• Ostatnia modyfikacja artykułu:7 miesięcy temu

Znamy nowe szczegóły o procesorach Intel Meteor Lake! Będą to przy okazji pierwsze modele z nową nazwą – Intel Core Ultra!

Nareszcie pojawiły się nowe przecieki o kolejnych procesorach od Intela. Równocześnie podało je kilku znanych i bardzo zaufanych leakerow, śmiało możemy uznać je zatem za dość wiarygodne. Na samym początku przypomnijmy jednak co już wiemy. Intel Core Ultra będą korzystać z hybrydowej architektury z trzema typami rdzeni: P-Core (Redwood Cove), E-Core (Crestmont) i dodatkowych energooszczędnych rdzeni LPE. Możemy liczyć też na wydajniejsze układy graficzny na bazie architektury Xe i dodatkowe jednostki wspierające AI.

Sprawdź: Temperatura procesora – jaka powinna być? Jak ją sprawdzić?

Przypomnijmy też na co liczyć absolutnie nie możemy. A mowa tutaj niestety o modelach desktopowych. Cała seria Intel Meteor Lake będzie przeznaczona jedynie do komputerów mobilnych! Niewątpliwie jest to dość smutna wiadomość. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, nowe plotki. Modele Intel Core Ultra 7 mogą uzyskać nawet 5 GHz taktowania przy obciążeniu pojedynczego rdzenia. Topowe Core Ultra 9 mogą liczyć za to nawet na ponad 5 GHz podczas zwyczajnej pracy.

Kiedy premiera? Tego jeszcze nie wiadomo. Ale poszlak jest już wiele. Oficjalna prezentacja zaplanowana jest na konferencję Intel Innovation, czyli na 19/20 września tego roku. Nieco wcześniej mogą pojawić się jednak pierwsze laptopy z nowymi układami. Nie ma co raczej liczyć na testy – embargo prasowe będzie dość surowe. Pozostaje nam raczej tylko cierpliwie czekać.

Zobacz też:
Intel inwestuje w Polsce, ale podatnicy dopłacą 6 miliardów złotych
Snapdragon 4 Gen 2 – nowy budżetowy procesor w litografii 4 nm
Intel prezentuje Tunnel Falls, czyli 12-kubitowy układ kwantowy

Oceń ten post