• Ostatnia modyfikacja artykułu:1 rok temu

Sztuczna inteligencja to bez wątpienia technologia przyszłości. Sony liczy na to, że do 2050 uda się wygrać jej prawdziwą nagrodę Nobla.

Wszyscy doskonale wiemy już o tym, że AI i algorytmy uczenia maszynowego znajdują swoje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie naszego życia. To one często sterują ruchem drogowym, wyszukują elementy na zdjęciu, dopasowują nam idealne treści czy nawet analizują nasze dane medyczne. Zdaniem Sony to jednak dopiero początek – już wkrótce sztuczna inteligencja ma dorównywać możliwościami najlepszym naukowcom.

Sony zachęca twórców sztucznej inteligencji do wzięcia udziału w “Nobel Turing Challenge”

Dr. Huroaki Kitano, czyli CEO działu ds. informatyki w Sony przedstawił swój bardzo ambitny plan. Planuje rozpocząć wyzwanie Nobel Turing i zachęca wszystkich twórców AI do wzięcia w nim udziału. Plan jest bardzo prosty – stworzyć algorytmy AI na tyle zaawansowane, żeby były w stanie wygrać nagrodę nobla do 2050 roku.

Chociaż może to brzmieć absurdalnie wręcz nierealistycznie, to Kitano wie co robi. Nobel często przydzielany jest po prostu za nowe, wartościowe odkrycie. Możemy mówić tutaj zarówno o nieznanym wcześniej mechanizmie w naszym ciele, czy nawet o zupełnie nowej cząsteczce. Sztuczna inteligencja, która otrzyma odpowiednie dane z pewnością będzie w stanie zauważyć takie niuanse.

Oczywiście pozostaje pytanie, czy uda nam się kiedykolwiek stworzyć algorytm, który będzie prowadził badania naukowe w sposób nienadzorowany przez człowieka. Biorąc jednak to, jak szybko rozwija się sztuczna inteligencja to brzmi to bardzo realistycznie. Sony doskonale wie co robi i nie rzuciłoby takiego wyzwania zupełnie na wiatr.

Zobacz też:
Sony idzie na rekord – 10 milionów sprzedanych PlayStation 5
Sony prezentuje nowe głośniki naramienne SRS-NB10
ShareArt – sztuczna inteligencja oceni atrakcyjność dzieł sztuki

Oceń ten post