• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Poznaj niezbędne wskazówki i porady, dzięki którym uda ci się kupić świetnego laptopa. Jest co najmniej kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie. Jaki laptop kupić? Tutaj poznasz odpowiedź na to pytanie.

Wybierasz laptopa? Dobrą praktyką jest ocena marki. Twój komputer powinien cieszyć się pozytywnymi opiniami, a będzie tak tylko wtedy, gdy firma, która za nim stoi, dba o jakość wykonania. I gdy zapewnia świetne wsparcie techniczne.

Laptopmag.com, jeden z największych serwisów technologicznych na świecie, który specjalizuje się w laptopach, testuje tysiące komputerów przenośnych każdego roku. Można mu więc zaufać w zakresie oceny marki. Serwis informuje, że najlepsze marki laptopów gamingowych to MSI, Acer, Alienware, Razer, Asus i HP. Chcesz kupić laptopa do gier? Oferta tych komputerów powinna być dla ciebie zadowalająca, zwłaszcza jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności.

Jeśli zaś chodzi o laptopy do ogólnego przeznaczenia, Asus, Dell, HP, MSI, Lenovo, Acer, Razer, Samsung, Alienware, Apple, Microsoft – zagraniczny serwis poleca takie marki, w kolejności od Asusa (najlepsza) do Microsoftu (najgorsza). Dodajmy, że ocena marki jest podzielona na kilka segmentów: wyniki w testach zrealizowanych przez serwis (40 proc. oceny), design (15 proc.), wsparcie techniczne i gwarancja (20 proc.), innowacyjność (10 proc.), cena i wybór dostępnych modeli (15 proc.). Z tego powodu np. Apple jest nisko w rankingu – wybór laptopów jest niewielki, gwarancja dość krótka, a ceny wysokie.

Wybrałeś markę? Teraz, aby dowiedzieć się jaki laptop kupić, warto przejść do kolejnej kwestii: budżet.

Jaki laptop kupić: cena

jaki laptop kupić - poradnik

Obecnie można kupić używanego i dobrej klasy laptopa już za kilkaset złotych, jednak w poradniku bierzemy pod uwagę nowe modele. Co najczęściej determinuje cenę? Jakość wykonania, wydajność oraz wyświetlacz. Im lepsze będą te parametry, tym droższy będzie komputer.

Ok. 1500 zł: w tym budżecie kupisz albo bardzo taniego laptopa bez systemu operacyjnego, albo chromebooka opartego na platformie Google Chrome OS. Są to komputery przeznaczone głównie do przeglądania internetu i korzystania z usług online. Warto ich używać w roli “drugiego laptopa”, którego np. zabierasz ze sobą na wakacje, czy też komputera dla dziecka.

Do ok. 2500 zł: za taką kwotę kupisz laptopa wyposażonego zwykle w 8 GB pamięci RAM i dysk o pojemności 500 GB (twardy) lub 128 GB (SSD). Ekran będzie pracował w trybie Full HD, najczęściej będzie miał też 15,6 cala. Nie licz na bardzo długi czas pracy na baterii, ani najwyższą wydajność. To będzie przede wszystkim laptop biurowy, na którym można oglądać filmy w jakości Full HD.

Do ok. 4000 zł: laptopy cechujące się lepszą jakością wykonania (np. wykończenie z polerowanego aluminium, podświetlana klawiatura), które mają dyski SSD oraz ekrany dobrej klasy (np. matryca IPS, wyższa rozdzielczość). Najczęściej mają też 4-rdzeniowe, wydajne procesory i 8-16 GB pamięci RAM.

Powyżej 4000 zł: w tym przedziale kupisz laptopa bardzo przenośnego (czytaj: ponad 14 godz. pracy na baterii), albo bardzo wydajnego (również do gier), albo takiego, który stara się łączyć obie te cechy. Takie modele mają najczęściej samodzielne układy graficzne, nie zaś takie zintegrowane z procesorem – czyli są o wiele wydajniejsze. Do tego otrzymasz dysk SSD o dużej pojemności, minimum 16 GB pamięci RAM, a także doskonałej klasy wyświetlacz.

Jaki laptop kupić: rozmiar

jaki laptop kupić

Wymiary i waga to jedno, ale w przypadku laptopa bardzo duże znaczenie ma wielkość ekranu. Ona bowiem determinuje późniejsze parametry i rozmiar. Co i jak:

11 – 12 cali: najcieńsze i najlżejsze laptopy. Zwykle drogie, jeśli chcesz, aby były wydajne. Mogą działać na baterii niemal całą dobę. Ważą zwykle 1 kg lub trochę więcej.

13 – 14 cali: ciągle łatwe w przenoszeniu i transporcie, a przy tym wydajne i tańsze niż te “ultraprzenośne”. Waga to zwykle mniej niż 1,8 kg.

15 – 16 cali: najpopularniejszy rozmiar. Największy wybór modeli. Wygodna praca przy większym ekranie, ale są to już laptopy zalecane dla osób, które będą je przenosić rzadziej. Na pewno nie codziennie. Waga to zwykle ok. 2 – 2,5 kg.

17 cali i więcej: laptopy, które de facto działają jak komputery stacjonarne. Nie pracują za długo na baterii, są ciężkie, za to dobrze wyposażone i wydajne.

Te informacje z pewnością pomogą ci zdecydować, jaki laptop kupić. Następnie zastanów się, jakiego procesora i dysku potrzebujesz. I ile pamięci powinien mieć twój sprzęt.

Procesor, pamięć i dysk

Kiedy kupujesz laptopa, jego wydajność jest bardzo ważna – to od niej zależy jak bardzo komfortowa (lub nie) będzie twoja praca. Zacznij od procesora. Oto krótka charakterystyka każdej serii:

Intel

jaki procesor do laptopa jaki laptop kupić - poradnik

Intel 10th gen (10 generacja): są tutaj dwa rodzaje procesorów. Pierwsze, z rodziny Ice Lake, to 10-nanometrowe, bardzo energooszczędne układy, które mają wydajną zintegrowaną grafikę Iris Plus. Drugie, Comet Lake, to 14-nanometrowe chipy, które są przede wszystkim nastawione na wydajność (np. 6-rdzeniowy Core i7 10710U).

Intel Core i9: zastępują Core i7 jako najbardziej wydajne, topowe procesory Intela. Zapewniają wydajność wyższą niż jakikolwiek inny układ. Dostępne tylko w najlepszych, najbardziej wydajnych laptopach, w tym do gier czy w stacjach roboczych. Korzystasz z bardzo wymagających aplikacji? Core i9 to coś dla ciebie.

Intel Core i7: lepsze niż Core i5. Do tego modele, które mają na końcu nazwy w oznaczeniu litery HQ lub K zużywają więcej prądu, za to mają 4 rdzenie i są bardzo wydajne. Weź to pod uwagę, bo są też układy Core i7 z oznaczeniem Y, które są bardziej energooszczędne i mniej wydajne.

Intel Core i5: bardzo popularne procesory, spotykane w laptopach ze średniej półki cenowej. Dobry stosunek ceny do wydajności. Najpopularniejsze są układy z oznaczeniem “U” na końcu, np. Core i5-7200U, natomiast te z literą “Y” są bardziej energooszczędne i mniej wydajne, a z “HQ” – bardziej wydajne i spotykane np. w laptopach do gier. Zwróć uwagę, że dostępne są też układy z 10. generacji, które mają 4 rdzenie i obsługują nowsze standardy (np. Wi-Fi 6 i Thunderbolt 3).

Intel Core i3: gorsze niż Core i3, trafiające do tanich i mało wydajnych komputerów. Raczej odradzamy, bo da się znaleźć na rynku laptopy z Core i5, które są w podobnej cenie lub niewiele droższe.

Do tego są też układy niszowe. Intel Xeon to procesory, które znajdziesz w dużych stacjach roboczych – są przenośne, ale to ciągle ciężkie i krótko pracujące na baterii laptopy. Nadają się do modelowania 3D czy obróbki wideo, gdy zajmujesz się tym na co dzień. Z kolei Intel Pentium/Celeron to układy bardzo tanie, oferujące najniższą wydajność, spotykane w budżetowych laptopach do przeglądania internetu i edycji dokumentów tekstowych. Jeśli zastanawiasz się jaki laptop kupić, rozważ również procesory AMD.

AMD

Układy AMD Ryzen 4000: na rynku laptopów Intel raczej dominuje, niemniej można kupić komputer z procesorem AMD z serii Ryzen 4000. Niedawno debiutowała też seria 5000, więc spodziewaj się, że do sprzedaży trafi więcej laptopów z układami AMD. Jeśli zaś chodzi o wydajność, układy z rodziny Ryzen 4000 rywalizują najczęściej z procesorami Intel Core i5 oraz Core i7. Zapewniają taką samą wydajność, a zwykle przekładają się na niższą cenę danego komputera. Warto wziąć pod uwagę.

AMD z serii A, FX oraz E: znajdziesz je w niedrogich laptopach. Zastosowania to multimedia, przeglądanie internetu, praca biurowa. Nie licz tutaj na wysoką wydajność.

Pamięć RAM

Tutaj wybór jest dość prosty: im więcej, tym lepiej. Najtańsze laptopy sprzedawane są z 4 GB pamięci RAM, te nieco droższe będą mieć 8 GB, a te ze średniej, ale nieco wyższej półki – 16 GB. Obecnie zalecamy, aby mieć 16 lub 32 GB RAM-u. Tyle powinno wystarczyć do niemal wszystkich zastosowań. Tylko najbardziej wymagający użytkownicy będą chcieć 64 GB RAM.

Dysk

W codziennej pracy bardziej przyda się szybki dysk, niż super procesor. Możesz uwierzyć nam na słowo, że laptop z dyskiem twardym i procesorem Core i9 będzie sprawował się gorzej w zwykłym użytkowaniu, niż ten z dyskiem SSD i procesorem Core i5. Jeśli tylko możesz – kup laptopa z nośnikiem SSD. Dyski SSD są co najmniej trzykrotnie szybsze niż dyski twarde i to po prostu widać gołym okiem, podczas zwykłego korzystania z Windows. Możesz kupić laptopa z SSD i gdy potrzebujesz więcej miejsca na dane – dokupić zewnętrzny dysk twardy na USB.

A co do samych SSD, tańsze laptopy będą oferować wersje pracujące z interfejsem SATA. Kiedy jednak możesz, wybierz taki, który wykorzystuje PCIe x4 (NVMe), bo takie SSD są mniej więcej 3 razy szybsze niż te SATA. Na wydajności dysku nie warto oszczędzać.

Jaki laptop kupić: ekran, grafika i złącza

jaki laptop kupić - ekrany i rozmiary

Kolejne parametry, jakie należy wziąć pod uwagę, to ekran, wydajność układu graficznego, a także złącza i porty. Maję one wpływ zarówno na wydajność, jak i na komfort pracy z danym laptopem.

Ekran

Im więcej pikseli, tym więcej treści można pomieścić na ekranie, a dodatkowo obraz będzie ostrzejszy. Obecnie warto kupić laptopa pracującego w rozdzielczości 1920 x 1080 (Full HD) – to złoty środek. Możesz oczywiście znaleźć modele oferujące wyższą rozdzielczość, np. 2560 x 1600 czy 3200 x 1800, ale takie modele mają większe zużycie prądu, przez co stosunkowo krótko działają na baterii. Do tego na ekranie 15- czy 17-calowym i tak nie docenisz jakości 4K lub zbliżonej do 4K.

Od rozdzielczości zdecydowanie ważniejsza jest jakość technologii, na której opiera się ekran. Chodzi tu o matrycę. Wybierz laptopa z matrycą IPS, w dodatku jasną. Jeśli będziesz pracował na zewnątrz, albo choćby na balkonie, docenisz możliwość zwiększenia jasności ekranu – na ciemnych ekranach otoczenie będzie się za bardzo odbijać, znacznie obniżając czytelność i komfort pracy. Kiedy zaś zależy ci na najwyższej jakości obrazu, a przy tym nieszczególnie ważny jest dla ciebie czas pracy, weź pod uwagę ekrany OLED. W niedalekiej przyszłości mają też pojawić się laptopy z wyświetlaczami mini-LED. To też świetna technologia, zapewniająca obraz wysokiej jakości.

Układ graficzny

Nie grasz w gry? Nie edytujesz obiektów 3D? Nie zajmujesz się obróbką wideo w wysokiej rozdzielczości obrazu? W tej sytuacji w zupełności wystarczy ci układ graficzny, który jest zintegrowany z procesorem. Zwłaszcza jeśli będzie to układ Intel Iris Plus – to świetny sprzęt do codziennej pracy.

Jeśli jednak grasz lub wykonujesz jedno z wymienionych zadań, rozważ zakup laptopa z samodzielnym układem graficznym AMD lub Nvidii. Co warto kupić? Wybór jest duży i podobnie jak w przypadku procesorów, układy graficzne występują w różnych wariantach wydajnościowych. Wybierz Nvidia GeForce MX250 lub GTX 1650, jeśli chcesz średnią wydajność, albo RTX 2050 lub RTX 2060, jeśli masz większe wymagania. Chcesz grać w gry w najlepszej jakości obrazu i budżet nie ma znaczenia? Wtedy zdecyduj się na RTX 2070 lub RTX 2080. Jeśli zaś chodzi o AMD, wybierz układ Radeon RX 5600M Lub RX 5700M. A jeśli masz mniejsze wymagania, wtedy RX 5500M lub RX 5300M będą odpowiednio dobre.

Porty i złącza

Jeżeli kupujesz laptopa, zwróć uwagę na to ile ma portów USB. Masz dużo urządzeń zewnętrznych? Upewnij się, że będziesz mógł je wszystkie podłączyć i nie będziesz zmuszony do wiecznej żonglerki akcesoriami. Weź pod uwagę, że niektóre porty mogą być zajęte cały czas (np. w przypadku myszki bezprzewodowej lub dysku zewnętrznego). Obecnie stawiaj przede wszystkim na USB 3.0. Nie ma sensu kupować laptopa, który wykorzystuje niższy standard. Zwróć uwagę na to, czy laptop ma USB Type-C, ponieważ można go używać do ładowania urządzeń.

Przyda ci się również HDMI, aby podłączyć do laptopa zewnętrzny monitor czy telewizor. Do tego mini DisplayPort, jeśli chcesz podłączyć dwa zewnętrzne ekrany. Weź też pod uwagę, czy laptop ma gigabitowy Ethernet (zwłaszcza jeśli jesteś graczem i nie chcesz mieć lagów!), czytnik kart pamięci SD, czy też gniazdo słuchawkowe.

Czas na łączność. Chcesz używać laptopa w podróży? Kup takiego z obsługą 4G LTE. Będziesz musiał płacić za dostęp do internetu u operatora, ale przynajmniej nie będziesz zmuszony do podłączania jakichś przestarzałycn modemów USB (bo takie zwykle udostępnia operator). Jeśli zaś chodzi o Wi-Fi, wybierz co najmniej standard Wi-Fi 5 (802.11ac), a najlepiej od razu kup Wi-Fi 6. I zwróć uwagę na Bluetooth – wersja 5 to najbardziej aktualna i zalecana.

Jaki laptop kupić: klawiatura i touchpad

Tutaj trudno coś doradzić, bo najwięcej zależy od indywidualnych preferencji. Najlepsza opcja: pójść do sklepu, poużywać, ocenić samodzielnie. Można nawet zamówić dany komputer online, przetestować w domu i w razie czego zwrócić. To bardzo ważne elementy laptopa, jeśli nie chcesz podłączyć zewnętrznej myszki i klawiatury – mają gigantyczny wpływ na komfort użytkowania.

Kilka ogólnych zasad, których warto się trzymać, to:

  • Upewnij się, że klawiatura zapewnia dobre wrażenia dotykowe. Najprościej mówiąc, czy przyjemnie się z niej korzysta.
  • Duży wpływ na komfort pracy ma skok klawiszy – odległość, którą pokonuje klawisz po wciśnięciu. Jeśli klawisze są bardzo niskie, będziesz miał wrażenie, że piszesz po betonie (trochę przesadzamy, ale podajemy obrazowy przykład).
  • Przestrzeń między klawiszami – czy jest wystarczająco duża i możesz wygodnie pisać bezwzrokowo?
  • Kupujesz laptopa z Windows? Upewnij się, że touchpad ma sterowniki Precision. Dzięki nim będzie pracował na dobrym poziomie.
  • Sprawdź jakie gesty dotykowe obsługuje touchpad i jak sobie z nimi radzi. Czy możesz wygodnie powiększać/pomniejszać elementy i funkcja działa bez zarzutu?

Tu jednak musimy podkreślić raz jeszcze: w przypadku klawiatury i touchpada dużo zależy od indywidualnych oczekiwań.

Czas pracy na baterii

Im większy laptop, tym krócej pracuje na baterii. Im bardziej wydajny laptop – tak samo, będzie działał krócej na zasilaniu bateryjnym. Jeśli kupujesz laptopa do gier i do pracy w domu/biurze, bateria nie ma większego znaczenia, bo komputer będzie ciągle podłączony do zasilacza.

Jeśli jednak chcesz podróżować i zabierać ze sobą komputer, by pracować w pociągu czy samochodzie – zwróć uwagę na czas pracy. Obecnie nietrudno kupić komputer, który działa 7-8 godz. na baterii. Tylko nie ufaj tutaj producentom. Zawsze znajdź recenzje niezależnych mediów i przekonaj się, jakie wyniki w testach baterii uzyskuje dany model.

Najlepsze laptopy 2022

Oceń ten post