• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Szczyt klimatyczny trwa w najlepsze, a Qualcomm ma dla nas doskonałą wiadomość. Zadeklarowali, że osiągną zerową emisję CO2 już w 2040 roku.

Branża elektroniczna nie kojarzy się raczej z dymiącymi kominami zatruwającymi nasze środowisko. Niestety, nie jest to do końca prawda. Wytwarzanie chipów nie jest w żaden sposób ekologicznym procesem – całość wymaga olbrzymich ilości wody i generuje bardzo dużo dwutlenku węgla. Dodatkowo, trzeba przecież czymś zasilić wszystkie superkomputery…

Coraz więcej firm zaczęło dostrzegać już ten problem. Kilka dni temu, Apple ogłosiło, że dołączają do programu IMEC na rzecz zrównoważonej produkcji chipów. Teraz na dość podobny ruch zdecydował się Qualcomm. Firma ogłosiła, że do końca 2040 osiągną zerową emisję CO2, czyli neutralność klimatyczną.

Zobacz: Smartfon do 1500 zł – najlepsze modele

Plan jak na radzie podzielony jest na dwa etapy, z czego pierwszy rozpoczął się już teraz. Do końca 2030 obniżą o przynajmniej połowę swoją emisję bezpośrednią (spowodowaną działalnością fabryk) i pośrednią energetyczną (powstałą w wyniku zużywania importowanej energii). Następnie zajmą się emisją pośrednią, czyli tą spowodowaną przez ich całe łańcuchy dostaw i same produkty.

Oczywiście, to właśnie ten ostatni punkt wydaje się najtrudniejszy. Dlatego też, Qualcomm zapowiedział, że do 2030 będą starali się ograniczyć go o jedyne 25%. Większe wyniki mogłoby niestety okazać się już niemożliwe do osiągnięcia.

Tak czy inaczej, wyraźnie widać już nowy trend. Branża elektroniczna planuje powoli stać się znacznie bardziej ekologiczna. A to jakby nie patrzeć naprawdę świetna wiadomość.

Zobacz też:
Qualcomm prezentuje procesor Snapdragon 888 Plus
Intel będzie produkował procesory Qualcomm
Google, Microsoft i Qualcomm nie chcą, aby Nvidia przejęła Arm

Oceń ten post