• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Dni są już coraz cieplejsze, a to oznacza tylko jedno – otwieramy sezon rowerowy. Podpowiadamy więc jakie są rodzaje rowerów oraz jaki rower warto wybrać!

Jak wybrać dla siebie dobry rower?

rodzaje rowerów

Wybór odpowiedniego roweru to kluczowa kwestia dla każdego amatora jazdy na dwóch kółkach. Przed zakupem należy zastanowić się nad kilkoma istotnymi czynnikami. Pierwszym z nich jest zastosowanie, do jakiego rower będzie wykorzystywany. Wybór roweru rekreacyjnego do jazdy po lesie z pewnością będzie inny niż wybór roweru miejskiego, który będzie służył do codziennego dojazdu do pracy czy szkoły. O tym, jakie są rodzaje rowerów opowiemy wam w dalszej części tego artykułu.

W przypadku każdego roweru podstawowym parametrem będzie dla nas rozmiar ramy. Musi być on dobrze dopasowany do naszego wzrostu, aby zapewnić nam komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. Zbyt duży lub zbyt mały rower może nie tylko być znacznie mniej stabilny, ale również doprowadzić do bólu kręgosłupa poprzez wymuszanie na nas niekorzystnej pozycji ciała.

Teoretycznie, możemy posłużyć się jedną z wielu dostępnych w internecie tabelek. Niestety, nie jest to polecamy sposób. Najlepiej przymierzyć po prostu rower przed zakupem – to jedyna metoda, która w 100% gwarantuje nam prawidłowy dobór.

Na sam koniec przyjrzyjmy się dodatkowemu wyposażeniu. Nie każdy rower będzie wyposażony w błotniki, lusterka, bagażnik czy uchwyt na bidon. Nie każdy rowerzysta jednak tego potrzebuje! Przemyślcie do jakich celów będzie używali swojego roweru i odpowiednio dopasujcie swoje oczekiwania.

Oczywiście, to zaledwie kilka podstawowych rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę. W tym artykule wytłumaczymy wam głównie to, jakie są rodzaje rowerów i czym różnią się od siebie. Podczas wybierania konkretnego modelu wciąż zostaje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Potraktujcie ten tekst jako poradnik dla użytkowników początkujących!

Jakie są rodzaje rowerów? Czym się różnią?

Od rodzaju roweru zależy jego specyfikacja oraz to, w jakich zastosowaniach okaże się dla nas najwygodniejszy. Zdecydowanie warto więc wziąć to pod uwagę przy zakupie – niezbyt rozsądne będzie przecież zabieranie miejskiej damki w trasę po górach albo dojeżdżanie do lokalnego sklepu potężnym rowerem górskim.

Rowery miejskie

rodzaje rowerów - rower miejski

Rower miejski to prawdopodobnie najchętniej kupowany przez użytkowników model. Jak sama nazwa wskazuje, sprawdza się on idealnie do jazdy po osiedlowych uliczkach, asfalcie i ścieżkach rowerowych. Nie jest to natomiast pojazd, który będziemy chcieli zabrać na wycieczkę za miasto i w miejsca w których nawierzchnia przestaje być względnie równa.

Główne cechy roweru miejskiego to konstrukcja, która umożliwia komfortową jazdę w prawie każdym stroju i w pozycji wyprostowanej. Niemal na pewno znajdziemy w nich również zestaw błotników i przynajmniej jeden bagażnik. Niestety, nie rozwiniemy na nich zbyt wysokich prędkości, rama jest również zwykle dość ciężka i masywna.

Rowery trekkingowe

Rower trekkingowy Romet Wagant 2

Jeśli zależy wam na możliwości wyruszenia na wycieczkę za miasto, ale cenicie sobie wygodę i dość sporą uniwersalność, to świetnym wyborem będzie rower trekkingowy. Znajdziemy w nim wszystkie cechy umożliwiające jazdę po terenie nieco bardziej wymagającym niż zwykły asfalt, ale wciąż mają one dość lekką konstrukcję i ramę umożliwiającą podróż w pozycji wyprostowanej.

Dodatkowo, znajdziemy w nich sporo dodatkowego wyposażenia. Najczęściej będą to błotniki oraz bagażnik tylny. To doskonały model na codzienne dojazdy po mieście oraz na weekendową wycieczkę na wieś!

Zobacz: Ranking rowerów spinningowych

Rowery crossowe

rodzaje rowerów

Rower Crossowy Kross Evado

Rower crossowy jest niezwykle podobny do roweru trekkingowego i czasami bardzo ciężko je nawet od siebie odróżnić. Zasada jest jednak dość prosta – jest on nieco bardziej sportowy niż turystyczny. Wciąż mamy tutaj lekką konstrukcję i koła o łagodnym bieżniku, ale brakuje już bagażnika, miejsca na sakwy czy błotników.

W porównaniu do modelu trekkingowego, rower crossowy ma też nieco inną konstrukcję, wymuszającą na nas nieco bardziej pochyloną pozycję. Raczej nie nadają się one więc do jazdy po mieście w zwykłych, eleganckich, ubraniach. Musimy postawić na coś bardziej komfortowego.

Rowery górskie

Miejskie drogi to zdecydowanie nie wasz klimat? Wolicie podróżować mniej utartymi szlakami? Doskonałym wyborem będą dla was rowery górskie. Wyróżniamy tutaj trzy podstawowe modele, które różnią się od siebie głównie zawieszeniem.

Rowery ATB, czyli all terrain bike

Rower ATB Kross Hexagon

Rower ATB to coś w rodzaju hybrydy roweru trekkingowego z górskim. Doskonale sprawdzi się on na tak naprawdę każdej nawierzchni. Cechuje go dość prosta rama, która nie wymaga od nas całkowicie pochylonej pozycji za kierownicą. To doskonały wybór, jeśli planujecie jeździć przetartymi górskimi szlakami jak i polną drogą za miastem.

Rowery MTB

Rower MTB Romet Rambler

Rower MTB to po prostu najbardziej „klasyczne” rowery górskie przeznaczone do jazdy w terenie. Charakteryzuje je dość spora waga i doskonała amortyzacja. Mają też stosunkowo szersze opony z grubym bieżnikiem. Zdecydowanie nie nadają się one do codziennej jazdy po mieście – zwyczajnie nie są tak wygodne jak zwykły trekking.

Sprawdź: Hulajnoga elektryczna – jaką wybrać w 2022 roku?

Trail i Enduro

Rowery trail i enduro służą głównie miłośnikom agresywnej jazdy górskiej – w tym skomplikowanych zjazdów. Dzięki dobrej amortyzacji radzą sobie świetnie na bardzo skomplikowanym terenie a nawet podczas wyskoków! Zdecydowanie nie są to pojazdy dla początkujących użytkowników!

Rowery szosowe

Wymieniając rodzaje rowerów nie możemy zapomnieć o modelach szosowych. Stworzone są do celów typowo sportowych, a konkretniej do długich i szybkich podróży. Cechuje je bardzo niska waga, cienkie opony i wysoka rama wymuszająca pochyloną pozycję. Nie są one najwygodniejsze, ale z pewnością najbardziej aerodynamiczne oraz wydajne.

Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, rower szosowy nie nadaje się raczej na wyprawę w trudny teren. Jego przeznaczenie to po prostu jazda po utwardzonych drogach.

Wśród rowerów szosowych wyróżniamy wiele typów, ale najbardziej interesującym z nich z pewnością jest gravel. Dzięki nieco szerszym oponom umożliwia on jazdę nawet po trochę trudniejszym terenie, wciąż zachowując większość atutów klasycznej „szosy”.

Zobacz też:
Dlaczego jazda w kasku jest ważna? Wszystko co musi wiedzieć rowerzysta
Najlepsze hulajnogi elektryczne dla dzieci – ranking 2022

Oceń ten post