Klawiatura bezprzewodowa może być podświetlana i gamingowa. Może być też niewielka. Zobacz, co polecamy.
Jeśli interesuje nas klawiatura bezprzewodowa, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Po pierwsze, czy lepiej wybrać klawiaturę mechaniczną, czy też nie? Klawiatura bezprzewodowa, która jest mechaniczna, jest po prostu trwalsza. Zazwyczaj pracuje dość głośno i jest większa niż typowa klawiatura, ale coś za coś. Albo design, smukły wygląd i cicha praca, albo sprzęt, który możemy kupić teraz i wymienić za kilka lat. Do tego jeśli mamy tendencję do mocnego stukania w klawisze, zdecydowanie lepiej wybrać model mechaniczny.
Sprawdź: Test szybkiego pisania
Druga rzecz: podświetlanie. Są klawiatury z podświetlaniem RGB (dowolne kolory), jednokolorowym, albo bez podświetlania. Jeśli zawsze używasz klawiatury przy lampce czy po prostu w dobrze oświetlonym miejscu, podświetlanie nie jest wymagane. Do tego jeśli piszesz bezwzrokowo, również nie potrzebujesz tej opcji. Z drugiej strony, klawiatura podświetlana ładnie się prezentuje, a w nocy faktycznie podnosi komfort pracy. Wybór należy do ciebie – to przede wszystkim kwestia indywidualna.
Warto dodać, że klawiatury RGB pozwalają często na zmianę koloru każdego klawisza, albo na tworzenie stref klawiszy. Takie coś przydaje się np. w grach czy do pracy z wybranymi aplikacjami. A jakie modele polecamy?
Spis treści
- 1 Razer BlackWidow V3 Pro – najlepsza klawiatura bezprzewodowa
- 2 Logitech MX Keys – bezprzewodowo na każdym sprzęcie
- 3 Lenovo ThinkPad TrackPoint II – klawiatura bezprzewodowa wyjęta wprost z laptopa ThinkPad
- 4 Razer Pro Type – klawiatura bezprzewodowa gamingowa, ale jednak do pracy
- 5 Logitech G915 Lightspeed – klawiatura bezprzewodowa podświetlana i typu „mini”
Razer BlackWidow V3 Pro – najlepsza klawiatura bezprzewodowa
Klawiatura bezprzewodowa Razer BlackWidow V3 Pro to najlepszy model mechaniczny, jaki znajdziesz na rynku, i który nie korzysta z okablowania. Jest świetna dla wymagającego użytkownika, ale też dla gracza. Oferuje pełne podświetlanie RGB i programowalne klawisze (makra), które możemy dowolnie dostosowywać.
Jest wykonana z tworzywa sztucznego z aluminiową płytą czołową, która wykazuje minimalną elastyczność. Nasadki klawiszy są zaś podwójne i wykonane z tworzywa ABS. Wszystko to sprawia, że ta klawiatura powinna starczyć na długie lata użytkowania.
Choć ma dość prostą konstrukcję, jej ergonomia jest dobra, ponieważ oferuje dwa kąty nachylenia i odłączaną podpórkę pod nadgarstki. Sprawia to, że możemy co pewien czas nieco zmienić tryb pracy – docenią to osoby, które naprawdę dużo piszą (mówimy z doświadczenia).
Klawiatura Razer ma też klawisze multimedialne, pokrętło regulacji głośności i blokadę klawiszy systemu Windows. Możemy ją także sparować z maksymalnie trzema urządzeniami Bluetooth. Niestety, oprogramowanie działa tylko na systemach Windows, mimo że BlackWidow V3 Pro współpracuje również z macOS lub nawet Linuksem. Dostępna jest z przełącznikami Yellow lub Green. Te pierwsze pracują zdecydowanie ciszej.
Cena: ok. 980 zł
Logitech MX Keys – bezprzewodowo na każdym sprzęcie
Jedna z najlepszych klawiatur bezprzewodowych na rynku. Oferuje odbiornik Unify marki Logitech i może współpracować z trzema urządzeniami Bluetooth jednocześnie. Jest też kompatybilna z systemami Windows, macOS, Android i iOS. Dzięki temu możemy z niej korzystać nie tylko na komputerze, ale również np. do pisania dłuższych tekstów na smartfonie. Wówczas niektóre przyciski funkcyjne mogą nie działać poprawnie, ale i tak zyskamy szansę na wygodną, komfortową pracę na urządzeniu mobilnym.
Zobacz: Wyszukiwarki internetowe inne niż google
Logitech MX Keys to klawiatura bezprzewodowa, która jest też bardzo czuła. Ma przełączniki nożycowe i niewielki skok, co sprawia, że reakcja na stuknięcia jest tutaj bardzo szybka. Ma też niewielkie wgłębienia na każdym klawiszu, co sprawia, że pisanie jest bardziej precyzyjnie – rzadziej popełniamy błędy i literówki. Praca jest do tego cicha, więc nawet jeśli używamy jej wieczorem, nie powinniśmy nikomu przeszkadzać.
Wadą MX Keys jest jednak to, że nie ma opcji ustawiania kąta nachylenia. Nie ma też możliwości tworzenia makr w oprogramowaniu Logitech.
Cena: ok. 460 zł
Lenovo ThinkPad TrackPoint II – klawiatura bezprzewodowa wyjęta wprost z laptopa ThinkPad
To nie jest ani mechaniczna, ani podświetlana klawiatura. Mimo to cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, ponieważ – jak nazwa wskazuje – pochodzi z laptopów Lenovo ThinkPad. A to właśnie te laptopy mają doskonałą, komfortową klawiaturę, którą chwali tak wielu użytkowników. Nie brakuje nawet osób, które kupują komputer przenośny Lenovo ThinkPad właśnie dlatego, że ma świetną klawiaturę.
Lenovo ThinkPad TrackPoint II wygląda trochę tak, jakby ktoś dosłownie wyrwał ją z jednego z biznesowych laptopów tej firmy. Ma te same, sprężyste klawisze w kształcie uśmiechu, a także czerwony trackpoint. Pisanie i nawigacja są tu tak samo dobre, jak na laptopie.
Klawiatura ma łączność Bluetooth i 2,4 GHz, a także oferowana jest z odpowiednim przełącznikiem do sposobu komunikacji. Jest też dość lekka (516 g). Nie oferuje natomiast nowoczesnego oprogramowania, czy też wspomnianego podświetlania, co sprawia, że jej cena wydaje się nieco (za) wysoka. Mimo to polecamy – dla samego komfortu pracy.
Cena: 580 zł
Razer Pro Type – klawiatura bezprzewodowa gamingowa, ale jednak do pracy
Razer oferuje świetne klawiatury, ale na ogół jest to sprzęt dla graczy, który dla wielu pracowników biurowych i profesjonalistów nie wydaje się atrakcyjny. Z tego powodu firma stworzyła coś dla maniaków produktywności – klawiaturę biurową Pro Type.
To klawiatura bezprzewodowa, która może też pracować z kablem. Jest mechaniczna i ma dużo wspólnego z klawiaturą Razer Huntsman. Nie znajdziemy tu co prawda podświetlania Chroma, ale mamy obsługę Bluetooth i łączności bezprzewodowej 2,4 GHz.
Klawiatura ma białe podświetlanie LED, które możemy regulować, a także oprogramowanie Synapse. Oznacza to, że możemy przypisywać różne funkcje do dowolnych klawiszy i tworzyć niestandardowe profile pracy, z przemapowanymi układami dla konkretnych aplikacji.
Cena: ok. 650 zł
Logitech G915 Lightspeed – klawiatura bezprzewodowa podświetlana i typu „mini”
Ta klawiatura ma komfortowe klawisze o niskim profilu, a także nadaje się do gier i typowej pracy biurowej. Jej ogólny design robi wrażenie, jak również jest podświetlana (RGB). Jedyny problem? Producent nie oferuje tutaj podpórki pod nadgarstki, która zdecydowanie by się przydała – zwłaszcza w tej cenie.
To również klawiatura mechaniczna, wykorzystująca przełączniki Logitech GL Linear. Jak twierdzi producent, zapewniają one prędkość, dokładność i wydajność tradycyjnych przełączników – przy połowie normalnej wysokości. Klawiatura pozwala na długie godziny pracy na jednym ładowaniu, a wskaźniki naładowania baterii są na klawiaturze i w oprogramowaniu Logitech G Hub. Jeśli jest ona ładowana, ciągle możemy z niej korzystać – wystarczy użyć wtedy kabla micro USB.
Jeśli zależy nam na klawiaturze, która ma dość małe wymiary i nie przeszkadza nam brak bloku numerycznego, ten model z pewnością można polecić.
Cena: ok. 950 zł
Inne modele warte uwagi:
Logitech BT K380 (ok. 190 zł) – klawiatura z przyciskiem Easy-Switch, dzięki któremu może pracować z trzema urządzeniami i pozwala na łatwe przełączanie się między nimi.
Corsair K63 Blue (ok. 550 zł) – klawiatura z podpórką pod nadgarstki i podświetleniem (jeden kolor: niebieski).