej wysokości 2,5 m otrzymujemy objętość 62,5 m3 (25 x 2,5). Tą wartość powinniśmy pomnożyć przez 5, jako że powietrze powinno zostać wymienione przez oczyszczacz około pięciu razy w ciągu godziny. W ten sposób otrzymujemy dokładne wytyczne odnośnie pożądanej wydajności urządzenia dla tego pomieszczenia – w tym przypadku będzie to minimum 312,5 m³/h.

ELECTROLUX FA31-201GY

Oczyszczacz powietrza ELECTROLUX FA31-201GY

Najlepszy oczyszczacz powietrza bez jonizacji. Ranking 2021

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma czas na wyszukiwanie, sprawdzanie opinii i recenzji urządzeń z ogromnej ilości propozycji dostępnych na rynku. Dlatego sami zebraliśmy kluczowe informacje i przygotowaliśmy ranking, który pomoże Ci z powodzeniem dopasować odpowiedni oczyszczacz dla Twoich potrzeb. W naszym rankingu głównym kryterium wyboru jest bezpieczeństwo codziennego użytkowania, stosunek ceny do jakości i wydajność.

Nazwa Cena Wydajność Poziom hałasu Filtracja
Smartmi Air Purifier FJY6003EU 639,00 zł 400 m³/h 64 dB Filtr węglowy i HEPA
ELECTROLUX Pure A9 PA91-404DG 1 488,00 zł 485 m³/h 46 dB Filtr HEPA
PHILIPS AC 4550 / 50 2 130,00 zł 400 m³/h 64 dB Filtr wstępny, węglowy, HEPA
ELECTROLUX FA31-201GY 699,00 zł 180 m³/h 50 dB Filtr węglowy
Sterylizator AIRFREE P80 849,99 zł 125 m³/h 57 dB Technologia Termodynamicznej Sterylizacji TSS®

Jednym z najlepszych i najbardziej racjonalnych wyborów z dostępnych obecnie na rynku oczyszczaczy powietrza jest Smartmi Air Purifier. Niska cena idzie tu w parze ze świetną wydajnością. Skuteczne i sprawdzone filtry – węglowy i HEPA, zapewniają eliminację alergenów i innych niekorzystnych cząstek znajdujących się w powietrzu. Dodatkowo aplikacja Mi Home zapewnia komfortową kontrolę nad działaniem oczyszczacza.

Ciekawym rozwiązaniem jest też oczyszczacz, a właściwie sterylizator, AIRFREE P80. Technologia Termodynamicznej Sterylizacji TSS® polega na rozgrzaniu do temperatury 200°C ceramicznego rdzenia sterylizującego, dzięki czemu możliwe jest zneutralizowanie 99,99% przechodzących przez urządzenie roztoczy, zarodków grzybów, pleśni, bakterii i wirusów. Sterylizator dostępny jest także w wersji przeznaczonej do mniejszych pomieszczeń – AIRFREE T40.

Wiesz już czego możesz oczekiwać od oczyszczacza powietrza i jak wybrać go z głową. Pamiętaj, że to samo urządzenie będzie maksymalnie skuteczne na przejrzyście skonstruowanej przestrzeni, a mniej efektywne przy trudniejszym rozkładzie, na przykład gdy mówimy o pokojach przedzielonych wąskim przedpokojem. W takiej sytuacji może okazać się, że lepszym rozwiązaniem jest kupno dwóch oczyszczaczy o mniejszej wydajności zamiast jednego droższego.