• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 miesiące temu

Chińscy naukowcy wynaleźli zupełnie nowy dysk optyczny. Jego pojemność przyprawia o zawroty głowy!

Przez ostatnie dziesięć lat badacze z Uniwersytetu Szanghajskiego ds. Nauki i Technologii (USST) oraz Szanghajskiego Instytutu Optyki i Mechaniki Precyzyjnej (SIOM) skupiali się na opracowaniu tego nowatorskiego nośnika. Okazał się nim… dysk optyczny. Poważnie, stara technologia, na której opierały się płyty CD ponownie okazała się użyteczna. Oczywiście, jest bardzo mocno podrasowana.

Wykorzystując technologię AIE-DDPR (mógłbym pokusić się o jej przetłumaczenie, ale chyba nie ma to sensu, chodzi o nowatorski materiał światłoczuły), naukowcy osiągnęli nowy poziom efektywności w przechowywaniu danych. Dzięki zastosowaniu dwóch laserów o różnych długościach fal do odczytu możliwe było zapisywanie danych na 100 różnych warstwach. Chętnie opisałbym ten proces, ale pewnie byłoby to coś w rodzaju poważnej rozprawy naukowej. Bardziej zrozumiały jest efekt.

Ostatecznie, nowy dysk może pomieścić prawie siedmiokrotnie więcej danych niż największy obecnie dostępny dysk twardy. Konkretniej, będzie to 1,6 petabitów, czyli około 200 TB w nośniku wielkości płyty CD. To 46 dni materiału wideo w jakości 8K.

Pozostaje teraz tradycyjne pytanie – czy nowy dysk wyjście z fazy laboratoryjnej czy szybko okaże się, że jego produkcja na skalę przemysłową nie jest ani wykonalna ani tym bardziej opłacalna. Niestety, tak to zwykle bywa z nowymi tworzywami, dyskami czy fascynującymi bateriami. Mało co sprawdza się w warunkach innych niż laboratoryjne. Niemniej, warto trzymać kciuki.

Zobacz też:
Dysk SSD – jakie ma parametry? Na co zwrócić uwagę?
Goodram prezentuje niesamowicie szybki dysk IRDM Ultimate
UEFI – co to jest? Czym różni się od BIOSu?

Oceń ten post