• Ostatnia modyfikacja artykułu:4 lata temu

Poziom życia astronautów podczas misji kosmicznej znacząco odbiega od tego na Ziemi. Luksusy takie jak ciepły prysznic czy krótki spacer są całkowicie nieosiągalne. Dodatkowo, jedzenie jest po prostu paskudne. NASA postanowiło zmienić właśnie ten ostatni punkt.

Astronauci skazani są najczęściej na produkty liofilizowane – pozbawione wody. Dzięki temu, zajmują one znacznie mniej miejsca w transporcie i nadają się dłużej do spożycia. Ich walory smakowe są jednak znacznie bardziej zbliżone do dań typu instant niż do pełnoprawnych posiłków. Oczywiście, każdy może przeżyć kilka dni na zupkach chińskich, problem pojawia się, kiedy będzie to miało być kilka lat.

Skorzystaj z okazji i zjedz coś lepszego niż astronauci – sprawdź ranking najlepszych płyt indukcyjnych do kuchni

Najnowszy konkurs NASA, Deep Space Food Challenge, jest odpowiedzią na coraz śmielsze próby eksploracji kosmosu. W przyszłości, na misjach takich jak np. na Marsa, astronauci będą spędzali parę lat w podróży. Nie tylko muszą mieć wtedy zapewnione smaczne i pełnoprawne posiłku, lecz muszą mieć także możliwość ich samodzielnego wyprodukowania.

Zespoły inżynierów, biorących udział w konkursie, będą musiały opracować technologię, która, wymagając minimalnych nakładów, zmaksymalizuje bezpieczną, pożywną i smaczną produkcję żywności dla misji kosmicznych. Dodatkowo, NASA zamierza wykorzystać nowo powstałe technologie również na Ziemi.

Jeśli udałoby wyhodować jedzenie w kosmosie, zapewne udałoby się to również w dowolnym miejscu na Ziemi. W przyszłości rozwiązanie to mogłoby zatem ograniczyć problem głodu na świecie.

Do konkursu może zgłosić się każdy, jednak nagrody (o łącznej puli 500 000$) będą przyznawane tylko zespołom ze Stanów Zjednoczonych. Pozostałe narodowości mogą walczyć jedynie o prestiż i uznanie.

Zobacz też:
Znamy już firmę, która dostarczy dla NASA lądownik księżycowy
SpaceX rozbił rakietę SN9 podczas próby lądowania
Starlink ma już ponad 10000 użytkowników

Źródło: deepspacefoodchallenge.com

Oceń ten post