• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Amazon stawia kolejne duże kroki na rynku autonomicznych pojazdów. Tym razem, planują kupić udziały w firmie Plus.ai.

Amazon już dawno temu przestał być jedynie sklepem Internetowym, trzeba traktować go raczej jako giganta technologicznego. Niemniej, dostawy, logistyka i infrastruktura to dalej najważniejszy element ich wszystkich operacji. Nic dziwnego, że coraz mocniej inwestują w robotykę i autonomiczne pojazdy – to potencjalnie olbrzymie oszczędności.

Do w pełni autonomicznych samochodów dostawczych jest nam jeszcze niestety dosyć daleko. Takie rozwiązanie nie ma prawa pojawić się na drogach w ciągu najbliższych kilku lat. Niemniej, istnieją już bardzo solidne prototypy. Wygląda na to, że Amazon chce zostać absolutnym liderem na tym rynku.

Amazon inwestuje w Plus.ai

Jak na razie, poczynili dość sporą inwestycję. Kupili ponad tysiąc modułów autonomicznych od firmy Plus.ai, jednego z liderów tej branży. Niedługo potem ogłosili, że planują kupić 20% udziałów w firmie i aktywnie pracować nad ich dalszym rozwojem. Cała inwestycja wyniesie ich około 500 milionów dolarów.

Jest to również doskonała wiadomość dla samego Plus.ai. Niedługo po oświadczeniu Amazona ich wycena gwałtownie wzrosła i przekroczyła pułap 3 miliardów dolarów. To doskonały wynik jak na startup, rzadko kiedy osiągają one aż takie sukcesy.

Co jednak Amazon planuje zrobić z tą inwestycją? Oczywiście jest to część ich długoterminowego programu wprowadzania całkowicie autonomicznej floty. Biorąc pod uwagę, jak dużo dostaw realizuje firma każdego dnia, możliwość przeprowadzania ich niemal bez żadnej obsługi byłaby niesamowitą oszczędnością.

Zobacz też:
Amazon testuje już w pełni autonomiczne roboty magazynowe
Merlin Labs rozwija z Google swoje autonomiczne samoloty
Pony.ai testuje już swoje autonomiczne samochody w Kalifornii

Oceń ten post