• Ostatnia modyfikacja artykułu:2 lata temu

Asus ma poważny problem. Muszą wycofać z rynku ponad 10 tysięcy płyt głównych ROG Maximus Z690 Hero!

Często okazuje się, że nawet najdrobniejszy błąd może okazać się po prostu spektakularny w kosztach. Bardzo dotkliwie przekonał się o tym ASUS, który został właśnie zmuszony do wycofania ponad 10 tysięcy płyt głównych z rynku. Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich uznała, że ich użytkowanie może grozić poważnym i niebezpiecznym pożarem.

W dodatku, mają całkiem sporo racji. Odnotowano już 10 niegroźnych pożarów spowodowanych wadą konstrukcyjną płyty głównej ROG Maximus Z690 Hero. Na szczęście, jak na razie nikomu nic się nie stało i mowa raczej o stopieniu się płyty niż o pełnoprawnym pożarze, co w żadnym wypadku nie powinno być jednak dobrą pociechą. No dobrze, ale jak poważna jest wspomniana wada?

Sprawdź: Temperatura procesora – jaka powinna być i jak ją sprawdzić?

Cóż, Asus zamontował po prostu odwrotnie jeden kondensator. Przyznacie sami, że brzmi to nieco komicznie. Niestety, firmie nie jest raczej do śmiechu, zdążyli wyprodukować aż trzy duże partie zanim zauważono błąd. Wszystkie egzemplarze z numerem seryjnym rozpoczynającym się od MA, MB i MC muszą więc zostać niezwłocznie wycofane.

Co ciekawe, pewien Youtuber wpadł na trop tej usterki już w styczniu tego roku. Firma ogłosiła wtedy, że monitoruje całą sytuację i jest w stałym kontakcie z organami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo konsumentów. Niestety, cała sprawa okazała się najwidoczniej zbyt poważna. Jeden kondensator naraził więc firmę na wielomilionowe straty.

Zobacz też:
ASUS ROG Phone 6 – nowy, potężny telefon gamingowy
Asus zapowiada pierwszy dysk SSD – ROG Strix SQ7
Płyty główne Asus kompatybilne z Windows 11

Oceń ten post