Google rozważa wprowadzenie nowej usługi. Byłoby to gaszenie pożarów za pomocą dronów, w różnych miejscach na świecie. Firma ma już odpowiednią jednostkę i coraz bardziej rozważa jej użycie do zwalczania pożarów. Google wystosowało już prośbę o pozwolenie do Federalnej Administracji Lotnictwa (FDL), aby drony mogły zostać przetestowane na “ograniczonej prywatnej posesji w Kalifornii”.

Ranking: Wideorejestratory samochodowe – jaki kupić?

Zgodnie z dokumentem, który trafił do FDL, wynika że drony będą używane do “testowania operacji gaszenia pożarów i monitorowania z technologią widoku z pierwszej osoby. Są to specjalne jednostki wyprodukowane przez firmę Homeland Surveillance & Electronics, które ważą od 25 do 45 kg. Co ciekawe, drony tej samej firmy były już wykorzystywane do opryskiwania upraw rolnych. Możemy sobie więc łatwo wyobrazić, że po drobnych modyfikacjach mogą też wcielić się w strażaków.

Drony gaszą już pożary w Chinach

Wraz z rozwojem technologii niektóre straże pożarne testują już drony zraszające wodą. Docierają one bardzo szybko do wysoko położonych lub trudno dostępnych miejsc. Na przykład w Chongqing w Chinach strażacy przeprowadzili w zeszłym roku ćwiczenia (na zdjęciu) przy użyciu kilku quadkopterów. Wypuszczały one wodę z węża wysokociśnieniowego, podłączonego do zbiornika na ziemi.

Rynek dronów bardzo rozwinął się w ostatnich latach. Firmy oferują już szereg usług z ich wykorzystaniem, od tworzenia filmów i map, po inspekcje przemysłowe czy nawet czyszczenie turbin wiatrowych.

Ranking: Automatyczne suszarki do prania bębnowe

Rygorystyczne przepisy są obecnie największą przeszkodą dla szerszego wykorzystania dronów. Google chce się aktualnie przekonać, czy urzędnicy dadzą jej zielone światło na przetestowanie własnego systemu dronów do operacji przeciwpożarowych. Jeśli tak, będzie to kolejny krok w kierunku szerokiego wykorzystania dronów w nowym segmencie rynku. Producenci tych urządzeń z pewnością zacierają ręce.

Zobacz też:
Dron dostawczy jak helikopter! Dragon podniesie pół tony
Debiut największego drona na świecie. Maszyna waży 28 ton
Roboty Boston Dynamics pokazują, że potrafią tańczyć

Źródło: DigitalTrends.com