• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Monitor gamingowy to bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń dla wszystkich graczy. Niestety, bardzo często przy kompletowaniu naszego zestawu skupiamy się na samych podzespołach, a wybór monitora jest spychany na dalszy tor.

To bardzo duży błąd – monitor dla gracza wpływa bezpośrednio na jakość całego naszego doświadczenia z gamingiem. Nawet najlepsze komputery na nic nam się nie przydadzą, jeśli będziemy używali do nich niewłaściwego wyświetlacza.

W Internecie dodatkowo, bardzo łatwo możemy kupić urządzenia reklamujące się jako monitor gamingowy. W rzeczywistości, jedyne co mają z nimi wspólnego to sam design. Ich specyfikacja pozostawia natomiast bardzo wiele do życzenia. Jaki monitor dla gracza powinnyśmy więc wybrać?

Jak wybrać monitor gamingowy? Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dwa najważniejsze parametry: częstotliwość odświeżania ekranu i czas reakcji matrycy. Ta pierwsza wyrażana jest w hercach. Ich wartość oznacza, ile razy w ciągu sekundy monitor będzie w stanie odnowić obraz.

Jak bardzo łatwo możecie się już zapewne domyślić – nawet jeśli nasz komputer wyprodukuje obraz z prędkością 120 klatek na sekundę (fps) to, jeśli nasz monitor nie będzie w stanie ich wyświetlić to było to w zasadzie daremne. Dlatego, monitor dla graczy powinien mieć przynajmniej 144 Hz.

Czas reakcji matrycy, oznacza z kolei, ile sekund (a właściwie raczej milisekund) potrzebuje pojedynczy piksel na zapalenie się i całkowite zgaśnięcie. W przypadku monitorów typowo biurowych ta wartość nie ma zbyt dużego znaczenia – będzie i tak na poziomie niższym niż nasza percepcja.

Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja przy bardzo dynamicznych obrazach. A przecież gry należą właśnie do nich. Niski czas reakcji matrycy zapewni nam obraz bez żadnych smug. W dodatku, przełoży się pozytywnie na nasz refleks. Za ogólną zasadę, przyjmuje się, że monitor gamingowy musi mieć ten parametr niższy niż 4ms włącznie.

Dość często poruszana jest też kwestia rozdzielczości. O dziwo, w tym przypadku nie zawsze więcej znaczy lepiej. Full HD powinno bez najmniejszych przeszkód wystarczyć nam do wszystkich gier. Oczywiście, większe rozdzielczości, jak 4K czy WQHD są znacznie ładniejsze – musimy jednak mieć pewność, że nasz komputer da sobie z nimi radę.

Skoro już wiecie jaki monitor gamingowy warto wybrać, przedstawimy wam naszym zdaniem kilka najlepszych modeli!

Tym razem, w tym rankingu nie mamy ściśle przydzielonych miejsc. Wszystko przez znaczną rozpiętość cenową prezentowanych urządzeń. Nie da się przecież porównać ze sobą uczciwie monitora za 1000zł z takim za 4000zł.

Monitor gamingowy MSI Optix MAG274R2

Monitor gamingowy MSI Optix MAG274R2

MSI Optix MAG274R2 świetnie łączy elegancki i estetyczny design ze sprzętem gamingowym. Do tego, producent umieścił z tyłu programowalne światła LED. Możemy dopasować ich barwę do całej reszty naszego sprzętu – efekt wychodzi naprawdę świetny. To prawdziwe dopełnienie naszego stanowiska bojowego.

Przekątna ekranu: 27”
Rozdzielczość: 1920×1080
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: IPS
Częstotliwość odświeżania: 165 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms

Częstotliwość odświeżania i czas reakcji matrycy są wręcz wzorowe jak na monitor gamingowy w tym segmencie cenowym. Nie powinniśmy napotkać żadnych problemów ze smużeniem obrazu czy płynnością nawet w najbardziej wymagających grach.

MSI Optix MAG274R2 wykorzystuje matrycę IPS, w połączeniu z autorskim system Night Vision, zapewnia nam to niesamowicie dobre kontrasty i wyświetlanie czerni. Ciemne elementy będą doskonale widoczne, nic nie powinno więc nas zaskoczyć.

Najbardziej z tego monitora gamingowego skorzystają użytkownicy podzespołów firmy Nvidia – wyposażony jest w technologię G-SYNC. Pozwala to na synchronizację częstotliwości odświeżania monitora z prędkością renderowania karty graficznej.

Oczywiście, w sprzedaży znajdziemy również bliźniaczy model MSI Optix MAG274R. Ma dokładnie te same parametry i cenę, wykorzystuje jednak technologię FreeSync. Będzie więc znacznie lepszy dla użytkowników podzespołów AMD.

Cena: 1400 zł

Na plus: rewelacyjny stosunek jakość-cena, świetna jakość obrazu
Na minus: rozdzielczość przy 27” mogłaby być większa

Gigabyte G27FC-EK

Gigabyte G27FC-EK

Gigabyte G27FC-EK nie szokuje raczej swoim wyglądem. Producent postawił na bardzo prostą i przemyślaną konstrukcję. Nie znajdziemy w nim żadnego podświetlenia czy bardziej dynamicznych kształtów. Mimo wszystko, efekt wyszedł po prostu elegancki.

Przekątna ekranu: 27”
Rozdzielczość: 1920×1080
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 165 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms

Jego parametry wyraźnie mówią nam, że nasza rozgrywka na monitorze Gigabyte będzie bardzo płynna. 165 Hz z pewnością wystarczy do niemal każdego typu gry komputerowej. Czas reakcji matrycy 1ms zagwarantuje za to brak żadnych opóźnień – wydaje się więc świetnym wyborem do gier FPS.

Bardzo ciekawym dodatkiem dla graczy jest oprogramowanie Game Assist – pozwala ono na nałożenie na dowolny wyświetlany obraz na monitorze (czyli również w trakcie rozgrywki) wybranej grafiki. Znajdziemy tam: stoper, licznik, samodzielnie dobrany celownik i pomocnicze linie poziome i pionowe.

Cena: 1200 zł

Na plus: Świetny stosunek jakości do ceny
Na minus: Niezbyt dobre odwzorowywanie kolorów, nieco niska rozdzielczość jak na 27”

Monitor gamingowy AOC LED 34″CU34G2X

monitor gamingowy AOC LED 34"CU34G2X

AOC CU34G2X to już na pierwszy rzut oka monitor dla graczy. Producent postawił na dosyć prosty, ale przy tym agresywny design. Efekt, w połączeniu z zakrzywionym monitorem i rozdzielczością UWQHD wyszedł naprawdę świetny.

Przekątna ekranu: 34”
Rozdzielczość: 3440 x 1440 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms

Monitor AOC ma przekątną ekranu aż 34” i wysoką rozdzielczość, moglibyśmy spodziewać się więc nieco gorszych parametrów. Są jednak bardzo w porządku, 144 Hz i czas reakcji na poziomie 1ms z pewnością wystarczą nam do wszystkich, nawet nieco bardziej wymagających, gier.

AOC CU34G2X bardzo dobrze odwzorowuje barwy, obraz jest naprawdę świetnej jakości. Niestety, miewa problemy z kontrastem, szczególnie w wyjątkowo ciemnych tytułach. Z czystym sumieniem możemy polecić go do gier wyścigowych czy FPS, przy RPG może nie być jednak najlepszym wyborem.

Cena: 2150zł

Na plus: Świetna rozdzielczość, naprawdę ładny design
Na minus: Problemy z kontrastem

Wersja ulepszona, czyli MSI OPTIX MAG274QRF-QD

Monitor gamingowy MSI

MSI OPTIX MAG274QRF to model na pierwszy rzut oka niemal identyczny, co opisywany nieco wcześniej MAG274R2. Właściwie, obudowa jest dokładnie taka sama. Otrzymamy w nim więc bardzo interesujące, w pełni programowalne oświetlenie LED i bardzo elegancki design.

Niech was jednak nie zwiodą podobieństwa – MAG274QRF-QD to znacznie ulepszony model.

Przekątna ekranu: 27”
Rozdzielczość: 2560 x 1440 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: IPS
Częstotliwość odświeżania: 165 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms

Ten monitor gamingowy został wyposażony w matrycę Rapid IPS z technologią Quantum Dot. W dużym skrócie, są to nanokryształy zdolne do pochłaniania światła. Podświetlone nim, zapewniają niesamowicie realistyczny obraz. Ciężko znaleźć monitor z równie dobrym odwzorowywaniem barw.

Czas reakcji matrycy i częstotliwość odświeżania na poziomie 1ms i 165 Hz zagwarantują nam płynną rozgrywkę bez żadnych efektów smużenia w praktycznie każdym tytule. Monitor sprawdzi się więc idealnie w bardzo dynamicznych tytułach takich jak gry wyścigowe, FPS czy RTS.

Bardzo miłym dodatkiem jest też jego samo oprogramowanie – Gaming OSD App 2.0. Pozwala ono na konfigurację urządzenia przy pomocy klawiatury i myszki – to znacznie wygodniejsze niż klikanie w analogowe przyciski na monitorze.

MSI MAG274QRF-QD ma wszystkie najlepsze cechy swojego poprzednika w tym rankingu (system Night Vision, wbudowana technologia G-SYNC), dodatkowo naprawia jego największy problem. Tym razem otrzymujemy już rozdzielczość WQHD, znacznie odpowiedniejszą dla 27”.

Oczywiście, tak znaczące ulepszenia mają swoją cenę. Jeśli jednak zastanawiacie się pomiędzy tymi dwoma wspomnianymi modelami, a wasz budżet na to pozwala – nie wahajcie się nawet chwili!

Cena: 2500zł

Na plus: rewelacyjna jakość obrazu, bardzo ładny design
Na minus: bez wcześniejszej konfiguracji może mieć trochę zbyt mocną saturację barw

Samsung Odyssey C27G75TQSUX Curved Quantum Dot HDR

Samsung Odyssey C27G75TQSUX Curved Quantum Dot HDR

Odyssey C27G75TQSUX to kolejny monitor z tej serii od Samsunga. Podobnie jak pozostałe, od razu wyróżnia się typowo gamingowym designem. Bardzo dobre wrażenie sama solidna konstrukcja i liczne podświetlane elementy.

Przekątna ekranu: 27”
Rozdzielczość: 2560 x 1440 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 240 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms

Jeśli chodzi o same parametry to oczywiście pierwsze co trzeba napisać – 240 Hz! Ciężko znaleźć monitor z podobną częstotliwością odświeżania, jest ona na absolutnie najwyższym poziomie. W połączeniu z czasem reakcji matrycy 1ms wszystkie gry powinny chodzić po prostu idealnie płynnie. Oczywiście jeśli nasz komputer na to pozwoli.

Sama jakość obrazu też powinna być naprawdę świetna – monitor gamingowy Samsung Odyssey C27G75TQSUX wykorzystuje technologię Quantum Dot. Paleta barw obejmuje więc 125% przestrzeni barwnej sRGB. Nie powinniśmy więc w ogóle musieć się przejmować się złym odwzorowaniem kolorów.

Niestety to wszystko ma swoją cenę. Ekran monitora Samsung bardzo mocno się nagrzewa i pobiera absurdalnie wręcz dużo jak na taki sprzęt prądu. Cóż, coś za coś.

Cena: 2700zł

Na plus: Niesamowita częstotliwość odświeżania, bardzo dobre odwzorowywanie kolorów
Na minus: Bardzo duży pobór mocy, mocno się nagrzewa.

ASUS ROG STRIX XG27WQ Curved HDR

ASUS ROG STRIX XG27WQ Curved HDR

ASUS ROG STRIX XG27WQ już na pierwszy rzut oka wyraźnie mówi nam, że jest do monitor dla graczy. Producent postawił w nim na bardzo futurystyczny i dynamiczny design, świetnie komponuje się na naszym biurku z innym sprzętem gamingowym.

Przekątna ekranu: 27”
Rozdzielczość: 2560 x 1440 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 165 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms

Najciekawszym i od razu rzucającym się w oczy gadżetem jest miniaturowy projektor umieszony w podstawie monitora. Pozwala on na wyświetlenie na naszym biurku wybranego znaku świetlnego. Nie jest to może najpotrzebniejsza funkcja na świecie, ale wygląda rewelacyjnie.

ASUS ROG STRIX XG27WQ to monitor w standardzie WQHD. Przekątna ekranu mogłaby być więc nieco wyższa, ale mimo wszystko powinna pozwolić nam w pełni cieszyć się tą rozdzielczością.

Nie powinniśmy mieć też żadnego problemu z płynnością obrazu. Kombinacja 165 Hz z 1 milisekundą czasu reakcji matrycy całkowicie nam to gwarantuje.

Jedyny problem możemy napotkać przy samej jakości obrazu. Monitor ma stosunkowo słaby kontrast i niezbyt dobre wyświetlanie czerni. Przy grach typu RPG może być to dość sporym problemem.

Cena: 2200zł

Na plus: Bardzo płynny obraz
Na minus: słaby kontrast

Acer Predator XB323UGPBMIIPHZX

Acer Predator XB323UGPBMIIPHZX

Acer Predator to marka, która wielokrotnie udowodniła już, że to sprzęt gamingowy najwyższej klasy, nie inaczej jest też z modelem XB323UGPBMIIPHZX. Producent postawił w nim na dość prosty, lekko futurystyczny design.

Przekątna ekranu: 32”
Rozdzielczość: 2560 x 1440 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: IPS
Częstotliwość odświeżania: 170 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms

Predator XB323UGPBMIIPHZX to monitor dla graczy w standardzie WQHD, zapewnia więc doskonałą widoczność w grze i niezwykle detaliczny obraz. Częstotliwość odświeżania 170 Hz połączona z czasem reakcji matrycy 1ms zapewni za to, że będzie on niesamowicie płynny i bez żadnych efektów smużenia.

Producent postawił też na wykorzystanie matrycy IPS, w połączeniu ze standardem VESA Display HDR 600 mamy więc gwarancję naprawdę rewelacyjnej jakości gamy kolorów i głębi bitowej.

Część użytkowników skarży się jednak na niezbyt dobre radzenie sobie z ciemnymi elementami niektórych gier. Monitor bardzo intensywnie je podbija, co niszczy klimat w tytułach przygodowych i RPG, światło wydaje się zbyt sztuczne.

Cena: 3500 zł

Na plus: Świetna jakość obrazu, wysoka częstotliwość odświeżania
Na minus: Nie oddaje dobrze klimatu ciemniejszych gier

Monitor MSI OPTIX MPG341CQR

MSI OPTIX MPG341CQR

MSI Optix MPG341CQR to już na pierwszy rzut oka urządzenie dla graczy. Olbrzymi zakrzywiony ekran idealnie współgra z nowoczesnym i wręcz nieco agresywnym designem. Będzie pasował idealnie do naszego komputera gamingowego!

Rewelacyjne wrażenie robi też jego oświetlenie LED. W dodatku, jest ono w pełni programowalne i kompatybilne z najnowszymi grami – może zmieniać się pod wypływem tego, co dzieje się na naszym ekranie, na przykład zależnie od stanu zdrowia czy amunicji.

Przekątna ekranu: 34”
Rozdzielczość: 3440 x 1440 px
Powłoka matrycy: Matowa
Rodzaj matrycy: VA
Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
Czas reakcji matrycy: 1ms

Same parametry wypadają bardzo dobrze. Mamy tutaj dość klasyczną kombinację 1ms czasu reakcji matrycy z częstotliwością odświeżania na poziomie 144 Hz. Z pewnością ten monitor dla graczy sprawdzi się idealnie nawet w najbardziej dynamicznych grach komputerowych.

Świetnym dodatkiem jest wbudowana w monitor kamera. Nie tylko pozwala ona na automatyczne dopasowywanie poziomu jasności do otoczenia, ale również rozpoznaje naszą twarz. Pozwala to więc odblokować komputer przy użyciu jedynie twarzy, lub nawet na automatyczne włączenie profilu danego użytkownika, jeśli monitor wykryje, że to właśnie on korzysta z komputera.

Bardzo prostym, ale przy tym niesamowicie użytecznym dodatkiem jest uchwyt na kabel od myszy. Dzięki temu, nie trze on po powierzchni biurka i nie plącze się z innymi. Oprócz tego, monitor gamingowy MSI Optix MPG341CQR ma wbudowany uchwyt montażowy pod kamerę – świetna wiadomość dla streamerów.

MPG341CQR

Jeśli chodzi o samą jakość obrazu, jest naprawdę rewelacyjna. Automatycznie dopasowywanie jasności, w połączeniu z technologią Night Vision zapewni nam idealne podświetlenie nawet najciemniejszych elementów. Dodatkowo, monitor zgodny jest ze standardem HDR 400 – odwzorowanie kolorów będzie więc doskonałe.

Cena: 4700zł

Na plus: doskonałe parametry, świetne akcesoria
Na minus: mimo wszystko najdroższy model w tym rankingu

Zobacz też:

Jaki monitor gamingowy 144Hz wybrać?
Monitor gamingowy 4k – najlepsze modele
Tanie monitory gamingowe – 5 najciekawszych modeli

Oceń ten post