Wielka Brytania postanowiła: firmy telekomunikacyjne nie będą mogły używać żadnych komponentów sieciowych Huawei w swojej podstawowej infrastrukturze. Na wprowadzenie zmian mają czas do 2023 r.
Departament ds. cyfryzacji, kultury i mediów w Wielkiej Brytanii opublikował plany dotyczące usuwania tzw. dostawców wysokiego ryzyka z brytyjskich sieci telekomunikacyjnych.
Już wcześniej na terenie kraju operatorzy komórkowi mieli zakaz nabywania nowego sprzętu wyprodukowanego przez Huawei, a teraz zostaną jeszcze zmuszeni do ich całkowitego usunięcia. Jeśli więc korzystają z czegoś od Huawei, muszą się tego pozbyć – termin upływa w 2027 r.
Różne daty, różne zakazy
Sieci działające na terenie Wielkiej Brytanii nie będą mogły korzystać z usług Huawei. Wyjątkiem są specjalistyczne usługi konserwacyjne, które zostaną wdrożone przed marcem 2021 r.
Operatorzy nie mogą też używać sprzętu Huawei w swojej podstawowej infrastrukturze sieciowej – na wszelkie modernizacje mają czas do końca stycznia 2023 r. Do tego czasu muszą usunąć wszelką infrastrukturę chińskiego producenta, która jest zlokalizowana w “miejscach istotnych dla bezpieczeństwa narodowego”. Mają też ograniczyć co najmniej o 35 proc. obecność rozwiązań Huawei w sieci 5G, FTTP i innych sieciach obsługujących połączenia gigabitowe.
Oliver Dowden, sekretarz ds. cyfrowych, w oświadczeniu przyznał, że wytycza jasną ścieżkę do całkowitego usunięcia dostawców wysokiego ryzyka z sieci 5G na terenie Wielkiej Brytanii. “Będziemy identyfikować i blokować sprzęt telekomunikacyjny, który stanowi zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego” – powiedział.
Decyzja o tym, aby usunąć sprzęt Huawei, ogłoszona została po raz pierwszy w lipcu br. Była uzasadniona sankcjami nałożonymi na firmę przez administrację Donalda Trumpa, które wpłynęły na zdolność Huawei do pozyskiwania nowych komponentów do swoich produktów telekomunikacyjnych i mobilnych.
Huawei wielokrotnie protestował przeciwko tej decyzji, wskazując na swoją dwudziestoletnią kadencję na rynku brytyjskim oraz partnerstwo z głównymi operatorami stacjonarnymi i bezprzewodowymi. Firma przekonywała, że sankcje USA są raczej motywowane działaniami politycznymi i nie są oparte na udowodnionym ryzyku bezpieczeństwa narodowego.
Sprzeciwy jednak niewiele dały. Huawei musiało już m.in. sprzedać markę smartfonów Honor, bo nie mogło dalej produkować urządzeń (brak dostępu do komponentów). Sytuacja firmy staje się coraz bardziej nieciekawa.
Źródło: The Register.com