• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Qualcomm oficjalnie zapowiedział nowe układy Wi-Fi 7! Wygląda na to, że może szykować się spora rewolucja.

Wi-Fi 6 wciąż wydaje się bardzo nową technologią. Większość naszych domowych urządzeń nawet jej jeszcze nie obsługuje i standardem jest raczej Wi-Fi 5. Mimo to, minęły już przecież prawie 3 lata od premiery 6 wersji i 2 lata od premiery 6E – Qualcomm jest więc gotowy na spore zmiany. Oczywiście, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać na premierę konsumencką.

No dobrze, ale czy jest w ogóle na co czekać? W dużym skrócie – tak! Jeśli wierzyć zapowiedziom firmy, to Wi-Fi 7 może okazać się naprawdę sporą rewolucją. Przede wszystkim, transfery „na papierze” zbliżają się do 40 Gb/s, a opóźnienia mają być tak niskie, że nowe połączenie będzie w stanie wyprzeć przewody Ethernet.

Sprawdź: Router LTE na kartę SIM – najlepsze modele

Nominalnie, Wi-Fi 7 przyniesie nam łączność czteropasmową z prędkością transferu do 33 Gb/s w 16 strumieniach i dużo niższe opóźnienia. Oprócz tego, mamy też obsługę pasm 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz. Na jednym kanale będzie mogło też pracować ponad 500 indywidualnych urządzeń. Przyznacie sami, że robi to spore wrażenie.

Oczywiście, na oficjalną certyfikację będziemy musieli jeszcze trochę zaczekać. Dyrektor Qualcomm zadaje sobie sprawę, że nowy standard Wi-Fi nie może być wdrożony zbyt szybko i przez długi czas będzie koegzystował z Wi-Fi 6, bardzo stopniowo wypierając je z rynku. Kiedy możemy liczyć na premierę pierwszych urządzeń w tym standardzie? Stawiamy, że najwcześniej w 2024 roku.

Zobacz też:
Qualcomm zwiększy dokładność lokalizacji w smartfonach
MediaTek po raz pierwszy wyprzedziło Qualcomma
Nowy router WiFi od Google trafi również na rynek europejski

Oceń ten post