• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

FCC (Federal Communications Commission), czyli Federalna Komisja Łączności zablokuje i usunie sprzęty Huawei z amerykańskich sieci.

FCC to amerykańska agencja regulująca zasady wykorzystywania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją. Obecnie nie podoba jej się, że operatorzy i dostawcy usług internetowych mogą wykorzystywać własne środki do zakupu sprzętu Huawei lub ZTE, mimo obaw agencji związanych z bezpieczeństwem narodowym.

FCC chce więc zakazać amerykańskim sieciom telekomunikacyjnym kupowania sprzętu od Huawei, ZTE i trzech innych chińskich firm. Agencja twierdzi, że stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Chodzi, rzecz jasna, o szpiegowanie.

Ranking: Najlepsze smartfony do zdjęć

W 2019 r. FCC poinformowało, że nie będzie już oferować funduszy amerykańskim operatorom i dostawcom usług internetowych, jeśli ci będą kupować komponenty od chińskich firm. Nowe przepisy miały jednak rażącą lukę – operator mógł nadal kupować te urządzenia, jeśli korzystał z własnych środków finansowych.

Wprowadzenie nowych zasad okazało się więc mało sensowne, skoro z jednej strony FCC zakazało stosowania takich sprzętów, a z drugiej – w praktyce – niewiele się zmieniło. Urządzenia chińskich dostawców były i nadal są obecne w amerykańskich sieciach. Powód jest oczywiście prosty: są to relatywnie tanie sprzęty, więc operatorzy i dostawcy usług telekomunikacyjnych wybierają je zamiast alternatyw.

Choć nie ma na to dowodów, USA obawiają się, że Chiny szpiegują Amerykanów poprzez potajemne umieszczanie “tylnych drzwi” w produktach sprzedawanych dla operatorów telekomunikacyjnych. Huawei to jedna z firm, która skrytykowała działania FCC, twierdząc że cała akcja jest “błędna i niepotrzebnie represyjna”. Blokowanie zakupu sprzętu w oparciu o “ocenę predykcyjną” związaną z krajem pochodzenia lub marką jest bezpodstawne – twierdziło Huawei. Trudno się nie zgodzić, bo jest to poważny zakaz oparty wyłącznie na podejściu “wydaje mi się”. Jest to niesprawiedliwe wobec Huawei i innych producentów.

Zobacz też:
Huawei stawia na hodowców świń! Smartfony to przeżytek
Huawei sprzedaje biznes Honor. Musi się ratować

Źródło: PCMag.com

Oceń ten post