Joe Biden doprecyzował swoje ostatnie komentarze na temat Facebooka i social mediów. Prezydent USA powiedział w zeszłym tygodniu dziennikarzom, że platformy takie jak Facebook “zabijają ludzi”, pozwalając na rozprzestrzenianie się dezinformacji.

Obecnie jednak Joe Biden wyjaśnił, że Facebook nie zabija ludzi, ale “tych 12 ludzi podaje dezinformacje”. Biden powołał się na raport administracji rządowej, na temat dezinformacji online dotyczącej szczepionek przeciwko koronawirusowi. “O to mi chodziło” – zasugerował prezydent.

“Mam nadzieję, że Facebook, zamiast brać to do siebie, zrobi coś z dezinformacją, oburzającą dezinformacją na temat szczepionek” – kontynuował Biden.

W zeszłym tygodniu Biały Dom zwiększył wysiłki związane z walką przeciwko dezinformacjom, które dotyczą szczepionek. Jednocześnie urzędnicy bezpośrednio powiązali swoje raporty z mediami społecznościowymi, takimi jak Facebook, które ich zdaniem są pośrednio odpowiedzialne za zwiększanie liczby przypadków zachorowań. Ludzie czytają informacje, z których wynika, że szczepionki są dla nas szkodliwe, a potem nie chcą się szczepić. Media wspierane przez rządy nie publikują takich wiadomości, natomiast Facebook i inne serwisy społecznościowe nie widzą w tym problemu.

Zobacz: Przywracanie systemu Windows 10

Ostatnio Biden posunął się jednak za daleko, ponieważ niejako zasugerował, że Facebook zabija ludzi. Rzeczniczka Facebooka odpowiedziała wówczas na ten komentarz, mówiąc że Facebook nie będzie rozpraszał się oskarżeniami, które nie są poparte faktami.

Napięcia między Białym Domem a Facebookiem nasilają się od miesięcy. Urzędnicy administracji przedstawili Facebookowi dane z CrowdTangle, które sugerują, że na platformie rośnie liczba dezinformacja o szczepionkach. Facebook natomiast odmówił udostępnienia administracji jakichkolwiek własnych danych.

Nie wiadomo jeszcze czy Biały Dom podejmie bardziej bezpośrednie działania, aby wpłynąć na moderację Facebooka.

Zobacz też:
Prawo do naprawy również w USA? Ruszyły pracę nad ustawą
Huawei wykorzysta zmianę władzy w USA?

Źródło: The Verge.com