• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Narzędzie MemTest86 pojawi się w płytach głównych Asus Z590. Będzie dostępne z poziomu UEFI i pozwoli na bezpłatne testowanie pamięci.

Asus słynie już z tego, że dołącza kompletne i dobrej jakości oprogramowanie do sprzętu dla entuzjastów. Tym razem firma zdecydowała, że wyposaży swoje płyty główne z serii ROG Z590 w dwa bardzo przydatne narzędzia.

Zobacz poradnik 2021: Jaki laptop kupić

Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą PC, czy też zwykłym użytkownikiem, program MemTest86 powinien być ci znany. To popularne oprogramowanie do diagnozowania wadliwych modułów pamięci. Jest również wykorzystywane do testowania pamięci po podkręcaniu.

Asus oferuje oprogramowanie, ponieważ zawarł umowę partnerską z PassMark Software. Dzięki temu może integrować MemTest 86 bezpośrednio w UEFI BIOS swoich płyt głównych.

MemTest 86 – darmowa czy wersja premium?

Na tym etapie nie wiemy jeszcze czy MemTest 86 dołączany przez Asusa to wersja bezpłatna, czy premium, której rynkowa cena to 44 dol. Z jednej strony firma informuje, że zintegrowana wersja jest darmowym wariantem, ale z drugiej zamieściła zrzuty ekranowe pochodzące z wersji premium. Sytuacja wyklaruje się na dniach. Obstawiamy, że chodzi jednak o wersję darmową.

Nie przegap: Dysk SSD do laptopa – 1TB, 500GB, ranking. Czy warto?

Dodatkowo Asus dołączy jeszcze 60-dniową wersję FinalWire AIDA64 Extreme. To narzędzie trafi do płyt głównych ROG Z590, jak i B560. Jest to przydatny program do monitorowania podstawowych funkcji systemu, audytowania jego wydajności i diagnozowania potencjalnych problemów. Standardowo AIDA64 Extreme jest dostępna w wersji 30-dniowej i ma ograniczone funkcje, jeśli nie wykupimy opcji pro. Asus dołącza wersję pro na 60 dni. Byłoby super, gdyby była to pełna wersja na stałe, ale nie możemy oczekiwać za dużo – oprogramowanie kosztuje 39,95 dol., więc znacznie podniosłoby cenę płyt głównych.

Jeśli ktoś pasjonuje się komputerami i właśnie składa swój zestaw PC, może wziąć pod uwagę płyty Asusa. Zyska wówczas dostęp do bardzo dobrego oprogramowania.

Źródło: Tom’s Hardware.com

Oceń ten post