• Ostatnia modyfikacja artykułu:6 miesięcy temu

Po wielu miesiącach znacznych zawirowań rynkowych mogę Wam wreszcie polecić gotowy komputer do 5000 zł, który nie kłuje już tak bardzo wysoką, kryzysową ceną. Dostępność kart graficznych znacznie się poprawiła, a odczuwalne spowolnienie sprzedaży wpłynęło pozytywnie na konkurencję w obszarze gotowych PC.

W tym zestawieniu przedstawię Ci pięć mocnych konfiguracji, które przyjdą do Ciebie złożone i gotowe do pracy. Nie każdy chce się bawić w skręcanie, a 36 miesięcy gwarancji door-to-door od producenta komputera ściąga też z głowy przyszłe problemy, przynajmniej w przypadku tych od Actina.

AMD Ryzen 5 5500 i RTX 3050 – PC ze średniej półki

Pamiętam czasy, w których komputer ze średniej półki kosztował około 3500 zł. Dzisiaj za podobną klasę PC trzeba zapłacić ponad 4200 zł, jednak jego komponenty też znacznie się zmieniły.

Nowy procesor AMD Ryzen 5 5500 ma 6 rdzeni i 12 wątków, a co najważniejsze, aż 16 MB pamięci L3 cache. Taka wartość w grach daje wyniki zbliżone do znacznie droższego AMD Ryzen 5 5600X, choć czasami do tego 32 MB chce się dopłacić.

Połączenie tak mocnego procesora z RTX 3050 pozwoli na przyjemną rozgrywkę w większość nowych gier w rozdzielczości Full HD przy średnio-wysokich ustawieniach.

Warto wspomnieć tu o obsłudze DLSS, który dodatkowo poprawia wydajność tej grafiki w grach z jego implementacją. Przy słabszych kartach takie udogodnienia przekładają się na znacznie bardziej odczuwalne różnice w płynności, przynajmniej dla mnie. Skok z 40 FPS na 60 widzę znacznie bardziej niż ten z 70 na 90.

Drugą sprawą jest równoległe rozwijanie FSR 2.0 od AMD, które inteligentne skalowanie obrazu przynosi do wszystkich kart graficznych, nie tylko RTXów. NVIDIA w tej kwestii też nie spoczywa na laurach, w końcu mamy już DLSS 2.0, a jego ulepszenia można spodziewać się już podczas targów Computex.

Takie spójne ruchy od obu głównych producentów dają nadzieję na to, że w przyszłości skalowanie będzie dawało najprzyjemniejszy dla oka obraz bez przeciążania kart graficznych, co pozwoli zarówno na oszczędności, jak i mocny rozwój skomplikowania scen w grach.

komputer do 5000 w SPC Ventum VT4 TG

Polecany komputer do 5000 zł nie mógł obyć się bez popularnej w Polsce obudowy SilentiumPC Ventum VT4 TG oraz sprawdzonego chłodzenia Fera 5 ARGB.

Dla utrzymania wysokiej kultury pracy, ale i kurażu, w zestawie PC znalazły się także wentylatory Stella HP ARGB 120, które idealnie zgrają się z tym od chłodzenia, tworząc świetlny pokaz.

Wszystko za sprawą kontrolera ARGB, zaimplementowanego w płytę główną ASUS PRIME B550M-A. Dzięki niemu ASUS Aura Sync RGB może połączyć wszystkie kompatybilne urządzenia, włącznie z peryferiami.

Oprócz tego na pokładzie znalazła się sekcja zasilania chłodzona radiatorem, co pozwoli na długą i bezawaryjną pracę całej konstrukcji. AMD Ryzen 5 5500 nie należy w końcu do wymagających prądowo.

Jeżeli jednak obawiasz się, że komputer się przegrzewa, tu wszystko co musisz wiedzieć.

komputer do 5000 - AMD Ryzen 5 5500+RTX3050

Intel Core i3-12100F i RTX 3050 – cztery rdzenie na Niebiesko

Następna propozycja opiera się o 4-rdzeniowy,8-wątkowy procesor Intel Core i3-12100F z najnowszej generacji i ponowie RTXa 3050.

Największe zmiany w konfiguracji widać na pierwszy rzut oka. Zarówno atrakcyjna obudowa ASUS TUF GT301 jak i Fortis 5 ARGB podbijają stawkę, gdy trafią na podatny grunt.

ASUS TUF Gaming GT301

Chłodzenie procesora oraz płyta główna są gotowe na ulepszenie nawet do i7, gdy zajdzie taka potrzeba, a przy i3 utrzymują spory zapas, co przekłada się na niższe obroty wentylatorów i chłodną sekcję zasilania.

600-watowy zasilacz też przyjmie jeszcze sporo, co daje ogólny obraz maszyny wdzięcznej do ulepszania. Odzwierciedla to cena tej propozycji, jednak za ulepszoną bazę często lepiej zapłacić zawczasu.

Intel Core i3-12100F i RTX 3050 w PC do 5K

Intel Core i5-11400F i RX 6600XT – komputer do 5000 z mocną kartą graficzną

Ten komputer do 5000 zł został zaprojektowany z myślą o maksymalizacji mocy karty graficznej kosztem nieco starszego procesora.

Nie zrozum mnie źle, w tym przypadku wspomniane CPU pochodzi jedynie z poprzedniej generacji, więc wraz z RX 6600XT tworzą zgrany zespół.

RX6600XT+i5-11400F - wydajność w grach

Takie połączenie jest też jednym z korzystniejszych pod względem typowego grania, które jako profil użytkowania czerpie znacznie więcej z mocniejszej grafiki.

Ten układ sił między CPU i GPU został obudowany podobnie jak pierwszy z opisywanych w TOP 5 komputerów, czyli w Ventum VT4 TG na wentylatorach HP Stella ARGB, choć tym razem płyta główna na B560 nie ma radiatora na sekcji zasilania.

Przy zainstalowanym i5 problemu nie przewiduje, a oszczędność w tym miejscu nie wpłynie na ogólne wrażenia z użytkowania. Otworzyła za to drogę do mocniejszej karty graficznej, co skłoniło mnie do wyróżnienia tego zestawu PC.

komputer z Intel Core i5-11400F i RX 6600XT

Intel Core i5-12400F i RTX 3050 – w oczekiwaniu na następną generację

Komputer do 5000 zł w 2022 roku można też kupić na zapas, w oczekiwaniu na nowe karty graficzne, które mają się pojawić jeszcze w tym roku.

Actina SPC

Celując w rozdzielczość 2560×1440, czy nawet standardowe Full HD przy maksymalnych ustawieniach graficznych, Intel Core i5-12400F z generacji Alder Lake dobrze zgra się z większością nadchodzących nowości.

Nie mam tu na myśli najwyższych półek, ale taki RTX 4070 powinien być do tego CPU w sam raz przy takim scenariuszu.

Przeczekanie do premier na RTX 3050 jest więc sensownym pomysłem, bo wakacje już niebawem. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie to oznaczało więcej grania.

PC na Intel Core i5-12400F i RTX 3050

Gotowiec od Lenovo za 5K – jedyny RTX 3060 w tej cenie

Lenovo Legion T5 w przedstawianej konfiguracji posiada ten sam, 6-rdzeniowy procesor Intel Core i5-11400F, co jednostka od Actina powyżej, ale już kompletnie inną kartę graficzną.

Tym razem jest to RTX 3060, więc jeżeli w tej cenie zależy Ci na najmocniejszej grafice od NVIDIA, ten komputer spełnia te wymaganie.

Lenovo Legion T5

Sporym wyróżnikiem jest też łączność bezprzewodowa, jako że T5 ma na pokładzie zintegrowane WiFi 6 i Bluetooth 5.1, czego we wcześniejszych polecanych PC nie było.

Największym mankamentem konstrukcji od Lenovo jest mała ilość portów USB na tyle. Wydaje mi się, że w tych czasach więcej niż 4 peryferia to nic dziwnego i powinno się przy projektowaniu płyt głównych o tym pamiętać.

Mam wrażenie, że Lenovo miało spory wpływ na ostateczny wygląd MOBO i mogło dołożyć jeszcze dwa USB, nawet 2.0.

Gotowiec od Lenovo za 5000

Komputer do 5000 – na teraz czy na przyszłość?

Zakup komputera w 2022 roku można rozważać dwojako, co wynika z podsumowującego nagłówka. Jeżeli zależy Ci na najwyższej mocy w tym momencie, wybór jest pomiędzy Actina i Lenovo.

Za pierwszymi przemawia brak plomb i gwarancja door-to-door przez 36 miesięcy, drudzy zaś oferują mocnego RTXa 3060 z NVENC, bez którego wielu nie potrafi już funkcjonować.

Pierwszy komputer do 8000 zł z  naszego zestawienia też ma to GPU, choć już w nieco innym otoczeniu.

Pomiędzy mamy komputer przejściowy, czekający w blokach na nowe GPU i jednostkę bliżej 4000 zł na nieco tańszym, lecz wciąż mocnym i3-12100F.

4 rdzenie i 8 wątków jeszcze parę lat temu było sprzedawane jako topowy procesor i7, więc tutaj też przy średnim segmencie kart graficznych problemu nie będzie, szczególnie że Alder Lake ma bardzo wysoką wydajność pojedynczego rdzenia.

AMD Ryzen 5 5500 jest za to najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które teraz dostarcza bardzo konkurencyjnej wydajności w grach, a jego 6 rdzeni, czyli dodatkowe 2 względem i3, dobrze spiszą się w zadaniach twórczych.

W końcu komputer dziś kupiony do gier za parę lat może renderować projekty na studia czy do pracy. W gruncie rzeczy oba zastosowania korzystają z podobnej mocy obliczeniowej.

#materiałreklamowy

Oceń ten post