• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 miesięcy temu

Microsoft ogłosił, że zablokują makra VBA do pakietu Office pobierane z internetu. Wszystko oczywiście po to, żeby zadbać o bezpieczeństwo.

Makra VBA to bardzo chętnie używane przez szerokie grono użytkowników narzędzia. Nic zresztą dziwnego, pozwalają one na doskonałą optymalizację pracy poprzez jej automatyzację. Zamiast klikać 200 razy wystarczy, że zrobimy to raz. Proste i wygodne, prawda?

Niestety, napisanie własnego marka w VBA wymaga od nas pewnej wiedzy programistycznej i nie jest to wcale aż tak banalna czynność. Na szczęście, w internecie możemy natknąć się na osoby, które napotkały ten sam problem co my i chętnie podzielą się z nami ich skryptem. Problem w tym, że Microsoft zablokuje nam wkrótce tę możliwość.

Zobacz: Darmowy edytor tekstu – co warto wybrać?

Razem z najbliższą aktualizacją pakietu Office nie będziemy mogli już korzystać z makr pobranych bezpośrednio z internetu. Dotyczy to absolutnie wszystkich programów Microsoftu, czyli Excela, Worda, PowerPointa, Accessa i Visio. Powód tak drastycznych zmian? Zdaniem firmy, zbyt często mogliśmy natknąć się w sieci na szkodliwy kod stworzony przez hakerów. A to sytuacja absolutnie niedopuszczalna.

Oczywiście, Microsoft nie jest w stanie całkowicie zablokować nam możliwości korzystania z makr z internetu. Będziemy musieli jednak odrobinę je zmodyfikować a konkretniej usunąć specjalny atrybut Mark of the Web. Bardzo możliwe, że dzięki temu zainstalują je jednak tylko świadomi użytkownicy, mający pewność co do ich pochodzenia.

Zmiana wprowadzona przez Microsoft jest bardzo drastyczna, ale ciężko nie zauważyć, że dość słuszna. Hakerzy nader często wykorzystywali ten sposób do przejęcia kontroli nad naszym komputerem.

Zobacz też:
Microsoft tworzy własny metaverse z pomocą Activision Blizzard
Microsoft Gaming z rekordowymi wynikami. Xbox górą?
Windows 11 cieszy się rewelacyjną popularnością

Oceń ten post