Rower trekkingowy to pojazd, który umożliwia zarówno wygodną jazdę po asfalcie i ścieżkach rowerowych, jak i po nieco bardziej wymagających trasach i trudniejszych nawierzchniach. Tego typu modele doskonale odnajdują się wśród osób, które liczą na możliwość sprawnego poruszania się w mieście, ale również pragną udać się na dłuższą przejażdżkę lub zabrać ze sobą rower na weekendowy wyjazd. To właśnie ta cecha odróżnia rowery trekkingowe od miejskich, które to z kolei średnio radzą sobie z problematycznymi trasami, a przy tym są również mniej wygodne przy wielogodzinnym użytkowaniu.
Jak jednak wybrać dobry rower trekkingowy? Czym cechują się te sprzęty? Na co należy zwrócić zwiększoną uwagę przy zakupie? Odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł.
Zobacz również: Rodzaje rowerów – jaki będzie najlepszy dla ciebie?
Spis treści
Rower trekkingowy – najważniejsze cechy
Rowery trekkingowe posiadają pewne cechy charakterystyczne, które z założenia powinny być możliwe do zaobserwowania wśród wszystkich jakościowych modeli. W ich obrębie wyróżnia się chociażby dużą ilość przerzutek. Zakłada się, że im będzie ich więcej, tym lepiej. Standardowo w rowerach trekkingowych są 3 przerzutki z przodu oraz 7-9 z tyłu. Dzięki temu użytkownicy zyskują możliwość odpowiedniego zmniejszenia obciążenia w trakcie podjazdu pod górę, lub też sprawnego wykorzystywania płaskich dróg.
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest materiał wykonania ramy. Ze względu na fakt, iż rowerem trekkingowym można wygodnie pokonywać nawet długie trasy, zdecydowanie warto wybrać sprzęt z aluminiową ramą. Okazuje się ona bowiem znacznie lżejsza od wariantu stalowego, a przy tym jest również trwała, solidna i odporna na korozję.
Co więcej, rower trekkingowy powinien być również wyposażony w odpowiednią amortyzację, jakościowe błotniki, odpowiednio dopasowane hamulce, a także sprawne oświetlenie. Atutem jest również bagażnik, który umożliwia zabranie ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy. Dzięki temu sprzęt sprawdzi się w wielu rozmaitych sytuacjach, tym samym gwarantując wszystko to, co niezbędne użytkownikowi.
Przy zakupie danego modelu warto rozważyć również takie aspekty, jak chociażby siodełko. Nieodpowiednio dopasowane, a zarazem niewygodne siedzisko sprawia, że użytkowanie roweru staje się całkowicie nieprzyjemnym doświadczeniem. Dlatego też warto postawić na rower z jakościowym siodełkiem, które sprawdzi się nawet podczas długotrwałych podróży.
Najlepsze rowery trekkingowe – ranking [TOP 5]
Rower trekkingowy KS Cycling Canterbury
Canterbury marki KS Cycling to propozycja funkcjonalnego, jakościowego i wytrzymałego roweru trekkingowego w wersji męskiej. Model ten cechuje się solidną konstrukcją, nowoczesnym designem oraz bogatym wyposażaniem, w którego skład wchodzi między innymi funkcjonalny bagażnik, oświetlenie, dzwonek, a także błotniki i osłona łańcucha.
Co więcej, model ten posiada 23-calową ramę, a także 28-calowe koła, dzięki czemu jest on niezwykle wygodny w użytkowaniu nawet przez długi czas. Użytkownicy zyskują również szereg przerzutek umożliwiających komfortową jazdę w rozmaitych warunkach.
Na uwagę zasługują również takie cechy, jak chociażby niska waga roweru wynosząca 15,5 kg, przednia amortyzacja, która sprawdza się nawet w przypadku wyjątkowo wyboistych dróg, czy też wytrzymała aluminiowa rama.
Dallas Bike City
Rower trekkingowy Dallas Bike City to typowy model z tej kategorii, który cechuje się 18-calową ramą i 28-calowymi kołami. Model ten wyróżnia solidne wykonanie z wykorzystaniem jakościowych materiałów, dzięki czemu użytkownicy zyskują pewność, że rower posłuży im nawet przez długie lata.
Sprzęt wyposażono w szereg przydatnych udogodnień, wśród których wyróżnia się chociażby błotniki, bagażnik, osłonę łańcucha, dzwonek, czy też oświetlenie LED, które czyni jazdę bezpieczną nawet po zmroku. Ponadto rower posiada również odblaski na kołach.
Rower trekkingowy KS Cycling Venice
KS Cycling Venice to wyjątkowy rower trekkingowy utrzymany w stylistyce retro, który doskonale sprawdzi się nawet wśród nieco bardziej wymagających użytkowników. Model ten posiada bowiem 21-calową ramę oraz 28-calowe koła, dzięki którym jazda jest wygodna i komfortowa niezależnie od nawierzchni.
I choć model Venice na pierwszy rzut oka może prezentować się niepozornie, rower ten posiada szereg przerzutek umożliwiających poruszanie się po rozmaitych drogach i ścieżkach – również tych ze stromymi wzniesieniami.
Co więcej, pojazd oferuje również przydatne udogodnienia, wśród których należy wyróżnić chociażby funkcjonalne błotniki, bagażnik, czy też oświetlenie czyniące jazdę bezpieczną nawet po zmroku.
KS Cycling Vegas
Rower trekkingowy KS Cycling Vegas to przystępny cenowo, a zarazem jakościowy i funkcjonalny pojazd, który sprawdzi się zarówno w przypadku codziennych dojazdów do pracy lub szkoły, jak i podczas weekendowych wypadów poza miasto.
Do zalet modelu należy zaliczyć chociażby wygodną, 21-calową ramę, którą wzbogacono o piankę zwiększającą komfort jazdy. Plusem są również 28-calowe koła, jakościowe przerzutki Shimano i przednia amortyzacja. Takie połączenie sprawia, że rower doskonale odnajdzie się na wielu rozmaitych nawierzchniach i drogach, w tym również wyboistych.
Do dyspozycji użytkowników dostępne są wszystkie najważniejsze udogodnienia, takie jak bagażnik, błotniki, dzwonek, czy też oświetlenie i osłona łańcucha. Ponadto zaletą roweru jest również jego nowoczesny design.
Rower trekkingowy Dacapo Venice
Model Venice to propozycja damskiego roweru trekkingowego dedykowanego zarówno do jazdy ścieżkami w obrębie miasta, jak i do użytku w przypadku nieco trudniejszych nawierzchni. Sprzęt cechuje się bowiem solidną i funkcjonalną konstrukcją, a także szeregiem przerzutek, dzięki którym możliwe jest nie tylko poruszanie się po prostych drogach, ale i podjeżdżanie pod rozmaite wzniesienia.
Co więcej, pojazd wyposażono w niezbędne udogodnienia, takie jak błotniki, bagażnik, dzwonek, czy też niezbędne oświetlenie. Wśród ważnych cech roweru warto wymienić również 21-calową ramę oraz 28-calowe koła, które czynią jazdę komfortową nawet w przypadku długich tras.
Zobacz również: Dlaczego jazda w kasku jest ważna? Wszystko co musi wiedzieć rowerzysta
Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.
#materiałreklamowy