• Ostatnia modyfikacja artykułu:11 miesięcy temu

Space Perspective chce wynieść kosmiczną turystykę na zupełnie nowy poziom. Zorganizują nawet śluby w kosmosie!

Kosmiczna turystyka to zupełnie nowa, ale bardzo prężnie rozwijająca się gałęź rynku. Ciężko jednak nie zauważyć, że jak na razie jest to rozrywka dla najbogatszych – pojedynczy i bardzo krótki lot kosztuje znacznie ponad milion złotych. Firmy stają również przed całą masą problemów technicznych oraz prze olbrzymią krytyką – jakby nie patrzeć, ciężko znaleźć sobie równie mało ekologiczną rozrywkę. Równie dobrze można wylewać benzynę do rzeki i patrzeć, jak płynie.

Mimo tylu problemów, coraz więcej nowych firm próbuje wejść na rynek i zachęcić klientów do wycieczki. Space Perspective ma bardzo ciekawy pomysł – zapraszają do wycieczek kapsułą Spaceship Neptune wynoszoną w kosmos przez balon stratosferyczny. Wypełniany jest on wodorem, co zapewnia znacznie lepsze podejście do kwestii ekologii niż w przypadku tradycyjnych wycieczek.

Oczywiście, jest jeden haczyk – kapsuła osiągnie wysokość 30 kilometrów. Bardzo ciężko mówić tutaj o kosmosie – to wciąż atmosfera ziemi, a konkretniej stratosfera. Felix Baumgartner skoczył przecież w 2012 roku ze spadochronem z ponad 38 kilometrów! Niemniej, widoki są niesamowite i z pewnością jest to spore przeżycie.

Space Perspective ma też kilka ciekawych pomysłów. Zdecydowanie, najbardziej interesujące wydaje się organizowanie ślubów w kosmosie! Ciekawe tylko jaki będzie ich status prawny – czy to już coś w rodzaju wód międzynarodowych? Firma planuje pierwsze loty na 2024 rok i sprzedała już 1200 biletów. Cena? Bagatela 125 tysięcy dolarów za 6 godzin zabawy.

Zobacz też:
Sony wystrzeliło w kosmos aparat do wynajęcia
SpaceX zorganizuje w tym roku komercyjny spacer w kosmosie
Starship od SpaceX wybuchł, ale misja okazała się “sukcesem”

Oceń ten post