• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Google Chrome dostało kolejną ważną pod kątem bezpieczeństwa aktualizację. Tym razem, przeglądarka powiadomi nas, jeśli instalowany dodatek nie jest do końca bezpieczny.

Wszyscy chyba korzystamy z licznych dodatków do przeglądarki. Potrafią one bardzo ułatwić nam codzienne korzystanie z Internetu, czy nawet zadbać lepiej o wydajność i szybkość programu. Niektóre z nich mogą okazać się jednak niebezpieczne czy wręcz nawet szkodliwe.

Zobacz: Internet Security – najlepsze pakiety

Google Chrome od nowej aktualizacji będzie już w stanie nas ostrzec, jeśli instalujemy coś z niezaufanego źródła. Dodatkowo, dowiemy się również dokładnie dlaczego nie powinniśmy ufać danemu rozszerzeniu. Oczywiście, dalej będziemy je mogli zainstalować, jeśli uznamy, że jest w pełni bezpieczne i Chrome się po prostu myli.

Nie wszystkie niezaufane rozszerzenia w Google Chrome są faktycznie niebezpieczne

Aby Google uznało, że dane rozszerzenie jest w pełni bezpieczne, musi spełniać ono kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim, twórca musi ściśle przestrzegać Google Developer Program Policies i być obecnym na rynku przez przynajmniej kilka miesięcy. Nowe rozszerzenia od zupełnie nowych twórców są więc z automatu niezaufane.

Warto więc pamiętać, że nawet pomimo tego, że Google nie uznaje danego programu za zaufany, nie musi być on wcale dla nas niebezpieczny. Zgodnie z danymi dostarczonymi przez firmę, jedynie 75% wszystkich rozszerzeń dostępnych do pobrania w Google Chrome może poszczyć się tym tytułem.

Już wkrótce Chrome dostanie jeszcze jedną niezwykle ważną aktualizację. Przy pobieraniu pliku, który przeglądarka uzna za ryzykowny, ale jednak nie w 100% szkodliwy otrzymamy opcję wysłania go na serwery Google w celu dokładnego przeskanowania.

Zobacz też:
Wszystkie Chromebooki mogą korzystać już z Nearby Share
Firefox 89 jest już dostępny – to naprawdę duża aktualizacja
Google Chrome 90 będzie używało domyślnie protokołu HTTPS

Oceń ten post