• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Laptopy stają się coraz cieńsze, a to sprawia, że dysk SSD do laptopa niekoniecznie musi być w standardzie SATA 2,5″. Producenci coraz częściej odchodzą od tego standardu na rzecz dysków M.2. Nośniki tego rodzaju przypominają wyglądem listki gumy do życia. W większości przypadków korzystają też z interfejsu PCI Express i korzystają z protokołu przesyłania danych Non-Volatile Memory Express (NVMe). Jeśli nie, korzystają wówczas ciągle z Serial ATA (SATA).

Choć dyski M.2 pozwalają zaoszczędzić miejsce w obudowie laptopa, trudniej je wymienić niż standardowe dyski 2,5″ SATA. Zdarza się nawet, że niektóre komputery nie mają slotu ani na dysk M.2, ani 2,5″. Takie laptopy oferują dyski na stałe przylutowane do płyty głównej. Wówczas użytkownicy nie mogą ich wymienić na inne. Zanim kupisz nowy dysk, upewnij się, że twój laptop pozwala na wymianę tego komponentu.

Dysk SSD do laptopa – co masz w środku?

Kiedy chcemy kupić dysk SSD do laptopa, musimy najpierw dowiedzieć się, co już teraz jest zainstalowane w naszym komputerze. Jeśli używasz dysku twardego, a nie SSD, będzie to model 2,5-calowy SATA. Wówczas możesz go wymienić na dysk SSD 2,5″. Skorzystaj z programu Speccy, aby poznać szczegóły na temat swojego sprzętu, albo wpisz w menu Start, w wierszu poleceń hasło “dfrgui” i wciśnij [Enter]. Uruchomi się narzędzie do defragmentacji dysków i tam, w polu “Typ” będzie informacja o tym, czy masz dysk SSD, czy HDD (dysk twardy). Jeśli możesz, sprawdź też, jaki dysk był wpisany w specyfikacji komputera, gdy go kupowałeś.

Jeśli masz dysk 2,5″, wymiana będzie łatwa. Jest nawet szansa na to, że nie będziesz musiał go wymienić – niektóre laptopy mają dodatkowe miejsce na drugi dysk. Wówczas możesz dodać nowy dysk i zyskasz jeszcze więcej miejsca.

Jeśli jednak masz bardzo cienkiego laptopa, prawdopodobnie korzysta on z dysku M.2. W takim wypadku dysk wygląda jak wspomniany listek gumy i jest de facto gołą płytką drukowaną z pamięcią. Dyski M.2 mają 22 mm szerokości, więc są naprawdę niewielkie. Nie możesz zainstalować takiego dysku we wnęce na nośniki 2,5″.

Przy zakupie dysku M2. zwracaj uwagę na to, z jakiej magistrali korzysta. Twój laptop będzie używał albo SATA, albo PCI Express. W programie do diagnostyki Speccy znajdziesz odpowiednią informację na ten temat. Następnie upewnij się, że kupisz dysk o odpowiedniej długości. Modele M.2 są dostępne w różnych długościach, więc wybierz taki, który na pewno się zmieści. Wpisz w google nazwę obecnego dysku i w ten sposób poznasz jego parametry, włącznie z długością/głębokością. Najwięcej modeli ma jednak format o nazwie Type-2280, co oznacza, że mają szerokość 22 mm przy długości 80 mm. Czasami jednak niektóre laptopy wykorzystują dyski Type-2242 (42 mm długości) lub Type-2260 (60 mm), aby zaoszczędzić miejsce.

Sama instalacja dysku nie jest zbyt skomplikowana. Zobacz np. odpowiednie instrukcje na filmie przygotowanym przez Kingston, jedną z firm, która sprzedaje dyski i pamięci:

Dysk SSD do laptopa 1TB: ADATA XPG SX8200 Pro

Dysk SSD do laptopa 1TB: ADATA XPG SX8200 Pro

Świetny dysk M.2 PCIe NVMe z odczytem do 3500 MB/s i zapisem 3000 MB/s. Ma wymiary 3,5 x 22 x 80 mm, więc będzie pasował do większości laptopów, które obsługują nośniki M.2.

XPG SX8200 firmy ADATA uzyskuje świetne wyniki w wielu testach. Zapewni wysoką wydajność w każdym zadaniu. Dodatkowo producent dołącza radiator, który zapewni lepsze chłodzenie, ale nie musimy go używać – jest opcjonalny. Jeśli jednak w twoim laptopie zmieści się dysk wraz z radiatorem, użyj go. Dodatkowo jest to dysk SSD 1TB, a kosztuje ok. 540 zł. To relatywnie niska cena, jak za SSD o takiej pojemności.

Cena: ok. 540 zł | Sprawdź w sklepie

Dysk SSD do laptopa 500GB: Samsung SSD 970 EVO

Dysk SSD do laptopa 500GB: Samsung SSD 970 EVO

Kolejny bardzo dobrej jakości dysk M.2, który oferuje świetną wydajność i jest dostępny w akceptowalnej cenie. Tym razem to dysk o pojemności 500 GB, który zapewnia odczyt do 3400 MB/s i zapis 2500 MB/s.

Podobnie jak model ADATA, nośnik Samsunga współpracuje z magistralą PCI Express i ma długość 80 mm przy szerokości 22 mm. Zmieści się w większości laptopów.

Do dysku producent dołącza oprogramowanie Samsung Magician, które pomoże w monitorowaniu jego parametrów i zwiększy wydajność.

Cena: ok. 350 zł | Sprawdź w sklepie

Crucial BX500 480 GB 2.5″ SATA III – dobry nośnik SSD dla starszych laptopów

Crucial BX500 480 GB 2.5" SATA III - dobry nośnik SSD dla starszych laptopów

Tym razem dysk SATA III (2,5″), który ma pojemność 480 GB. Oferuje odczyt danych na poziomie do 540 MB/s i zapis rzędu 500 MB/s. Jego mocne strony to przede wszystkim łatwa instalacja, duża pojemność oraz relatywnie niska cena.

Crucial zastosował tutaj pamięć TLC, czyli Triple Level Cell. Pozwala ona na zapisywanie do trzech bitów informacji w jednej komórce. To sprawia, że pojemność kości zwiększa się, a nie ulegają zmianie jej rozmiary. Prędkość odczytu i zapisu danych stoi na przyzwoitym poziomie. To relatywnie niedrogie rozwiązanie, dlatego tego typu pamięć cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników. Szeroki wybór dysków SSD wyposażonych w omawianą technologię pozwoli idealnie dobrać sprzęt do oczekiwanych funkcji i zastosowań.

W tej cenie trudno znaleźć lepszy sprzęt, który oferuje równie dużą pojemność i tak przyzwoitą wydajność.

Cena: ok. 220 zł | Sprawdź w sklepie

WD Black SN750 NVMe – 500 GB i wysoka wydajność w laptopie

WD Black SN750 NVMe - 500 GB i wysoka wydajność w laptopie

Dysk zapewni świetną wydajność dla fanów gier i sprzętu, którzy chcą zbudować komputer od postaw lub podnieść jakość swoich komputerów stacjonarnych. Jednocześnie bez problemu zamontujemy go w laptopie, który obsługuje standard M.2 (długość 80 mm, szerokość – 22 mm).

W tej cenie otrzymujemy nośnik o pojemności 500 GB. Ma też dobrej jakości pamięć NAND z podwójną gęstością zapisu. Dzięki temu w porównaniu do dysków poprzedniej generacji, sprzęt WD ma nie tylko dużą pojemność przy rozmiarach listka gumy do żucia, lecz także oferuje bardzo dobrą wydajność.

Konkretnie: 3470 MB/s odczytu i 2600 MB/s dla zapisu danych. Producent oferuje tutaj również 5 lat gwarancji, co jest dodatkowym, dużym atutem.

Cena: ok. 370 zł | Sprawdź w sklepie

Samsung SSD 860 QVO 1TB – dysk 2,5″ dla wymagających

Samsung SSD 860 QVO 1TB - dysk 2,5" dla wymagających

Ostatni dysk w naszym zestawieniu to model 2,5″. Oferuje odczyt do 550 MB/s i zapis rzędu 520 MB/s. To świetne parametry jak na model SATA III. Do tego jest to nośnik o pojemności 1 TB. Jeśli weźmiemy pod uwagę jego cenę, łatwo dojść do wniosku, że to opłacalny zakup.

Osoby, które są wymagające i chcą szybkiego dysku, a przy tym nie mają zamiaru rezygnować z dużej pojemności, nie muszą już szukać niczego innego. Ten sprzęt z pewnością spełni ich potrzeby.

Dodatkowo dysk Samsunga obsługuje sprzętowe szyfrowanie, jak również cechuje się dużą niezawodnością – wskaźnik MTBF to 1 500 000 godz.

Cena: ok. 550 zł | Sprawdź w sklepie

#materiałreklamowy

Oceń ten post