• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Amazon kolejny raz wybrał się na zakupy. Zdecydowali się przejąć firmę iRobot, czyli twórców popularnych odkurzaczy Roomba.

Wygląda na to, że Amazon coraz mocniej rozwija swój segment smart home. Firma ogłosiła właśnie, że planuje kupić firmę iRobot, czyli twórców odkurzaczy Roomba. Kwota transakcji została ustalona na 1,7 miliarda dolarów i zostanie sfinalizowana w momencie, w którym zgodzą się na to urzędy antymonopolowe. Warto dodać, że fuzja obejmuje też spłacenie wszystkich długów przejmowanego przedsiębiorstwa, z czego bezpośrednio wynika dość niska cena.

Warto pamiętać, że Amazon i iRobot dość ściśle współpracowały ze sobą na przestrzeni ostatnich lat. Decyzja o fuzji nie jest wcale zbyt dużym zaskoczeniem, w szczególności biorąc pod uwagę problemy finansowe producenta odkurzaczy. Ciężko jednak nie zauważyć, że może nie chodzić tutaj o ich produkty.

Sprawdź też: Odkurzacz wodny – najlepsze modele

iRobot posiada bardzo specyficzne i szczegółowe dane o swoich użytkownikach. Firma doskonale zna ich nawyki oraz rozkład domu. Wiedzą przecież o której godzinie nie ma nas w domu, albo gdzie trzymamy stół, a gdzie szafki. Roboty Roomba bardzo dokładnie mapują pomieszczenia, które muszą sprzątać. Kupując całą firmę, Amazon przejmie również te niezwykle cenne dane.

Dokładnie ten fakt może zresztą popsuć całą fuzję. Amazon będzie musiał bardzo szczegółowo udowodnić licznym organom, że zadba o bezpieczeństwo danych oraz opisać sposób w jaki będzie z nich korzystał. Tak czy inaczej, wygląda na to, że gigant liczy po prostu na stworzenie znacznie bardziej jednolitego systemu smart home.

Zobacz też:
iRobot Roomba 980 – recenzja robota o zaskakującej precyzji sprzątania
Roboty Roomba zaczęły zachowywać się jak pijane
Amazon ma problem – do 2024 zabraknie im pracowników

Oceń ten post