• Ostatnia modyfikacja artykułu:10 miesięcy temu

Microsoft zaprezentował prawdziwy przełom w informatyce. Stworzyli AIM czyli analogowy komputer optyczny.

Wiecie zapewne jak działa tradycyjny komputer. No, ale chociaż znacie absolutne podstawy. Dane zapisywane są w kodzie binarnym, czyli składają się z zer i jedynek. Nasz komputer jest w stanie przetwarzać je za pomocą sygnałów elektrycznych w tranzystorach. To oczywiście bardzo, ale to bardzo duże uproszczenie.

Tymczasem, Microsoft stworzył pierwszy analogowy komputer optyczny. Do analizy danych wykorzystuje on fotony i elektrony zamiast sygnałów elektrycznych. Co ciekawe, może pominąć też cały system binarny – tak naprawdę nie jest to zatem komputer w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Ale semantyka na bok.

Przede wszystkim jednak, analogowy komputer optyczny nie jest maszyną ogólnego przeznaczenia. Radzi on sobie z konkretnymi problemami, do których został stworzony. W szczególności mowa tutaj o analizowaniu wielu problemów optymalizacyjnych takich, jak chociażby popularny problem komiwojażera. Być może AIM robi mniej, ale robi to znacznie lepiej i o wiele taniej – to niezwykle energooszczędna maszyna.

Wspomnieliśmy już, że wykorzystuje on fotony i elektrony. Poruszają się one przecież z prędkością światła. Sprawia to, że AIM jest obecnie szybszy od komputerów kwantowych, mieszcząc się przy tym w niezbyt dużej obudowie.

Co ciekawe, nie jest to projekt jedynie teoretyczny. Analogowy komputer optyczny testuje już firma finansowa Barclays, która wykorzystuje go do śledzenia kursu akcji i analizy rynku. Microsoft liczy jednak, że głównym zastosowaniem ich technologii będzie mimo wszystko rozwój nauki.

Zobacz też:
IBM ogłasza kolejny przełom w dziedzinie komputerów kwantowych
Cortana odchodzi na emeryturę! Microsoft rezygnuje z asystentki
Zhihui Microelectronics prezentuje pierwsze karty graficzne

Oceń ten post