Były pracownik Microsoft odkrył prosty sposób, jak oszukać swoją firmę. Zarobił na tym ponad 10 milionów dolarów!
Volodymyr Kvashuk to zaledwie 27 letni młodszy ekspert ds. zabezpieczeń w e-commerce. Niecałe 4 lata temu, rozpoczął pracę w gigantycznej firmie, jaką jest Microsoft. Jego zadania były dość proste i niezwykle ciekawe – miał sprawdzać, jak można oszukać sklep Microsoftu.
Firma dała mu w tym celu bardzo interesujące narzędzie – fałszywą kartę kredytową. Następnie, próbował on za jej pomocą kupić wybrane produkty Microsoftu w każdy możliwy sposób. Oczywiście, jeśli mu się to udawało to firma doskonale wiedziała, żeby nie wysyłać produktu. Zamiast tego pisał szczegółowy raport na temat kroków jakie podjął i jak zareagował na to system.
Zobacz: Monitor do gier – najlepsze modele
Microsoft miał poważną lukę w zabezpieczeniach, którą Kvashuk bezlitośnie wykorzystał
Kvashuk bardzo szybko zauważył jednak pewien błąd, którego postanowił jednak nie zgłaszać. O ile wysyłka laptopów czy innego hardware’u od Microsoftu nie była możliwa, o tyle karty podarunkowe do Xboxa przychodziły do niego natychmiast na adres mailowy.
Volodymyr powtórzył więc proces kilkukrotnie i szybko odkrył, że firma nie ma pojęcia, że wysyła mu na różne adresy mailowe coraz to nowsze karty podarunkowe Xbox za które nie zapłacił. Jak nietrudno się domyślić, wykorzystał tę okazję.
W ciągu dwóch lat udało mu się niemal w pełni zautomatyzować ten proces. Transakcje kupna były dokonywane za pomocą licznych VPNów niemal uniemożliwiających ich wyśledzenie. Same kody sprzedawał za to oczywiście za kryptowaluty.
Oczywiście, policja w końcu odnalazła Volodomyra i skazała go na 9 lat więzienia. Co ciekawe, nie zrobił żadnego błędu w swoim systemie. Służby zainteresowały się nim, bo zaczął żyć znacznie ponad stan – kupił gigantyczny dom przy jeziorze mimo tego, że nie rejestrował żadnego dochodu.
Zobacz też:
Google odchodzi od formatu APK – olbrzymi cios dla Microsoftu
Steam i Epic będą aplikacjami w Microsoft Store w Windows 11?
Brak prowizji w sklepie Windows Store – Microsoft chce zachęcić developerów. Prowizja 0%!