• Ostatnia modyfikacja artykułu:11 miesięcy temu

We wtorek ministrowie Janusz Cieszyński (sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) oraz Paweł Szefernaker (sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji) poinformowali o wprowadzaniu zmian w warstwie elektronicznej i graficznej dowodów osobistych. Odnowione wersje będą zawierały odciski palców, a także odwzorowanie podpisu właściciela.

Plan ma wejść w życie z dniem 8 listopada, kiedy to Polacy będą mogli rozpocząć składanie wniosków o wydanie nowego dokumentu. Jest to procedura przypominająca ubieganie się o wydanie paszportu, dlatego też wielu z Nas bardzo dobrze ją zna.

Nowe dowody, w przypadku osób powyżej 12. roku życia, będą wydawane na okres 10 lat. Młodsi obywatele nie będą musieli składać odcisków palców, jednak ich dowód wygaśnie po 5 latach.

Jak zapewnia minister Paweł Szefernaker – takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie zabezpieczeń dowodów osobistych Polaków przed ich fałszowaniem. W praktyce jest to jednak efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

Co więcej, nowe dowody (poza odciskami palców oraz podpisem), będą również posiadały kilka innych zmian. Jedną z nich okazuje się oznaczenie państwa członkowskiego, występujące na tle flagi Unii Europejskiej.

Należy jednak zaznaczyć, że pomimo wprowadzania istotnych zmian w wyglądzie dowodów osobistych, wymiana wciąż aktualnych dokumentów nie będzie obowiązkowa.

Sprawdź: Lisa Su – pierwsza kobieta wyróżniona medalem Roberta N. Noyce’a

Oceń ten post