• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Naukowcy skonstruowali komputer z grzybów. Jak na razie, jest to jednak dopiero koncept i badanie możliwości.

Chociaż brzmi to absolutnie nieprawdopodobnie, to naukowcy z University of the West of England skonstruowali płytę główną opartą na grzybni. W dodatku, już teraz jest ona względnie funkcjonalna. Oczywiście, nie mówimy tutaj o wydajności nowoczesnych komputerów. Jak na razie, komputer z grzybów radzi sobie z podstawowymi bramkami logicznymi – jest wyraźnie słabszy od starego kalkulatora.

Oczywiście, to dopiero pierwsze testy i niejako pokaz możliwości. Skupmy się jednak na najważniejszym. Po co w ogóle ktoś wpadłby na tak szalony pomysł jak stworzenie komputera z grzybów? Wydaje się to przecież raczej sztuką dla sztuki, a nie jakkolwiek potrzebnym badaniem.

Sprawdź: Komputer do 5000 zł – przegląd gotowców

Tymczasem, rzeczywistość jest nieco odmienna. Badania są naprawdę ważne. Grzyby komunikują się ze sobą za pomocą sygnałów elektrycznych wysyłanych za pośrednictwem grzybni. Sprawia to, że może ona pełnić substytut komponentów elektronicznych. W dodatku, nie można zapomnieć o tym, że grzybnia ma zdolność do autoregeneracji – jest więc bardzo odporna na uszkodzenia. Dodatkowo komputer z grzybów wymagałby do pracy nieporównywalnie mniej energii niż tradycyjne modele.

Niestety, nic nie zapowiada abyśmy w ciągu najbliższych lat mogli skorzystać z takie urządzenia. Dziedzina jest niezwykle niszowa a badania dopiero raczkują. Niemniej, biorobotyka i pokrewne dziedziny z pewnością będą się rozwijać w nadchodzących latach. Pytanie tylko czy naukowcy postawią akurat na grzyby, czy może inne materiały organiczne.

Gwoli ścisłości dodamy również, że na zdjęciu znajduje się jedynie makieta. Prawdziwy komputer zamknięty jest w szczelnym słoiku w specjalnych warunkach.

Zobacz też:
Facebook zabrania naukowcom badania ich algorytmów
Jak samodzielnie złożyć komputer? Poradnik montażu dla początkujących
Obudowa do komputera – jak wybrać najlepszy model?

Oceń ten post