• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Google może pochwalić się kolejnym świetnym osiągnięciem. Przesłali 700 TB danych jedynie przy pomocy lasera!

Szybki Internet może wydawać się nam już czymś w 100% oczywistym i dostępnym dla każdego. Niestety, nie wszędzie na świecie sytuacja wygląda podobnie. Dostęp do Internetu ma obecnie około 58% populacji całego świata. Szybkie (powyżej 10 Mb/s) łącze to jednak jedynie ułamek tej liczby. Dokładnie z tego powodu, wiele firm na całym świecie szuka alternatywnych sposobów doprowadzania Internetu. Spójrzmy chociażby na SpaceX.

Bardzo ciekawe rozwiązanie przetestowało ostatnio Google. Stworzyli system Free Space Optical Communications (FSOC). Umożliwia on przesyłanie danych za pomocą wiązki laserowej. Jedyne ograniczenie to oczywiście to, żeby odbiornik „widział” cały czas nadajnik.

Pierwsze testy wypadły bardzo pomyślnie. Google przesłało 700 TB danych pomiędzy punktami oddalonymi od siebie o 5 km z prędkością 20 GB/s. To wynik, który rzadko kiedy możemy zobaczyć nawet w światłowodach, a z pewnością tych komercyjnych.

Google wybrało idealną lokalizację na testy

Google bardzo wyraźnie zaprezentowało też, jak będzie można wykorzystywać FSOC. Wspominany test miał miejsce na bardzo specyficznym terenie. Przesłali sygnał pomiędzy Brazzaville w Kongo a Kinszasą w Demokratycznej Republice Kongo. Oba miasta oddzielone są od siebie bardzo szeroką rzeką – podłączenie tam standardowego łącza jest niemal niemożliwe. A żadnego mostu nie ma…

Dokładnie przez to, Internet w Kinszasie jest aż pięciokrotnie droższy od tego w Brazzaville. Mimo że miasta dzieli raptem 5 km, to światłowód je łączący ma długość 400 km. Nowy projekt Google może więc realnie zwiększyć dostępność Internetu w wielu rejonach.

Zobacz też:
Cloudflare pokonało największy atak DDoS w historii Internetu
Airbnb dodało test szybkości Internetu do swojej aplikacji
Google przekazało Chińskim władzom dane o użytkownikach

Oceń ten post