• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 tygodnie temu

Ani Nvidia ani AMD nie planują w tym roku wypuścić nowych kart graficznych. Premiera najwcześniej w 2025 roku.

Targi Computex nie przyniosły nam zbyt wielu informacji o nowych kartach graficznych. Intel co prawda zdradził zdradził szczegóły dotyczące architektury Xe2, ale szału nie było. Najnowsze przecieki wskazują jednak, że na nowe generacje kart graficznych będziemy musieli poczekać do przyszłego roku. Ten rok będzie raczej umiarkowany w przecieki i nowe informacje – a szkoda.

Sprawdź: Tania karta graficzna – jaki model wybrać?

Podczas targów dyrektor generalny Nvidia nie podał konkretnej daty wypuszczenia serii GeForce RTX 5000 na rynek. Zaznaczył jedynie, że czas na jej omówienie jeszcze nadejdzie, nie precyzując jednak, czy stanie się to w tym roku. Holenderski portal Tweakers donosi natomiast że nowe modele Nvidii również nie zadebiutują w tym roku. Pokrywa się to z tym, że według Hassana Mujtaby z Wccftech partnerzy Nvidii przewidują, że nowa seria pojawi się albo w czwartym kwartale tego roku, albo na początku 2025 roku. To wszystko bardzo wiarygodne źródła, a nie losowa osoba z portalu X znanego dawniej jako Twitter.

Co z konkurencją? AMD wprawdzie sugerowało w jednym ze slajdów, że RDNA 4 zadebiutuje w 2024 roku, jednak najnowsze doniesienia wskazują, że i ten termin może się przesunąć na przyszły rok. I najprawdopodobniej tak zresztą się stanie. Po co mieliby się spieszyć? Przyspieszenie premiery mogłaby ewentualnie spowodować presja ze strony konkurencji, ale skoro takowej zgodnie nie ma, to po co się przesadnie gonić.

Zobacz też:
Chiny zabraniają używania procesorów Intela i AMD
Nvidia przebija Apple i dogadania już Microsoft. Amazon w tyle
G-Assist – Nvidia prezentuje asystenta AI do gier

Oceń ten post