• Ostatnia modyfikacja artykułu:3 miesiące temu

Pewien internauta wpadł na trop bardzo ciekawej rzeczy. Czy Intel próbował opatentować architekturę Zen od AMD?

Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś ciekawego o nowych technologiach firm takich jak Intel czy AMD to zdecydowanie warto spojrzeć na ich patenty. Zdecydowaną większość z nich jest w 100% jawna i publiczna, a może zawierać informacje, o których firma nie mówi jeszcze głośno. Pewien internauta wpadł jednak na bardzo ciekawą rzecz szukając informacji o architekturze Ocean Cove.

Jak zapewne doskonale wiecie, Intel wykorzystuje obecnie architekturę Golden Cove. To właśnie ona zasila ich najnowsze procesory Alder Lake i z pewnością znajdzie się również w nadchodzących Raptor Lake. Za pewien czas powinna zastąpić ją jednak obiecywana od dawna architektura Ocean Cove. Jej pierwsze szczegóły są już od dawna opatentowane.

Zobacz: Temperatura procesora – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

Pewien patent z 2017 roku okazał się jednak bardzo szczególny. Intel opisał na nim schematy blokowe i cały układ architektury. Problem w tym, że to 100% kopia architektury Zen od AMD. Spójrzcie zresztą sami, widzicie jakieś podobieństwa?

intel patentamd

O co chodziło więc Intelowi? Czy chcieli opatentować technologię AMD czy może liczyli, że nikt się nie zorientuje? Cóż, prawda jest nieco bardziej przyziemna i Intel zdradził nam całą tajemnicę. Widzimy jedynie fragment patentu, w którym dosłownie cytowali AMD. Podobno to bardzo powszechna praktyka, żeby powoływać się na cudze rozwiązania w celach czysto demonstracyjnych. Tak czy inaczej, nie wyszło im to zbyt profesjonalnie.

Zobacz też:
Intel XeSS – znamy nowe szczegóły o nowej technologii!
Intel nie wybuduje fabryki w Polsce, ale zainwestuje w Gdańsku
Moore Threads prezentuje swoje pierwsze karty graficzne!

Oceń ten post