• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 lata temu

Najnowszy mini PC Intela, czyli Canyon NUC, to kolejny przedstawiciel serii, która odniosła duży sukces rynkowy. Wszystko sprowadza się tutaj do tego, że w małej obudowie mieści się sporo wydajnego sprzętu – i nie inaczej jest tym razem.

Intel Canyon NUC do tej pory był komputerem, w którym zmieścimy 8-rdzeniowy procesor i grafikę GeForce RTX 2080. W przypadku kart graficznych możliwości były jednak ograniczone – nie dało się zainstalować najwydajniejszych, największych modeli.

TOP 5: Mini PC

Teraz się to zmienia, bo NUC przemienia się z mini PC w zestaw typu SFF (small form factor). A to oznacza, że w niewielkiej obudowie zainstalujemy nawet grafikę RTX 3090, do tego z masywnym systemem chłodzenia. Do tego zestaw PC wyposażony jest w procesory Tiger Lake z serii 10 nm SuperFinEnhanced. Są to 8-rdzeniowe układy z zapotrzebowaniem na energię w wysokości 45 W. Powinny być wystarczająco wydajne w wielu zastosowaniach, może za wyjątkiem intensywnego renderowania lub wykonywania zadań na potrzeby data center. Są to jednak zadania, które rzadko wykonują przeciętni konsumenci.

Intel Canyon NUC – gratka dla wymagających

Oryginalny Ghost Canyon miał w pełni zintegrowany zasilacz i nowy model, oznaczony jako Beast Canyon, nie będzie się tutaj różnił. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, że nowy Intel Caynon NUC obsłuży pamięci DDR4-3200 i zapewni 3 gniazda M.2. Ma też 2 złącza Thunderbolt 4 oraz 6 portów USB 3.1 Gen2 Type-A. Nie brakuje też Wi-Fi 6 oraz 3-letniej gwarancji producenta.

Beast Canyon będzie dostępny z procesorami Core i9, Core i7 oraz Core i5, zależnie od naszych wymagań. Zagraniczne źródła sugerują jednak, że zdecydowanie najlepiej wybrać model Core i9. Mocną stroną tego zestawu jest bowiem to, że może pomieścić superwydajne komponenty w małej obudowie. To po prostu “mała bestia”.

Jeśli lubisz niewielkie komputery, a przede wszystkim chciałbyś złożyć wydajny zestaw do gier, który nie jest laptopem i nie zajmuje tyle miejsca, co typowy desktop, oto propozycja dla ciebie. Intel NUC zdecydowanie ci się spodoba, choć pamiętaj, aby regularnie go odkurzać. Komputery stacjonarne, niezależnie od rozmiaru, często zbierają więcej kurzu niż laptopy. A to wpływa później na ich kondycję i kulturę pracy (hałas).

Zobacz też:
Xiaomi chce stworzyć Iron Mana wśród mini PC
Poznaj RTX 3060 Ti w wersji dla obudów mini-ITX

Źródło: WCCFTech.com

Oceń ten post