• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Pojawiły się wyniki nowej ankiety przeprowadzonej przez Linux Foundation. Dotyczyła wolnego i otwartego oprogramowania (WiOO). Z badań wynika, że deweloperzy poświęcają najwyżej trzy procent swojego czasu na kwestie zabezpieczeń. Co więcej, większość z nich nie ma zamiaru tego zmieniać.

Wolne i Otwarte Oprogramowanie

WiOO lub też po angielsku free and open-source software (FOSS) obejmuje zarówno programy zgodne z licencją Free Software Foundation oraz z Open Source Initiative. Główną różnicą między tymi dwoma są kwestie prawne, ideologiczne lub czysto techniczne. Należy pamiętać natomiast, że skrót WiOO obejmuje zarówno całościowo nurt i ruch społeczności jak i kwestie prawne oprogramowania oraz licencje. Natomiast w przypadku wspomnianej ankiety bierzemy pod uwagę twórców programów na licencjach objętych WiOO.

Ankieta

Ankieta objęła 1200 deweloperów. Zarówno Linux Foundation jak i Laboratory for Innovation Science z Harvardu podkreślili, że należy dużo więcej czasu i środków poświęcić na aspekt bezpieczeństwa związany z programami na licencji WiOO. Ma to związek głównie z faktem, iż wolne i otwarte oprogramowanie coraz częściej przenika do biznesu i ekonomii. A tam staje się podstawą działania.

Ankieta natomiast ujawniła, że wśród badanych czas poświęcony na aspekt bezpieczeństwa jest niewielki. Jedynie 2,27% całego czasu zajmują kwestie zabezpieczenia. Co więcej większość z nich nie ma zamiaru zwiększać tego czasu. Dlaczego? Jak twierdzi część badanych jest to przede wszystkim aspekt, który powinien być pozostawiony prawnikom. Uznają tę część za nużącą i nie widzą gratyfikacji z poświęcania jej większych ilości czasu.

Jednym z głównych wniosków jakie wysunięto na podstawie ankiety jest całkowite zmienienie sposobu w jaki WiOO podchodzi do aspektu zabezpieczeń. Naukowcy twierdzą, że mimo wszystko należy usprawnić tę kwestię jednak bez dodatkowego obciążania deweloperów. Jedną z propozycji jest odejście od języków, które są „memory-unsafe”. Przykładami takowych są między innymi C i C++. Jak twierdzą naukowcy wyeliminowałoby to szereg problemów związanych z bezpieczeństwem.

Jednym z ciekawych wyników ankiety był fakt, że pandemia nie wpłynęła znacząco na całość branży. Naukowcy zaznaczą jednak, że z racji iż 91% procent badanych to mężczyźni bardzo możliwe, że dane te nie są odpowiednikiem tego jak sytuacja wygląda w przypadku pań zajmujących się pisaniem programów WiOO. Możliwe, że dodatkowe obowiązki rodzinne w związku z panującą pandemią znacznie utrudniły im pracę.

Pełny raport można znaleźć pod tym linkiem.

Źródło: techrepublic.com

Oceń ten post