• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Zyski AMD w zeszłym roku wzrosły prawie o 1000%. W dużym stopniu przyczynił się do tego Covid-19, który wymusił na firmach zakupy komputerów do pracy zdalnej, a także sprawił, że wielu z nas spędzało więcej czasu w domu, grając w gry. Ale trzeba też przyznać, że procesory czy karty graficzne AMD są coraz lepsze, a niektóre modele są nawet najlepsze w danym przedziale cenowym. No i nie zapominajmy, że sprzęt AMD znajduje się również w konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Wszystko to łącznie przekłada się na doskonałe wyniki finansowe firmy. Za ostatni, czwarty kwartał 2020 r., AMD wypracowało przychody rzędu 3,2 mld dol., z czego zysk wyniósł 1,78 mld dol. Z kolei przychody za cały ubiegły rok wyniosły 9,76 mld dol., z czego zysk to 2,49 mld dol. Wspomniany 1000-procentowy wzrost dotyczy samego czwartego kwartału, w porównaniu do kwartału trzeciego, gdzie zysk wynosił “zaledwie” 170 mln dol. AMD zostawiło sobie po prostu najlepsze na koniec i w czwartym kwartale firma podliczyła same “perełki” ofertowe, przez mogła pochwalić się tego typu porównaniem. Co jak co, 1000% robi wrażenie, prawda?

Ryzeny podbiły rynek

Tak dobre wyniki nie dotyczą wyłącznie produktów konsumenckich, ponieważ firma jest dostępna w wielu sektorach rynku. Niemniej ponad połowa wyników to właśnie segment “Grafiki i Procesorów” dla konsumentów. Jest wypracowany głównie za sprawą procesorów Ryzen. Te cieszą się świetnymi opiniami w mediach, a to przekłada się na zainteresowanie ze strony entuzjastów i graczy.

Niestety, świetne wyniki sprzedażowe oznaczają też jedno: wiele produktów jest wyprzedanych. AMD, podobnie jak inne firmy, stara się sprostać zapotrzebowaniu. W sklepach ciągle brakuje najnowszych kart graficznych, jak również konsol do gier nowej generacji. Kiedy sytuacja się zmieni? Prawdopodobnie na wiosnę. A może inaczej: najwcześniej na wiosnę.

Zobacz także:
Ryzen 5000 zwiększają udziały AMD na rynku laptopów, ale Nvidia jest największym wygranym
Procesory AMD Ryzen 5000 trafią do urządzeń mobilnych

Źródło: The Verge.com

Oceń ten post