• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Choć Intel sprzedaje swój dział pamięci NAND rywalowi SK Hynix, firma mimo to przedstawia nowszy i szybszy dysk SSD M.2 670P, jak również zaktualizowany nośnik Optane Memory.

Model 670P SSD to następca udanego i stosunkowo niedrogiego 660P SSD. Podobnie jak poprzednik, będzie oparty na standardowej pamięci QLC NAND, która wykorzystuje projekt 144 warstw.

Zobacz: Zewnętrzne dyski SSD w niskiej cenie

670P będzie wyposażony w kontroler nowej generacji i obsługę szyfrowania Pyrite 2.0. Intel przekonuje, że wydajność dysku będzie wyższa za sprawą dynamicznej pamięci podręcznej SLC.

Dyski QLC przechowują cztery bity danych na komórkę, aby pomieścić jak najwięcej danych w pamięci NAND. Zwiększa to pojemność samej pamięci, ale zwykle prowadzi do obniżenia wydajności. Aby to zrekompensować, producenci dysków konfigurują niewykorzystaną pojemność pamięci NAND jako SLC (komórka jednopoziomowa), która działa w roli pamięci podręcznej, poprawiając wydajność.

Jak w większości dysków, pamięć podręczna jest dynamiczna i zwiększa się lub zmniejsza w zależności od pojemności. Intel powiedział, że w modelu 670P poprawił rozmiar pamięci podręcznej, aby był o ok. 11 proc. większy w porównaniu z poprzednimi modelami. Pusty nośnik 670P 2 TB ma mieć 280 GB odłożonych na pamięć podręczną. W tym ok. 24 GB będzie statyczną pamięcią podręczną, która pozostanie niezmienna niezależnie od pojemności dysku, a 256 GB zostanie zarezerwowane na pamięć dynamiczną.

Sprawdź: Jest moc! Karta RAID ma 8 dysków SSD i oferuje 32 GBps

W rezultacie powinniśmy liczyć na wyższą wydajność w dyskach 670P, mimo że są przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników. Intel wprowadzi trzy wersje pojemnościowe: 512 GB, 1 TB i 2 TB. Trafią do sprzedaży w pierwszym kwartale 2021 r. Ceny nie są jeszcze znane.

Nowy Optane Memory H20

To jednak nie koniec nowości. Intel wprowadzi jeszcze Optane Memory H20, czyli następcę H10. Dysk zostanie zbudowany przy użyciu do 1 TB pamięci QLC NAND i 32 GB Intel Optane. W tym miejscu warto dodać, że Optane oferuje mniejsze opóźnienia w porównaniu z tradycyjną pamięcią NAND, ale nie może dorównać jej gęstością i ceną.

Dyski Optane doskonale sprawdzają się w takich zadaniach jak otwieranie i uruchamianie aplikacji czy gier. W przypadku Optane H20 ma być jeszcze lepiej, bo Intel zaktualizował 3D XPoint Media, jak również przeszedł na nowsze, 144-warstwowe pamięci QLC NAND.

W przeciwieństwie do zwykłych SSD NAND, które są widoczne w systemie jako jeden nośnik, Optane Memory to w rzeczywistości dwa dyski, choć system ciągle będzie wykrywał je jako jeden. Aby tak było, BIOS komputera musi zostać jednak odpowiednio skonfigurowany, a płyta główna musi obsługiwać takie nośniki (trzeba zainstalować sterownik Intel RST).

Do poprawnej pracy Optane Memory H20 potrzebuje procesora Intel z 11. generacji z serii U oraz płyty opartej na chipsecie z serii 500. Te wymagania w dużym stopniu wskazują, że nowy nośnik Intela trafi głównie do laptopów. Ma pojawić się na rynku w drugim kwartale 2021 r. Firma nie zdradziła jeszcze cen ani tego, jakiej wydajności należy się spodziewać.

Źródło: PC World.com

Oceń ten post