• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

O tym, że ASUS przejmuje od Intela dywizję NUC wiemy już od lipca, kiedy Niebiescy zapowiedzieli koniec dalszych inwestycji w ten segment w ramach restrukturyzacji, niemniej dopiero wczoraj ogłoszono tę informację oficjalnie za pośrednictwem platformy X.

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że ASUS już jakiś czas produkuje udane Mini-PC z Intelem na pokładzie, kierując je zarówno na rynek profesjonalny, jak i konsumencki.

Wygląda na to, że dobre doświadczenie w tym segmencie było sporym czynnikiem w podjęciu decyzji o przejęciu dywizji NUC od Intel.

Jakie są plany ASUS wobec NUC?

Obecna seria produktów od 10. do 13. generacji pozostanie bez zmian, oprócz tych związanych z pojawieniem się oznaczeń ASUS. Dla 13. i następnych generacji ASUS planuje już stworzenie własnych jednostek.

Jedną z przymiarek do takich konstrukcji jest ROG G22CH, czyli wydajny Mini PC z chłodzeniem w dwóch wersjach, wodnej i powietrznej.

Jak widać maszyna jest zaprojektowana z gamingowym zacięciem, choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby jej wysoka moc obliczeniowa służyła profesjonalnym celom.

ASUS zapowiedział także plany na wykorzystanie nadchodzącej generacji Meteor Lake w NUC. PCty mają oferować między innymi hybrydowe systemy chłodzenia, łączące rozwiązania wodne i powietrzne dla uzyskania optymalnej wydajności. To jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że G22CH jest zapowiedzią nowej filozofii projektowania.

Czy ASUS przejmie rynek Mini-PC?

Wygląda na to, że w tym formacie ASUS chce uzyskać dominację, bo Mini-PC to jednak specyficzna nisza, która wymaga autorskich rozwiązań na wysokim poziomie.

Wydaje mi się, że na dzisiaj jest jeszcze spora przestrzeń do rozwoju kompaktowych stacjonarek, jako że dedykowane karty graficzne ze swoją wydajnością jeszcze długo nie zostaną zamienione na integry w procesorach, co daje projektantom pole do popisu.

Małe biurowe komputery z kolei potrzebują obsługi wielu monitorów i wysokiego poziomu zabezpieczeń, co NUC dostarcza bez problemu, dokładając do równania energooszczędność i małe gabaryty.

Wychodzi więc na to, że ASUS ma spore szanse na przejęcie i rozbujanie tego rynku, choć sporo zależy od tempa rozwoju handheldów oraz ich stacji dokujących, bo część odbiorców Mini-PC będzie nimi kuszona.

Po więcej oficjalnych informacji zapraszam na oficjalną stronę producenta.

Zobacz też:

Intel Meteor Lake – znamy nowe i obiecujące przecieki
Intel inwestuje w Polsce, ale podatnicy dopłacą 6 miliardów złotych
Intel prezentuje Tunnel Falls, czyli 12-kubitowy układ kwantowy

Oceń ten post