• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Microsoft wygrał przetarg na dostarczenie wojsku USA okularów AR. Kontrakt jest warty ponad 20 miliardów dolarów.

W sumie, przez najbliższe 10 lat, Microsoft dostarczy ponad 120 tysięcy zmodyfikowanych okularów AR HoloLens armii USA. Oczywiście, urządzenia nie będą wykorzystywane w celach rozrywkowych. Mają na stałe trafić do wyposażenia elitarnych jednostek.

Chociaż zaczyna to brzmieć trochę jak odcinek Black Mirror, okulary AR od Microsoft będą wykorzystywane na stałe przy operacjach wojskowych wymagających szczególnej uwagi i precyzji.

Umożliwią one nie tylko zwiększenie możliwości percepcyjnych żołnierza, ale również pozwolą na bardzo precyzyjne dowodzenie oddziałem i przekazywanie im informacji. Nietrudno sobie wyobrazić potencjalne zastosowanie – żołnierz może na przykład po prostu zobaczyć co jest celem ataku dzięki nałożonej na rzeczywisty świat grafice.

Sprawdź: Najlepsze karty graficzne do gier

Pierwszy kontrakt z wojskiem Microsoft podpisał już w 2018. Dostarczyli wtedy prototypowe okulary AR. Najwidoczniej pomysł się przyjął, skoro armia zdecydowała się wydać na nie aż 20 miliardów dolarów.

Pracownicy Microsoft nie są zadowoleni  z kontraktu

Nie wszystkim jednak spodobała się współpraca. Prawie setka pracowników Microsoft wystosowała list otwarty do zarządu firmy z prośbą o anulowanie umowy. Ich zdaniem, firma nie powinna angażować się jakkolwiek w militaria i wojskowość.

Oczywiście, Microsoft raczej nie posłucha tutaj głosu pracowników. 20 miliardów to olbrzymi kontrakt, nawet dla giganta technologicznego. Dodatkowo, współpraca z wojskiem niemal zawsze gwarantuje doskonałe warunki do rozwoju technologii. Mnóstwo interesujących rozwiązań, jak chociażby cały system GPS powstały właśnie jako projekty militarne.

Zobacz też:
Niantic, twórca Pokemon Go, wypuści swoje własne okulary AR
Czy Samsung wypuści niedługo okulary AR?
Będzie Oculus Quest 3! Facebook tworzy ekosystem VR

Źródło: Reuters

Oceń ten post