Analitycy ds. cyberbezpieczeństwa zbadali rynek dark web i sprawdzili, jakie ceny hakerzy są w stanie zapłacić za prywatne informacje użytkowników. Wyniki są oszałamiające.
Badacze z Privacy Affairs stworzyli raport Dark Web Price Index 2021, ujawniając ceny informacji skradzionych przez hakerów. Dodali przy tym, że w 2020 r. firmy takie jak Google, Microsoft i MasterCard padły ofiarą cyber ataków. Nie można więc powiedzieć, że nasze dane są w pełni bezpieczne, nawet jeśli wydaje nam się, że tak jest.
Sprawdź: Lodówka na kosmetyki
Jak wynika z raportu, hakerzy sprzedają zhakowane konta Gmail po znacznie wyższej cenie niż sklonowany numer PIN karty MasterCard, Visa lub American Express. Konto Gmail jest wyceniane wyżej niż nawet dane uwierzytelniające do bankowości internetowej, zakładając, że na koncie jest min. 100 dol.
I tak, konto Gmail jest wyceniane na 80 dol., natomiast PIN do karty MasterCard lub Visa – 25 dol. Login i hasło do banku online, gdzie na koncie znajdziemy min. 100 dol., to koszt w wysokości 40 dol. Jeśli na koncie jest min. 2000 dol., wówczas haker oczekuje zapłaty 120 dol. Zhakowane dany karty kredytowej z numerem CVV to z kolei koszt na poziomie 35 dol.
Początkowo może to być zaskoczeniem, że dane do Gmaila są droższe niż konto bankowe. Dlaczego tak jest? To dość proste – na poczcie mamy często wiele prywatnych i cennych informacji. Do tego możemy często uzyskać dostęp do wielu danych logowania, do innych usług online. Kiedy więc ktoś kupuje dostęp do konta Gmail, niejako kupuje “niespodziankę”, która może okazać się skarbnicą danych i wiedzy.
Dark web i nietypowy cennik
Raport wskazuje również na ceny innych kont. Dla przykładu, konto PayPal wyceniane jest na 120 dol., jeśli znajdziemy na nim min. 1000 dol. Z kolei zhakowane konto do giełdy kryptowalut Coinbase to koszt w wysokości 610 dol. Tutaj bowiem potencjalne zyski dla hakera mogą być bardzo wysokie.
Konta do giełd kryptowalut i ogólnie usług krypto są bardzo drogie. Dla przykładu, konto do Blockchain.com kosztuje 310 dol., a konto na giełdę Binance – 410 dol. Oto kilka innych cen:
- Zhakowane konto na Facebooku – 65 dol.
- Konto na Instagramie – 45 dol.
- Zhakowane konto na Twitterze – 35 dol.
- Zhakowane konto kierowcy Ubera – 14 dol.
- 600 000 e-maili z Nowej Zelandii – 10 dol.
- Konto Netflix z roczną subskrypcją – 44 dol.
Jak widać, dane mają wysoką wartość, a handel nimi na dark webie to częsta praktyka. Warto więc regularnie zmieniać hasła dostępu do swoich usług i zawsze dbać o bezpieczeństwo, wykorzystując odpowiednie oprogramowanie i funkcje zabezpieczające.
Zobacz też:
Szczepionka na COVID i fałszywe testy są już w dark webie
Dane CD Projekt RED podobno zostały już sprzedane w dark webie
Źródło: LaptopMag.com