• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 miesiące temu

HBO już wkrótce stanie przed sądem. Jak się okazuje, sprzedawali nielegalnie dane o swoich subskrybentach Facebookowi.

Wygląda na to, że HBO może szykować się na bardzo poważny proces sądowy. Śledztwo wykazało, że sprzedawali dane o swoich użytkownikach bez ich wiedzy i co ważniejsze, bez wyraźnej zgody. Sprawy pikanterii nadaje dodatkowo fakt, że danymi dzielili się z nikim innym, jak z Facebookiem! Niemal na pewno szykuje się więc olbrzymie odszkodowanie i poważna kara finansowa.

No dobrze, ale czemu HBO chciało w ogóle sprzedawać dane o swoich użytkownikach? Tego co końca nie wiemy, ale dobrą poszlaką jest to, że firma jest jednym z większych reklamodawców Facebooka. Prawdopodobnie mówimy więc tutaj o dość sporym partnerstwie obu firm. Lista upodobań użytkowników jest niesamowicie pomocna w dopasowywaniu pod nich reklam.

Sprawdź: Telewizor 43 cale – najlepsze modele

Oczywiście, takie działanie jest w 100% nielegalne. Aby móc przekazać dane użytkownika, musi on najpierw wyrazić na to czytelną i jasną zgodę. HBO nigdy nawet o nią nie pytało! Złamanie prawa jest bardzo jasne i ciężko jakkolwiek inaczej to interpretować. Proces jak na razie dotyczy jednak tylko i wyłącznie sytuacji w USA. Nie wiadomo, czy europejska filia stosowała podobne praktyki.

Najprawdopodobniej, wszystko skończy się ugodą i wypłaceniem dość sporego odszkodowania poszkodowanym. Bardzo wątpliwe, żeby HBO chciało iść na wojnę sądową – nie mają żadnych szans na wygranie, nawet z bardzo doświadczonymi prawnikami. Obie firmy jak na razie nie odniosły się do zarzutów.

Zobacz też:
HBO Max w Polsce – znamy datę premiery i ceny
HBO GO przestało działać na starszych telewizorach
Facebook wprowadza specjalne narzędzie dla obywateli Ukrainy

Oceń ten post