• Ostatnia modyfikacja artykułu:9 miesięcy temu

Codzienne przygotowywanie posiłków zarówno dla samego siebie, jak i całej rodziny, niejednokrotnie okazuje się wyjątkowo uciążliwe oraz męczące. Każdy wykorzystywany składnik należy bowiem odpowiednio przygotować, co często zajmuje znaczące ilości czasu. Z tego względu coraz większą popularnością wśród użytkowników cieszą się rozmaite pomoce kuchenne, takie jak chociażby elektryczne szatkownice do warzyw. Przy użyciu tego typu produktów możliwe jest bowiem znaczne zaoszczędzenie czasu spędzanego na przygotowywaniu posiłków, a także energii niezbędnej do sporządzenia danej potrawy.

Jak jednak wybrać jakościową szatkownicę? Które parametry odgrywają w tym przypadku najważniejszą rolę? Na jakie modele warto zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Najlepsze maszynki do makaronu – ranking

Szatkownica do warzyw – kluczowe parametry

Choć szatkownice do warzyw kojarzone są przede wszystkim z przemysłem gastronomicznym, gdzie nieraz konieczne jest przygotowanie wielu rozmaitych dań w stosunkowo krótkim czasie, na chwilę obecną urządzenia te spotykane są również w domowych kuchniach. Przed zakupem danego sprzętu zdecydowanie warto jednak zapoznać się z parametrami, które oferowane są przez tego typu urządzenia, gdyż pozwoli to na uniknięcie ewentualnego rozczarowania.

Wśród cech, na które warto zwrócić szczególną uwagę, wyróżnia się:

  • Moc – to parametr, który przekłada się bezpośrednio na wydajność pracy danej szatkownicy. Im będzie on większy, tym sprawniej szatkownica poradzi sobie z rozdrabnianiem wybranych produktów.
  • Materiał wykonania – budowa sprzętu powinna być nie tylko solidna i trwała, ale i ergonomiczna.
  • Średnica otworu wsadowego – parametr ten stanowi niejako ograniczenie, przez które użytkownicy są w stanie poszatkować tylko produkty o danej średnicy. Zbyt duże warzywa lub owoce mogą bowiem nie zmieścić się do otworu wsadowego, co z kolei wymusza uprzednie ich przekrojenie.
  • Dodatkowe udogodnienia i akcesoria – w obrębie udogodnień oferowanych przez szatkownice wyróżnia się chociażby odmienne tryby pracy, czy też możliwość mycia poszczególnych części urządzenia w zmywarce. Jeśli natomiast chodzi o akcesoria, które oferowane są przez niektórych producentów, zaznacza się tu przede wszystkim wymienne tarcze i siatki, które umożliwiają szatkowanie wybranych produktów zgodnie z preferencjami lub potrzebami użytkowników.

Elektryczna szatkownica do warzyw – zalety urządzenia

Elektryczna szatkownica do warzyw – zalety urządzenia

Szatkownice do warzyw to stosunkowo niewielkie, a przy tym również budżetowe sprzęty, które kryją w sobie sporo możliwości. Jednocześnie okazują się one sposobem na zaoszczędzenie cennego czasu podczas przygotowywania posiłków, dzięki czemu sprawdzają się w wielu rozmaitych sytuacjach. Co więcej, szatkownica stanowi znacznie bezpieczniejsze i bardziej higieniczne rozwiązanie w porównaniu z krojeniem danych produktów przy użyciu noża.

Produkty z tej kategorii bardzo często są wyjątkowo wszechstronne, gdyż umożliwiają krojenie i szatkowanie wielu rozmaitych składników na różne sposoby – od plasterków, przez kostki, aż po drobne wiórki. Z tego względu sprawdzają się one w niejednej kuchni, gdzie stanowią spore ułatwienie.

Zobacz również: Najlepsze blendery ręczne – ranking

Najlepsze szatkownice elektryczne – ranking [TOP 5]

Model Moc Wydajność Cena Gdzie kupić?
Philips HR1388/80 200 W 1 kg/min 339,00 zł
TEFAL MB756G31 Fresh Express 200 W 700 g/min 289,00 zł
LUND 67961 150 W - 131,37 zł
Russell Hobbs Desire 22280-56 200 W - 229,00 zł
Esperanza Panzanella EKM027 150 W - 139,00 zł

Szatkownica do warzyw Philips HR1388/80

Szatkownica do warzyw Philips HR1388/80

Model HR1388/80 marki Philips to wielofunkcyjny sprzęt, który poradzi sobie zarówno z krojeniem i szatkowaniem warzyw lub owoców, jak i również serów lub salami. Sprzęt dysponuje mocą na poziomie 200 W, a wydajność jego pracy osiąga nawet 1 kg/min, w zależności od wykorzystywanych produktów.

W zestawie znajduje się aż 5 wkładek do tarcz, które umożliwiają siekanie, tarcie oraz krojenie w słupki, natomiast oddzielna tarcza XL sprawia, że użytkownicy są w stanie bezproblemowo pokroić dane warzywa w słupki, aby następnie przyrządzić z nich frytki.

Budowa szatkownicy sprawia, że korzystanie z niej jest łatwe i całkowicie bezproblemowe, przy czym dużą zaletą jest wysoko umieszczony „dziobek”, dzięki któremu wszelkie pokrojone składniki trafiają bezpośrednio do wybranego naczynia.

Tym, co z pewnością wyróżnia sprzęt od marki Philips, jest regulowany otwór na produkty, który sprawia, że użytkownicy nie muszą uprzednio kroić wykorzystywanych warzyw lub owoców, aby umieścić je w otworze wsadowym.

Tefal MB756G31 Fresh Express

Tefal MB756G31 Fresh Express

Szatkownica Tefal Fresh Express to niewielkie, a przy tym funkcjonalne urządzenie, które wyposażono dodatkowo w wymienne stożki, a każdy z nich umożliwia krojenie i szatkowanie wybranych produktów dokładnie tak, jak jest to w danej chwili konieczne. Znajdujące się w zestawie stożki są jednocześnie łatwe do przechowywania, gdyż producent zadbał o zintegrowany schowek.

Sprzęt doskonale sprawdzi się w pracy z warzywami i owocami, ale również poszczególnymi serami. Dodatkowym atutem jest przy tym szeroki otwór wsadowy, dzięki któremu wcześniejsze krojenie składników staje się zasadniczo zbędne.

Dodatkowym atutem okazuje się również zintegrowany schowek na przewód umożliwiający łatwe i bezproblemowe przechowywanie oraz przenoszenie całego sprzętu.

Szatkownica do warzyw Lund 67961

Szatkownica do warzyw Lund 67961

Szatkownica do warzyw marki Lund cechuje się małym rozmiarem i niską wagą, a przy tym okazuje się wysoce funkcjonalna i jakościowa. Producent zaznacza, że z jej wykorzystaniem możliwe jest nie tylko pokrojenie i starcie wybranych produktów, ale nawet przygotowanie soków i sorbetów. Szatkownica sprawdzi się także przy rozdrabnianiu mrożonych owoców, takich jak truskawki, maliny, czy też jagody, w celu stworzenia domowych lodów.

W zestawie, oprócz samego sprzętu, znajdują się wymienne tarki, w tym:

  • Żółta – do tarcia na placki (np. ziemniaki);
  • Pomarańczowa – do cienkiego tarcia (np. ser);
  • Czerwona – do grubego tarcia (np. marchewka);
  • Zielona – do tworzenia cienkich plastrów (np. ogórki);
  • Niebieska – do tworzenia grubych plastrów (np. talarki).

Russell Hobbs Desire 22280-56

Russell Hobbs Desire 22280-56

Szatkownica elektryczna Russell Hobbs Desire to jakościowy i praktyczny sprzęt o mocy sięgającej 200 W, przy użyciu którego możliwe jest pokrojenie i rozdrobnienie zarówno warzyw, jak i rozmaitych owoców. W zestawie znajdują się 3 wymienne tarcze, dzięki którym praca urządzenia przebiega całkowicie bezproblemowo i sprawnie.

Co więcej, model ten cechuje się również precyzyjnym wykonaniem z wykorzystaniem solidnych materiałów, wśród których wyróżnia się tworzywo sztuczne oraz stal szlachetną.

Szatkownica do warzyw Esperanza Panzanella EKM027

Szatkownica do warzyw Esperanza Panzanella EKM027

Model Panzanella od marki Esperanza to zasadniczo sprzęt odgrywający 3 odmienne role – szatkownicy, wyciskarki oraz urządzenia do sorbetów. Produkt ten odnajdzie się więc w wielu rozmaitych sytuacjach, tym samym oferując płynną i szybką pracę, niezależnie od jej trybu.

W zestawie znajduje się aż 5 wymiennych nakładek szatkujących, a także dzbanek na sok i przystawka do robienia sorbetów. Moc sprzętu to w tym przypadku 150 W, a jego wymiary są na tyle niewielkie, że z powodzeniem sprawdzi się nawet na znacznie ograniczonych obszarach kuchennych blatów.

Niektóre odnośniki w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Klikając na nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę Redakcji.

#materiałreklamowy

Oceń ten post