• Ostatnia modyfikacja artykułu:11 miesięcy temu

OpenAI wciąż zacieśnia współpracę z Nvidią. ChatGPT otrzyma wkrótce niesamowite wręcz zasoby!

Współpraca między OpenAI a NVIDIA sięga daleko wstecz, a właściwe aż do początków tej pierwszej firmy. Ich najnowsze i najbardziej medialne osiągnięcie, czyli model GPT-4 na którym oparty jest ChatGPT, korzysta z tysięcy procesorów graficznych AI od „zielonych”. Podobno Nvidia dostarczyła już ponad 20000 nowych procesorów graficznych do obsługi sztucznej inteligencji. Okazuje się, że to jednak dopiero początek.

Wang Xiaochuan, założyciel chińskiej wyszukiwarki Sogou, twierdzi, że OpenAI pracuje już nad bardziej zaawansowanym modelem obliczeniowym AI, wykorzystującym znacznie bardziej skomplikowane metody szkoleniowe. Oczywiście, wymaga to jeszcze bardziej zaawansowanego hardware’u. I tutaj właśnie wchodzi Nvidia.

Sprawdź: Temperatura karty graficznej – jaka powinna być?

Według najnowszych doniesień, OpenAI ma ambicje połączyć aż 10 milionów układów graficznych AI w swoim nowym modelu. Wszystkie z nich dostarczy Nvidia, co będzie z pewnością jednym z najbardziej imponujących projektów w ich historii. Liczba robi olbrzymie wrażenie, już 20000 GPU to było coś – ponad milion wydaje się po prostu nieprawdopodobne. Trudno wyobrazić sobie też zapotrzebowanie energetyczne – ChatGPT może już wkrótce pochłaniać więcej energii niż małe państwo i to bardzo realistyczny scenariusz.

Jest jeszcze jeden problem. Nvidia jak na razie produkuje około miliona takich GPU rocznie. Zrealizowanie projektu zajmie im zatem ponad 10 lat. Plotka głosi jednak, że rozmawiają już z TSMC w celu zwiększenia swoich możliwości produkcyjnych. Tak czy inaczej, 10 milionów osiągną najwcześniej za kilka dobrych lat.

Zobacz też:
WorldID – twórca ChatGPT zapowiada identyfikator dla “prawdziwych ludzi”
ChatGPT traci aktywnych użytkowników!
OpenAI prezentuje Codex – tłumacza mowy na kod komputerowy

Oceń ten post