• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, bardzo często wygląda to tak: dostajesz to, za co płacisz. Jeśli interesuje cię darmowy VPN, licz się z faktem, że jego możliwości będą ograniczone.

Usługi, które nie wymagają żadnych opłat, zwykle są w tyle pod względem technologii protokołów. Wiele z nich polega na przestarzałym PPTP. Z kolei bardziej popularne i darmowe VPN-y korzysta z OpenVPN.

Sprawdź: Najlepsze i najtańsze usługi VPN

Jeśli jednak decydujesz się na płatną opcję – nawet jedną z tańszych – możesz liczyć na większe możliwości. Zyskujesz dostęp do OpenVPN UDP i TCP, a także do kombinacji protokołu Layer 2 Tunnel Protocol (L2TP) i IPsec. Tu warto dodać, że samo L2TP nie jest szyfrowane, więc IPsec dodaje warstwę szyfrującą.

Nowoczesny i dość popularny WireGuard słynie już z tego, że ma szybkie połączenia i bezpieczne transfery danych, a ExpressVPN opracowuje już nawet własne protokoły, np. Lightway. Wszystko po to, aby korzystanie z VPN-a było nie tylko bezpieczne, ale również wiązało się z szybkim internetem. Bezpłatne VPN-y niestety nie oferują szybkiej łącznosci.

Jak przekonuje Adnan Raja z firmy konsultingowej IT Atlantic.Net, jeśli płacisz za VPN, otrzymujesz dostęp do 256-bitowego szyfrowania danych. Z kolei darmowy VPN zapewni co najwyżej 128 bit.

Darmowy VPN: unikaj takich, które używają PPTP

Ponadto jeśli rzeczywiście nie chcesz płacić za VPN, to przynajmniej unikaj takich, które używają PPTP. Jeśli zaś dana firma nie informuje, z jakiego protokołu korzysta, również jest to sygnał ostrzegawczy: nie używaj jej usług. Pod uwagę bierz tylko usługi korzystające z OpenVPN. Są znacznie lepsze, choć ciągle nie oznacza to, że zapewniają doskonałe bezpieczeństwo.

Dla wyjaśnienia, PPTP (Point to Point Tunneling Protocol) to protokół komunikacyjny umożliwiający tworzenie wirtualnych sieci prywatnych wykorzystujących technologię tunelowania. Opiera się na zdalnym dołączaniu się do stacji roboczych lub sieci (głównie opartych na systemie operacyjnym Windows) za pośrednictwem internetu i tworzeniu wirtualnego połączenia z lokalną siecią (np. firmową). Ma zapewnić jednocześnie zachowanie bezpieczeństwa przy zdalnym przesyłaniu danych. Niestety, jest dość przestarzały. Obecnie stosowane są nowsze i bezpieczniejsze rozwiązania. Podsumowując, nawet tani VPN będzie lepszy od darmowego.

Zobacz też:
Google wprowadza własną usługę VPN
VPN-y biją rekordy popularności w Tajlandii

Oceń ten post