• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Sztuczna inteligencja na dobre zagościła już w naszym życiu. Przedstawiamy wam więc pięć programów, które koniecznie musicie poznać.

Co to jest sztuczna inteligencja?

Poprzez pojęcie sztuczna inteligencja (SI lub AI z języka angielskiego) rozumiemy oprogramowania wykonujące skomplikowane czynności, naśladujące niejako możliwości człowieka. Wbrew nazwie, nie są to jednak twory „świadome” czy będące w stanie działać niezależnie od woli człowieka. Programy takie nie czują, nie mają żadnych opinii czy poczucia samoświadomości. To po prostu bardzo zaawansowane narzędzia wykonujące konkretne zadania.

Od swoich początków w latach 50-tych XX wieku, sztuczna inteligencja znacznie się rozwinęła i dziś jest wykorzystywana w wielu różnych dziedzinach, takich jak medycyna, finanse, transport i rozrywka. Dzięki swojej zdolności do automatyzacji powtarzalnych zadań i uczenia się na podstawie danych, AI jest coraz bardziej integralną częścią naszego codziennego życia.

Tymczasem, w internecie możemy korzystać już z mnóstwa narzędzi wykorzystujących nauczanie maszynowe i algorytmy sztucznej inteligencji. Niektóre z nich to czysta rozrywka, ale jeszcze inne okazują się niesamowicie przydatne. Prezentujemy więc 5 narzędzi, które koniecznie musicie poznać.

Sztuczna inteligencja – 5 najlepszych aplikacji, które musisz znać

Wszystkie opisywane przez nas programy to darmowe narzędzia, które mieliśmy okazję przetestować. W niektórych przypadkach może jednak wystąpić konieczność opłacenia konta premium w przypadku wysyłania dużej liczby zapytań czy aby odblokować nowe funkcje.

ChatGPT

ChatGPT sztuczna inteligencja

Jeśli jeszcze go nie znacie, to zacznijcie właśnie tutaj. ChatGPT sprawił, że sztuczna inteligencja stała się najbardziej medialnym technologicznym trendem na świecie. Nic zresztą dziwnego, jego możliwości są po prostu olbrzymie. Potrafi generować on teksty na podstawie naszych zapytań. Najprościej będzie więc, jeśli sami zapytamy go co potrafi zrobić.

ChatGPT to sztuczna inteligencja opracowana przez OpenAI, która jest w stanie generować tekst na podstawie danych i informacji dostarczonych jej przez użytkownika. Dzięki swoim zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego, ChatGPT jest w stanie odpowiadać na pytania, tworzyć opowiadania i opisy, tłumaczyć teksty i generować pytania. Jest to narzędzie, które może być używane w wielu różnych dziedzinach, od marketingu po nauki ścisłe, i jest w stanie dostarczać wysokiej jakości treści w krótkim czasie. ChatGPT jest elastyczny i może być dostosowywany do różnych sytuacji i potrzeb, co czyni go niezwykle przydatnym narzędziem dla wielu różnych zastosowań.

Sprawdź: Wyszukiwarki internetowe – co warto używać poza Google?

Dokładnie taką odpowiedź zaprezentowała nam sztuczna inteligencja po zapytaniu o to, jakie są jej możliwości. Przyznacie sami, że brzmi to niezwykle imponująco, prawda? Narzędzie dostępne jest zupełnie za darmo, ale w momentach wysokiego obciążenia serwerów dostęp mają tylko użytkownicy planu premium.

Midjourney

midjourney ai

Midjourney to kolejne bardzo interesujące narzędzie, obok którego bardzo ciężko przejść obojętnie. Tym razem, umożliwia ono tworzenie obrazów jedynie na podstawie dostarczanego przez nas opisu. Jeśli poprosimy więc, o samotny dom na wzgórzu to w zamiast otrzymamy dokładnie taki obrazek.

Korzystanie z Midjourney nie jest trudne, ale wymaga mimo wszystko dużo wprawy. Obrazy generowane na postawie krótkich zapytań nie zadowalają nas zwykle do końca. Zamiast tego, należy postawić tutaj na bardziej szczegółowe opisy. Dobrą praktyką jest również dodanie informacji o stylu obrazka jaki chcecie osiągnąć.

Zamiast samotny dom na wzgórzu warto napisać więc, samotny drewniany jednopiętrowy dom stojący na pokrytym trawą pagórku w dzień, styl klasycznego malarstwa, przypominający obraz. W ten sposób uzyskacie już to o co wam chodziło. Im dokładniejszy opis tym lepszy finalny wynik.

Riffusion

riffusion sztuczna inteligencja

Riffusion to niezwykle ciekawa sztuczna inteligencja, która dzięki algorytmom nauczania maszynowego jest w stanie stworzyć muzykę jedynie na podstawie tekstu. Zasada działania jest tutaj jednak nieco odmienna od tego czego moglibyśmy oczekiwać. Riffusion tworzy dźwięki na postawie obrazów! Na postawie tekstu generowany jest obraz, podobnie jak w przypadku Midjourney. Mowa jednak o stenogramie, czyli wykresie częstotliwości, amplitudy oraz czasu.

Sprawdź: Darmowy antywirus – co warto wybrać?

Wygenerowany w ten sposób obraz można bardzo łatwo zamienić już na prawdziwy dźwięk. Dokładnie tak działają zresztą tradycyjne gramofony. Riffusion to bardzo ciekawe narzędzie, ale służy raczej do zabawy. Dźwięki są dość podobne do siebie i ciężko uzyskać tutaj coś wysokiej jakości. Niemniej, zabawa jest znakomita!

ChefGPT

chefgpt

Tak jest, nie zrobiliśmy literówki w nagłówku, kolejna sztuczna inteligencja jaką musicie poznać to ChefGPT. Jego sens jest niezwykle prosty – celem tego narzędzia jest zapewnienie nam optymalnego i smacznego posiłku na podstawie tego, co mamy akurat w lodówce.

Sama obsługa jest bardzo prosta. Musimy wprowadzić listę składników w naszej lodówce oraz to, jakie narzędzia mamy akurat w kuchni. Dodatkowo określamy czas jaki chcemy spędzić na gotowaniu oraz nasz poziom umiejętności. Następnie wybierzmy, czy chcemy użyć wszystkich składników czy może jedynie tych, które najlepiej będą do siebie pasować.

ChefGPT jest jak na razie w fazie dość wczesnej bety i musicie wybaczyć mu ewentualne błędy. Nie radzi on sobie zbyt dobrze z przewidywaniem czasu gotowania poszczególnych warzyw oraz potrafi pomylić się, jeśli zestawicie ze sobą bardzo niepasujące do siebie składniki.

Murf

Murf

Zapomnijcie o popularnej Iwonie, Murf to nieporównywalnie bardziej zaawansowany cyfrowy lektor. Narzędzie doskonale imituje ludzki głos i co znacznie ważniejsze, umożliwia nam również wprowadzanie modulacji takich jak pauzy czy manipulacja wysokością głosu. Za jego pomocą bez najmniejszego problemu stworzycie podkład głosowy do krótkiego filmu czy reklamę audio.

Niestety, większość opcji jest ukryta za kilkoma płatnymi abonamentami. Jeśli potrzebujecie jednak zaawansowanego narzędzia do tworzenia audio to nie zastanawiajcie się zbyt długo – to świetny wybór. Olbrzymim minusem jest jednak brak wsparcia dla języka polskiego.

Zobacz też:
10 najlepszych darmowych programów do skanowania
10 najlepszych darmowych programów do odinstalowania aplikacji

Oceń ten post