• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Wiele osób, po włączeniu nowego komputera po raz pierwszy, ma dostęp do przeglądarki Microsoft Edge. Zastąpiła ona niegdyś popularną Internet Explorer. Użytkownicy mają często negatywne wspomnienia z Explorerem i od razu zastanawiają się, jak usunąć Microsoft Edge.

Tymczasem okazuje się, że przeglądarka Edge cieszy się coraz większą popularnością. W dodatku Microsoft stale ją rozwija, dodając nowe i ciekawe funkcje.

Najnowsza wersja Edge, oznaczona numerkiem 88, obsługuje już synchronizację historii i kart na różnych urządzeniach. Ponadto oferuje nowe motywy graficzne oraz generator silnych, bezpiecznych haseł.

Zamiast więc myśleć o tym, jak odinstalować Microsoft Edge, warto dać tej przeglądarce szansę i najpierw ją przetestować.

Zanim usuniesz, sprawdź nowe funkcje

Funkcja synchronizowania historii i kart od dawna dostępna jest w Google Chrome. Microsoft wprowadził przeglądarkę Edge dość późno i na razie ciągle nadrabia zaległości. Chce jednak, aby użytkownicy korzystali z jego aplikacji – tym bardziej, że nie jest ona tak kiepska jak Internet Explorer.

Wynika to z faktu, że Edge opiera się na silniku Chromium. Można więc powiedzieć, że jest tak dobra, jak Chrome czy Opera – a przynajmniej takie jest jest “wnętrze”.

Od wersji 88, czyli najnowszej, Microsoft Edge pozwala na synchronizowanie danych. Wystarczy zalogować się na swój profil i przeprowadzić funkcję synchronizowania z jednego urządzenia na drugie.

Ponadto Edge obsługuje funkcję tworzenia haseł. Kiedy tworzysz nowe konto np. w sklepie online, przeglądarka zasugeruje, że może je stworzyć za ciebie. Jeśli się zgodzisz, aplikacja nie tylko wybierze bardzo bezpieczne hasło, ale również zajmie się jego przechowywaniem. Ty natomiast musisz wówczas korzystać z konta Microsoft, które i tak pewnie już zdążyłeś założyć na potrzeby Office’a czy Windows. Dzięki temu jedno konto Microsoft może zarządzać wszystkimi hasłami, jak ma to miejsce w przypadku menadżerów haseł.

Edge ma również ciekawą funkcję “śpiących kart”. Jeśli otworzysz w przeglądarce wiele kart, np. 30, ale najczęściej przełączasz się tylko pomiędzy 5, a pozostałe trzymasz “w zapasie”, aplikacja spróbuje to wykorzystać. I tak, wszystkie rzadko odwiedzane karty przejdą w tryb uśpienia, aby zwolnić zasoby komputera (głównie pamięć). Dzięki temu aplikacja będzie działać bardzo szybko, podobnie jak komputer, nawet jeśli masz otwartych wiele kart.

Ponadto sprawdź dostępne motywy graficzne dla Edge’a, dzięki którym przeglądarka może wyglądać naprawdę atrakcyjnie.

motywy graficzne dla ms edge

Nie chcę “Internet Edge”, wolę Chrome’a. Chcę wiedzieć jak usunąć Microsoft Edge

Mimo wszystko nie jesteś przekonany i chcesz po prostu odinstalować przeglądarkę? W takim razie otwórz systemowe Ustawienia, następnie udaj się do Aplikacje -> Aplikacje i funkcje, zaznacz ikonę Microsoft Edge i wybierz “Odinstaluj”.

jak usunąć Microsoft Edge

Jak widzisz, to naprawdę nic trudnego.

Sprawdź także:
Windows 10X to odpowiedź na Chrome OS
Microsoft Edge stworzy automatycznie silne hasła dla użytkowników
Microsoft walczy z przeglądarką Edge. Poprawia mnóstwo błędów

Źródło: DigitalTrends.com

1/5 - (2 votes)