• Ostatnia modyfikacja artykułu:12 miesięcy temu

NASA zaprezentowała już oficjalnie nowy skafander kosmiczny. To właśnie w nim już wkrótce kolejni astronauci wrócą na Księżyc.

Jak zapewne doskonale wiecie, człowiek już wkrótce wróci na Księżyc po wielu dekadach nieobecności. Mogłoby się wydawać, że od dawna powinniśmy mieć tam już przynajmniej kilka stałych placówek badawczych. Pierwszy raz astronauci postawili tam przecież stopę aż 54 lata temu. Ciężko nie zauważyć, że technologia zrobiła nieprawdopodobny postęp od tego czasu. Okazało się jednak, że kiedy ZSRR i USA zakończyły swój wyścig o podbój kosmosu, mało kto spieszył się, aby wrócić na Srebrny Glob. Jeszcze mniej kogo było na to stać.

Na szczęście, już wkrótce się to zmieni. Kilka lat temu NASA ogłosiła program Artemis, którego celem jest ponowne dotarcie człowieka na Księżyc. W dodatku, wszystko idzie jak na razie zgodnie z planem. Agencja zaprezentowała już najnowszy krzyk mody w kosmosie, czyli nowy skafander kosmiczny.

AxEMU, czyli Axiom Extravehicular Mobility Unit to skafander kosmiczny zaprojektowany w bardzo niecodzienny sposób. Przede wszystkim, jest odpowiedni zarówno dla mężczyzn jak i kobiet – nadaje się do każdych proporcji ciała. NASA twierdzi, że pasuje on na co najmniej 90% populacji USA. Co ciekawe, projekt był też konsultowany z projektantką kostiumów do serialu For All Mankind.

Sam wygląd to jednak nie wszystko. Całość jest znacznie bardziej elastyczna od starszych rozwiązań i zapewnia zwiększoną ochronę w trudnych warunkach środowiskowych. Skafander zmieści w sobie również mnóstwo narzędzi naukowych do pobierania próbek z Księżyca. Warto jednak dodać, że wersja w której polecą astronauci będzie jednak biała – ten kolor lepiej odbija promieniowanie słoneczne.

Zobacz też:
Samsung automatycznie fotomontuje zdjęcia Księżyca bez naszej wiedzy
Teleskop Jamesa Webba jest już rozłożony – NASA świętuje
Księżyc otrzyma swoją własną strefę czasową?

5/5 - (1 vote)