• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Nvidia dołączyła do niezwykle elitarnego grona. Firma przez krótką chwilę była warta ponad bilion dolarów!

W przypadku startupów często mówi się o jednorożcach. To firmy, którym udało się osiągnąć wycenę jednego miliona dolarów. Dla niewielkich przedsiębiorstw dopiero stawiających pierwsze kroki na rynku niewątpliwie jest to spory sukces. Duże firmy mierzą jednak znacznie więcej, a najbardziej elitarny klub na świecie to wycena powyżej biliona dolarów. Grono jest naprawdę niewielkie i jest w nim jak na razie 5 firm – Apple, Microsoft, Saudi Aramco, Alphabet i Amazon. Historycznie miejsce miała tam również Tesla i Meta.

Tymczasem, na bardzo krótką chwilę sukcesem mogła cieszyć się również Nvidia. Cena akcji wzrosła w poniedziałek o 6% i osiągnęła 419 dolarów. Oznaczało to, że całkowita kapitalizacja firmy wyniosła nieco ponad bilion dolarów! Przy okazji był to również wzrost o 188% w ciągu roku i znakomite odbicie się po post-pandemicznym kryzysie.

Sprawdź: Używana karta graficzna – jaki model warto wybrać?

Oczywiście, Nvidia dość mocno odczuła krach na rynku kryptowalut oraz kryzys. W normalnym wypadku absolutnie nie oczekiwalibyśmy jakichkolwiek wzrostów. Na korzyść „zielonych” zadziałał jednak olbrzymi boom na sztuczną inteligencję. Karty graficzne i układy wysokiej klasy są niezbędne do poprawnego działania całych systemów.

Niestety, Nvidia nie nacieszyła się zbyt długo swoim tytułem. Akcje spadły jeszcze tego samego dnia do nieco ponad 400 dolarów, a kapitalizacja firmy wynosi teraz „zaledwie” nieco ponad 990 miliardów dolarów. Tak czy inaczej, byli 9 firmą na świecie, która chociaż na chwilę była warta bilion!

Zobacz też:
RTX 4060 Ti sprzedaje się fatalnie – Nvidia zaliczyła wielką porażkę
ROG Matrix GeForce RTX 4090 – najdroższa karta graficzna na rynku zapowiedziana?
Nvidia rozda setki kart graficznych z okazji Summer of RTX 2023

Oceń ten post