• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Walmart rozpoczął już pierwsze testy całkowicie autonomicznych ciężarówek. Jak na razie realizują proste dostawy na ściśle określonej trasie.

Od kilku dobrych lat mówi się już o tym, że autonomiczne ciężarówki będą kiedyś przyszłością transportu. Problem w tym, że tak naprawdę bardzo niewiele dzieje się w tej kwestii. Dalej nie zbliżamy się nawet odrobinę do rozwiązania, które faktycznie mogłoby zrealizować duże dostawy na dość długiej trasie.

Niemniej, Walmart mimo wszystko dość mocno zaczął się do tego zbliżać. Największa sieć supermarketów w USA podpisała umowę partnerską ze startupem Gatik zajmującym się autonomicznymi pojazdami. Ciężarówki wyposażone w ich system kursują już w pełni samodzielnie na krótkiej, siedmiokilometrowej trasie, pomiędzy dwoma sklepami.

Zobacz: Samochód z automatem – jak nim jeździć?

Pomimo tego, że trasa nie jest zbyt duża, to znajdują się na niej liczne przeszkody. Mamy tam skrzyżowania, światła drogowe, rozwidlenia i nawet jedno rondo. Jak na razie, testy wykazały, że ciężarówki pokonują ją w 100 bezbłędnie i zgodnie z przepisami.

Oczywiście, nie mówimy tutaj wcale o prawdziwym autopilocie w pełnym rozumieniu tego słowa. Ciężarówki które wykorzystuje Walmart bardzo szybko pogubiłyby się na innej trasie. Po prostu, całą drogę pomiędzy sklepami bardzo dokładnie zmapowano. Pojazd doskonale wie więc czego się spodziewać.

Być może to jednak w ten sposób będzie wyglądała przyszłość autonomicznego transportu. W końcu ciężarówki dostawcze mogą poruszać się cały czas po z góry wyznaczonej trasie. Z pewnością jest to znacznie prostsze do zaprojektowania rozwiązanie.

Zobacz też:
Apple zatrudniło byłego dyrektora Tesli ds. autopilota
Elon Musk przyznaje: autopilot to cięższa sprawa niż myślałem
Lyft ma już w swojej flocie autonomiczne samochody Ford

Oceń ten post