• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 miesiąc temu

Na koniec wczorajszej sesji giełdowej w USA, Nvidia znalazła się na szczycie listy. To najbardziej wartościowa firma na świecie!

Według CNBC, producent kart graficznych przekroczył kapitalizację rynkową Microsoftu. Wczorajszy wzrost ceny akcji Nvidii o 3,6 procent pozwolił firmie osiągnąć kapitalizację rynkową na poziomie 3,34 biliona dolarów, wyprzedzając Microsoft, którego kapitalizacja wynosiła 3,32 biliona dolarów. Mamy więc nowego lidera.

„Zieloni” idą jak burza. Na początku tego miesiąca Nvidia po raz pierwszy przekroczyła kapitalizację rynkową na poziomie 3 bilionów dolarów, wyprzedzając Apple i stając się drugą najcenniejszą firmą na giełdzie. Przy okazji firma niedawno przeprowadziła podział akcji w stosunku 10 do 1, co sprawiło, że więcej inwestorów mogło sobie pozwolić na zakup jej akcji. Pojedynczy pakiet stał się tańszy i bardziej dostępny dla inwestorów.

Sprawdź: Używana karta graficzna – czy warto ją kupić?

Przegonienie Microsoftu jest jednak dość komiczne. Paradoksalnie, Microsoft bowiem jest jednym z największych klientów Nvidii, szczególnie w zakresie akceleratorów graficznych, które są wykorzystywane do zasilania modeli AI. A to na tym Nvidia zbija ostatnio swoją fortunę. Same karty graficzne dla graczy to już mniej niż 10% ich dochodów. Cały ten sukces jest zresztą głównie napędzany przez fakt, że ich GPU są używane w 80% centrów danych AI należących do takich gigantów jak Microsoft, Google czy OpenAI.

Czy Nvidia utrzyma się na szczycie? Raczej nie aż tak długo, ale na pewno nacieszą się trochę widokiem z góry.

Zobacz też:
Nvidia i AMD nie wypuszczą nowych kart graficznych w tym roku
Microsoft wykorzysta AI do prognozowania pogody
Apple zapłaci OpenAI w użytkownikach a nie w gotówce

Oceń ten post